(Milí čtenáři, zajímá vás to vůbec?)

Koeficient počtu živých lidí na jednu odlapenou IP adresu je podle mě někde kolem 2.5 kusu.
Diskuse o tom, "kolik nás vlastně na českém Internetu je", dostává značné rozměry. Na svých serverech se vyjádřili skoro všichni, kteří se to týká, někteří dvakrát, někteří i třikrát (třeba já); celkem napočítám přes deset příspěvků, o e-mailech nemluvě. Takže se toto téma stává diskutovanějším než třeba uvedení Windows 98 na trh.

Je to tak správně? Zajímá vůbec naše čtenáře debata o tom, kolik jich je? Zajímá vás více, kolik lidí se dívá na televizi nebo to, co v té televizi dávají? Jistěže to druhé, a návštěvníky internetových zpravodajských serverů určitě také více zajímají relevantnější zprávy - ale je vidět, že všechny tvůrce obsahu těchto serverů zatím jejich vlastní činnost tak moc, že jí místy dávají přednost i před tím, co asi zajímá své čtenáře. Což je i pokus o vzácnou sebekritiku, pokud si toho někdo všiml. Neboť, jak se nedávno (též na svém webu) dotázal Dan Dočekal: "a není to tak, že se akorát čteme my navzájem?". Myslím, že ne; už mě říkali aspoň dva další lidi, že tyto servery čtou.

Protože se ale v minulých dnech objevilo několik (a velmi podstatných!) informací k tomuto tématu, dovolím si je okomentovat. (Ti čtenáři, které to nebaví, si ode mně mohou přečíst na Živě pár dalších nových dnešních zpráv, takže se snad nebudou zlobit, že zas opruzuju s tím kolik jich je. Maličká sebereklama). Za nejpodstatnější považuji umělecké výcucy z access.logů, které zpracoval David Čížek a umístil na svém serveru; protože si zatím není jistý, zda mu to ostatní servery schválí (my schvalujeme), tak s tím zatím nechce vyběhnout na veřejnost.

Především zjistil, že za měsíc duben bylo zaznamenáno na těchto serverech 64600 unikátních IP adres - připomínám, že z nejnavštěvovanějších serverů u nás tam chybí jen Seznam. V prvním článku jsem odhadoval jejich počet na 40 000, takže jsem se trefil na internetové poměry ještě dobře. Nicméně s tím ostře kontrastuje údaj firmy Stránský Internet and Media, která konstatovala, že v ČR je 420 000 uživatelů Internetu, který jej využívají buď pravidelně nebo nepravidelně alespoň jednou za měsíc. Autor udává, že tento počet je založen na kvalifikovaném odhadu, který vychází z dostupných statistických údajů a speciální metodiky firmy.

Tedy, nad tím je dobré se pozastavit. Údaj DCCI (64 600 IP) je pro mě jediným relevantním statistickým údajem, který jsem zatím viděl. Počet 420 000 se snaží tvrdit, že za jednou odchycenou IP adresou se skrývá průměrně osm živých lidí. S dovolením si myslím, že bez ohledu na speciální metodiku a kvalifikovaný odhad (jaká to asi je? Proč se nedokážeme zbavit těchto žvástů?) je to číslo značně přestřelené. Znamenalo by to, že např. Živě navštěvuje 80 000 lidí, což je podstatně větší čtenost než např. Lidových novin nebo Mladého Světa - no, rád bych tomu věřil, ale nevěřím. Musím znovu opakovat, že onen údaj je spíše celkovým součtem všech lidí u nás, kteří "nějak přišli" k vlastní IP adrese, aniž Internet a web vůbec využívají. Opět oblíbený příklad z naší firmy: 100% pracovníků má e-mailovou adresu a vlastní počítač připojený k Internetu (přes firemní pevnou lajnu bez jakéhokoli omezení kromě propustnosti linky), 50% z nich web vůbec nevyužívá. Celkový průměr je dle mého názoru níže, někde na 35% - takže si dovolím dále iterovat, že koeficient počtu živých lidí na jednu odlapenou IP adresu je někde kolem 2.5 kusu.

Ovšem to jsme stále u jakýchsi celkových počtů, které jsou vlastně nejméně důležité. David Čížek dále vyextrahoval, že pouhých šedesát IP "shlédlo" za měsíc více než 1000 stran na těchto serverech, 9000 IP více než 100 stran a 15000 shlédlo pouze jedinou stranu. Z toho lze odvodit mnoho velmi zajímavého:

čtvrtinu IP můžeme klidně zapomenout; člověk, který se jednou za měsíc podívá na jednu www stranu, si nezaslouží označení uživatel Internetu, alespoň co se týká sledovaných serverů

za aspoň trošku pravidelné čtenáře, tj. na ty, kteří navštíví alespoň 100 stran na těchto význačných serverech za měsíc, lze považovat 10 000 IP adres. Je to výrazně více, než jsem předpokládal dříve, ale stále málo.

z uvedených čísel se lze dobrat alespoň určitého rozmezí počtu celkem otevřených stran. Po všemožném průměrování mě vychází počet okolo pěti miliónů stran za měsíc. Zkusím-li porovnat s naším Computerem a použít běžné metodiky, vychází mě shodou okolností také číslo pěti miliónů "navštívených" stran. Co z toho lze vyvodit, již nechám na čtenářích.

Myslím, že ze současně dostupných dat již bylo vykutáno a okomentováno vše, co se vykutat a okomentovat dá. Zejména toto by měl být další úkol pro analytické firmy, ať se nemusíme spoléhat na "kvalifikované odhady" a "speciální metodiku", ale raději na čísla.

Za důležitý příspěvek k této problematice považuji dále článek Patricka Zandla, kde se autor především vyjadřuje k tomu, jak dostat skutečné živé lidi z IP adres. Transparentním proxy serverům a jejich schopnosti "tajně mirrorovat" servery a vlastně redukovat počty hitů na reklamní proužky (z čehož jsou zpravodajské servery živy) se věnuje článek na Světě Namodro; zde si ale myslím, že obě strany mají kus pravdy. Konečně, další příspěvek mě připadá velmi matoucí, ba přímo mylný; je označen jako Reply na můj článek na Živě, avšak byl zaslán na Svět Namodro a je anonymní. (Proč? Já nekoušu.). Jako jediný zajímavý fakt bych z něj označil to, že internetová páteř se slovensky řekne chrbtica. Tedy - je to logické, ale znalost slovenštiny uvadá…

Váš názor Další článek: EIS Media 3.0 od letoška na našem trhu

Témata článku: Důležitý údaj, Kvalifikovaný odhad, Česká televize živě, Televize živě, Čtenáři


Určitě si přečtěte

Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5