Miliardová žaloba SCO na IBM: hrozba pro Linux?

Na spor mezi dvěma velmocemi často doplatí nevinní civilisté.
Žaloba o náhradu jedné miliardy dolarů, kterou podala firma SCO na IBM, rozvířila svět IT businessu, v posledních týdnech poměrně poklidný. O co jde, jsme již ve zpravodajství psali, takže jen opáčko jednou větou: SCO tvrdí, že firma IBM s ní podepsala licenční smlouvu na „studium“ zdrojových kódů svých operačních systémů, a že místo toho získané informace, které SCO označuje za proprietární využívá pro vlastní rozvoj Linuxu. Dodejme důležitý fakt: SCO je dnes podle vlastních slov vlastníkem Unixu - SCO v roce 1995 koupila zdrojový kód a dokumentaci od následníka původního vývojáře Unixu (AT&T Bell Laboratories), která ovšem dříve poskytla licence dalším firmám, jako je IBM, HP, Sun, SGI atd. Znamená to tedy, že SCO je sice vlastníkem, ostatní firmy ale mají rozsáhlá práva k užívání a vývoji tohoto operačního systému; jak ale správně tušíte, situace je zašmodrchaná.

Jednomiliardová žaloba může být chápána jako tradiční spor chudé firmy potácející se na hranici přežití (roční tržby 65 mil. dolarů, kapitalizace 35 mil. USD, setrvalá, několik let trvající účetní ztráta, akcie okolo dolaru za kus) s firmou velmi bohatou, na které si je co vzít. SCO, která za několik posledních let nevydělala ani dolar, žádá náhradu ve výši dvacetinásobku svých ročních tržeb. Firma IBM, která se většinou k podobným žalobám veřejně nevyjadřuje, tentokrát učinila výjimku a ústy svého mluvčího žalobu ostře odmítla.

Podle některých názorů může být tato přemrštěná žaloba mít jediný cíl: „přinutit“, respektive alespoň ponouknout IBM k tomu, aby firmu SCO koupila. Při komplikovanosti tohoto soudního sporu může IBM tak jako tak utratit milióny až desítky miliónů za právníky a za stejnou cenu je dnes SCO k mání. IBM tím sice nezíská mnoho (v podstatě to, co SCO vlastní, již má IBM stejně k dispozici), ale vyhne se nepříjemnému sporu s výsledkem, který je vždy nejistý – nikdo totiž nemůže být stoprocentně jistý tím, že některý z tisíců bezejmenných programátorů někdy nezakomponoval do Linuxu cizí duševní vlastnictví, a zřejmě na toto riziko SCO sází. SCO argumentuje, že IBM „přenáší kód AIXu (tj. vlastní verze Unixu) do Linuxu“, což by mělo být porušením licenčních smluv, které IBM na Unix/AIX má. (Kdo má chuť, může si přečíst v angličtině kvalitní právní rozbor zde, masochisté mohou studovat čtyřicetistránkovou žalobu od SCO zde. Kuriózní tečkou za sporem je fakt, že právníkem žalobce je David Boies, který před několika lety vedl žalobu v slavném sporu USA vs Microsoft.)

Jak tomu bývá, oběťmi souboje dvou mocností bývají nejčastěji nevinní civilisté; mnozí komentátoři uvažují, že postižen by mohl být právě Linux, který skutečně „za nic nemůže“, a firmy, které linuxové distribuce vyvíjejí, jako např. SuSE či RedHat. (Naopak, prospěch z toho může mít Microsoft a Sun, coby „čisté, téměř bez-linuxové firmy“). SCO sice tvrdí, že napadá pouze IBM, nicméně podobné věci dělají všechny ostatní linuxové firmy: Linux se potřebuje dotáhnout na Unix, tj. přebírá z něj ty funkce, které mu zatím chybí, a protože Linux je klon Unixu, tak je naprosto jasné, že hranice mezi „převzít existující kód“ a „napsat to znovu po svém“ může někde být jasná, někde mlhavá a někde neexistující. Vývojářům Linuxu mnohdy nezbývá než zcela kopírovat postupy, které přetím vymysleli vývojáři Unixu, protože to je jediná cesta, jak vyřešit zadání. Výstižně to pojmenoval analytik Victor Raisys z firmy Soundview: „není důležité, kdo vyhraje spor. Džin je venku z láhve: poprvé zde kdosi nárok na autorská práva týkající se částí operačního systému Linux“. Raisys tím naznačuje, že podobných žalob se brzy mohou objevit desítky, a že tím budou zákazníci, uživatelé Linuxu, znejistěni – i oni se totiž mohou stát předmětem sporu. Firma SCO, která sama vyvíjí a vlastní Linux (Caldera Linux), si vysloužila kritické až zděšené reakce ze všech linuxových směrů světa – co to proboha děláte, vždyť se to může nekontrolovatelně rozšířit a obrátit proti nám všem.

Diskuze (4) Další článek: Chyba ve skriptech u Windows zase otevírá pole pro červíky

Témata článku: Microsoft, Linux, IBM, Spore, Žaloba, Poslední věta, Hrozba, Victory, Lin, Jistý směr


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji