Milión serverů a půl miliónu stanic za kvartál

Počty jsou přesto nižší, než se předpovídalo; s velkou převahou vede Compaq.
Serverový byznys je odjakživa považován za vůbec nejlukrativnější segment v prodeji hardware – pokud to ovšem umíte. Na jedné straně jsou marže, několikanásobně vyšší než u stolních počítačů, na druhé straně ale drahý vývoj, nutnost špičkově vyškolených a drahých odborníků, a také – každá chyba stojí desetinásobek.

V druhém čtvrtletí 2000 se na světě prodalo 955 tisíc serverů a 440 tisíc „workstations“, podle odhadu Dataquestu. Tato čísla jsou a vždy budou sporná, neboť nikdo nedokáže přesně stanovit, co ještě je a co už není server, a u „workstations“ je to už vůbec nemožné, neboť to, co je a není workstation, je čistě marketingové, nikoli produktové rozhodnutí. Analytické firmy to obvykle řeší poněkud alibisticky: položí tyto dotazy největším výrobcům a sečtou čísla, která tyto firmy poskytnou.

Serverový trh tak meziročně zaznamenal 11% růst, stanicový 14%; první číslo je ale významně nižší než se dříve očekávalo (čekal se růst přes 20%). Důvody Dataquest svaluje, jak je zvykem, na „problém roku 2000“: pravděpodobně se na Y2K budou svalovat nejrůznější prodejní potíže ještě pět let poté. Je vždycky snazší najít viníka v přírodní katastrofě než v lidech a firmách – například v tom, že Intel a Microsoft mají značné zpoždění v uvádění kvalitních hardwarových (x-cestné servery) i serverových (Windows 2000 Datacenter Server, vůbec spolehlivost OS) řešení.

Světovou jedničkou se stále rostoucím tržním podílem (280 000 serverů, 29,3%) je Compaq, za něj ale už vyskočil Dell, který během jediného roku přeskočil jak IBM, tak Hewlett-Packard (135 000 strojů, 14% podíl). IBM klesá podíl nejen v desktopech, ale i v serverech (131 000, loni 158 000!). Vůbec, v poslední době se slovní spojení „IBM“ a „klesá“ vyskytuje nějak nepříjemně často. Hewlett Packard (114 000) poskočil, ale na Dell to nestačilo, a výrazně vzrostl i Sun (75 000 serverů). Sun je potřeba vyzvednout zvláště – jediná z první pětky je čistě unix/riscová firma, ostatním tvoří jejich vysoká čísla hlavně levné PC servery.

Stanic se naopak prodalo více než se čekalo, ale jak uvádíme, je tento trh vůbec velice sporný, navíc vůbec neobsahuje některé miniaturní značky nebo i doma poskládané stroje, což je vůbec časté hobby: vzít špičkové komponenty a sestavit si doma „dělo“. Zde podle průzkumů vede Dell, před HP, Sunem, Compaqem a IBM – první pětka je tedy zase stejná, pouze pořadí je zpřeházené.

Diskuze (1) Další článek: Antiviroví hlídací psi v boudě

Témata článku: Hardware, Byznys, Hobby, Největší potíž, První pětka, Vysoká marže, Kvartál, Drahý stroj, Milión, Půl

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů