Milión serverů a půl miliónu stanic za kvartál

Počty jsou přesto nižší, než se předpovídalo; s velkou převahou vede Compaq.
Serverový byznys je odjakživa považován za vůbec nejlukrativnější segment v prodeji hardware – pokud to ovšem umíte. Na jedné straně jsou marže, několikanásobně vyšší než u stolních počítačů, na druhé straně ale drahý vývoj, nutnost špičkově vyškolených a drahých odborníků, a také – každá chyba stojí desetinásobek.

V druhém čtvrtletí 2000 se na světě prodalo 955 tisíc serverů a 440 tisíc „workstations“, podle odhadu Dataquestu. Tato čísla jsou a vždy budou sporná, neboť nikdo nedokáže přesně stanovit, co ještě je a co už není server, a u „workstations“ je to už vůbec nemožné, neboť to, co je a není workstation, je čistě marketingové, nikoli produktové rozhodnutí. Analytické firmy to obvykle řeší poněkud alibisticky: položí tyto dotazy největším výrobcům a sečtou čísla, která tyto firmy poskytnou.

Serverový trh tak meziročně zaznamenal 11% růst, stanicový 14%; první číslo je ale významně nižší než se dříve očekávalo (čekal se růst přes 20%). Důvody Dataquest svaluje, jak je zvykem, na „problém roku 2000“: pravděpodobně se na Y2K budou svalovat nejrůznější prodejní potíže ještě pět let poté. Je vždycky snazší najít viníka v přírodní katastrofě než v lidech a firmách – například v tom, že Intel a Microsoft mají značné zpoždění v uvádění kvalitních hardwarových (x-cestné servery) i serverových (Windows 2000 Datacenter Server, vůbec spolehlivost OS) řešení.

Světovou jedničkou se stále rostoucím tržním podílem (280 000 serverů, 29,3%) je Compaq, za něj ale už vyskočil Dell, který během jediného roku přeskočil jak IBM, tak Hewlett-Packard (135 000 strojů, 14% podíl). IBM klesá podíl nejen v desktopech, ale i v serverech (131 000, loni 158 000!). Vůbec, v poslední době se slovní spojení „IBM“ a „klesá“ vyskytuje nějak nepříjemně často. Hewlett Packard (114 000) poskočil, ale na Dell to nestačilo, a výrazně vzrostl i Sun (75 000 serverů). Sun je potřeba vyzvednout zvláště – jediná z první pětky je čistě unix/riscová firma, ostatním tvoří jejich vysoká čísla hlavně levné PC servery.

Stanic se naopak prodalo více než se čekalo, ale jak uvádíme, je tento trh vůbec velice sporný, navíc vůbec neobsahuje některé miniaturní značky nebo i doma poskládané stroje, což je vůbec časté hobby: vzít špičkové komponenty a sestavit si doma „dělo“. Zde podle průzkumů vede Dell, před HP, Sunem, Compaqem a IBM – první pětka je tedy zase stejná, pouze pořadí je zpřeházené.

Diskuze (1) Další článek: Antiviroví hlídací psi v boudě

Témata článku: Hardware, Byznys, Kvartál, Drahý stroj, M/s, Značné zpoždění, Drahý vývoj, Půl, Hobby, Vysoká marže, Největší potíž, První pětka, Milión


Určitě si přečtěte

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí