Milión warezových webů

BSA tvrdí, že na světě je 900 000 webů s warez tématikou. Může mít pravdu?
Podle organizace Business Software Alliance (BSA), soustřeďující se na oblast softwarového pirátství, roste oblast internetového pirátství doslova exponenciální řadou. Aliance monitoruje weby a uvádí, že jen v Evropě napočítala v prosinci loňského roku neuvěřitelných 94 832 webů vztahujících se k warezu, přitom v loňském dubnu to bylo jen 39 999 takových webů. Celosvětově pak koncem loňského roku činil tento počet 900 000, více než čtyřnásobný skok oproti dubnu, kdy jich bylo 200 000.

Živě komentuje: čísla která BSA uvádí, jsou doslova neuvěřitelná a je dobré popřemýšlet nad tím, jak k nim firma dospěla. Lze vyloučit, že by pracovníci BSA kontrolovali jeden web po druhém a zjišťovali, zda skutečně nabízí kradený software; pokud ovšem nechám vyhledat slovo „warez“ na Altavistě, vrátí 828 000 výskytů, což se velmi dobře shoduje s číslem, které BSA uvádí, a pravděpodobně je zde klíč k onomu vysokému číslu. Ale to je samozřejmě nesmírně zavádějící – to, že se na některé stránce objeví slovo warez, vůbec neznamená, že by se zde nabízel nelegální software; pojem warez je jednak v současné době hodně citovaný v médiích, jednak je často propojen s erotickými či pornografickými weby (což nemá s distribucí kradeného software nic společného), a konečně, tvůrci webů velice dobře vědí, že druhým nejzadávanějším slovem ve vyhledávacích centrálách je po slovu „sex“ právě slovo „warez“, tak proč si jej do meta tagu nedat? Pokud budete tyto weby podle slova „warez“ ve vyhledávači procházet, naleznete materiály vztahující se k nelegálně šířenému software na méně než desetině nalezených výskytů. Tím jsme ovšem redukci počtu skutečných warez webů neukončili: i z toho zbytku velká většina jen „falešnými“ warezovými weby, sloužícími právě k nalákání hloupých brousilů a k natočení reklamních bannerů. A nechť se na mě pánové z BSA nezlobí: to, že roste počet webů, na kterých se vyskytuje slovo warez a které nabízejí „jako“ přístup ke kradenému software, nemá nic společného se skutečným vzrůstem pirátství – pouze to znamená, že toho začali tvůrci stránek chytře využívat.

Je samozřejmě pravda, že softwarové pirátství je stále velice nebezpečným jevem a že se dnes nelegální verze programů šíří daleko více přes Internet než jinou formou; mluvit o takto velkém růstu (čtyřnásobek za půl roku) je ale silně přehnané.

Váš názor Další článek: Windows 98: důchod odložen?

Témata článku: Software, Warez, Kradený software, Warezový web, Tvůrce, Milión

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost