Miliarda operací v kapce vody

Izraelští vědci vyvinuli počítač z živých buněk, který by mohl hrát významnou roli například v lékařství jako implantovaný řídící počítač.
"Počítač" tvoří bilión (angl. trilion) živých buněk, které se dokáží vtěsnat do kapky vody. O počítač se jedná skutečně jen v uvozovkách, z definice jde spíše o konečný automat. Pro analogii s běžným počítačem lze označit enzymy jako hardware a molekuly DNA jako software. Buňky v rámci své činnosti provádějí řadu funkcí, které lze využít k chování připomínající počítač. Vědcům z Weizmann Institute of Science se podařilo právě pomocí upravené DNA naprogramovat buňky tak, aby prováděly požadovanou činnost. Tvůrci tvrdí, že bilión buněk zvládne až miliardu operací za sekundu s přesností 99,8 procent. Tato přesnost je tu velmi důležitá, nejedná se totiž o žádné jasně definované nuly a jedničky a s přesností 99,8 procent bychom se rozhodně u běžných počítačů nespokojili. Unikátní je ale spotřeba energie, nejedná se o žádné energeticky náročné zařízení, tento bilión potřebuje jen miliardtinu Wattu k provozu.

Nečekejme, že bychom za několik let museli před zapnutím počítač nakrmit a po práci ho nechat vyspat. V tomto případě se bude jednat především o specifické využití v přirozeném prostředí tohoto počítače. Tak jako můžete dát procesor na základní desku, budeme moci vložit takovýto buněčný počítač například do lidského těla, kde si bude klidně plavat a třeba monitorovat hladinu nějakého hormonu a v případě překročení vypustí příslušnou dávku léku.

Biopočítače jsou i ve své podobě kapky vody extrémně složitou záležitostí, řekl bych, že se okamžiku, kdy se budou v obchodech prodávat "vaši bezva digitální biokámoši" jen tak nedožijeme.

Diskuze (5) Další článek: Nová varianta červa BadTrans se rychle šíří

Témata článku: Software, Hardware, Opera, Přirozené prostředí, Miliarda, Enzym, Náročná operace, Buňka, Dávky, Náročné zařízení, Běžný den, Weizmann Institute, Hormon, Weizmann, Opera ?, Molekula, Automaty, BiliónOde dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály