Mikroprocesory v roce 1998: žádná sláva

Radost zákazníků, smutek výrobců.
Analytická firma Dataquest dokončila průzkum loňského roku v oblasti, která je tvoří vlastně jakousi páteř celého počítačového průmyslu – oblast „polovodičů“, tedy procesorů a pamětí. Výsledky jsou zajímavé – přes to, že celkový počítačový trh rychle roste, obrat v této oblasti loni klesl o 8,4 %, na 134,8 miliardy dolarů dohromady. Proč, je jasné: čipy i paměti jsou stále levnější, a pokles cen je rychlejší než vzestup zájmu.

Obzvlášť dramaticky (nepříznivě pro výrobce, velmi příjemně pro zákazníky) se to projevilo v pamětech – otevřelo se několik nových továren a spustily se nové technologie výroby, což vedlo k obrovské převaze nabídky nad poptávkou a tudíž poklesu ceny. Nevyužitá kapacita v pamětech s sebou stáhla ceny i ostatních polovodičových výrobků, protože producenti pamětí začali nabízet svou kapacitu na výrobu čehokoli ostatního a zejména korejští či japonští výrobci se předháněli v nízkých cenách; stále je pro ně lepší vyrábět bez zisku nebo i s mírnou ztrátou než zavřít továrnu a utrpět ztrátu podstatně větší.

Jedničkou na trhu samozřejmě zůstává Intel, ovšem z celé oblasti polovodičů drží pouze necelých 17 % trhu – nevyrábí totiž paměti a také neprodukuje další druhy čipů (např. pro periferie, mobilní telefony atd.). Druhý na trhu je japonský NEC (produkuje čipy a paměti) a třetí je Motorola; obě firmy ale ani v součtu nedosahují na Intel, a navíc, na rozdíl od Intelu, obě loni docela dramaticky klesly.

Živě komentuje: Konstatování většiny výrobců, že jsou rádi, že rok 1998 skončil, ale neznamená, že by se pro ně letošek měl jevit nějak podstatně lépe. Situace je totiž docela stabilizovaná a nedochází k tomu, k čemu přišlo například s objevením se Windows 95: se náhlým zdvojnásobením či ztrojnásobením požadavku na minimální paměťovou výbavu u osobního počítače. Už rok se u běžných sestav pohybujeme mezi 32-64 MB RAM, a to vystačí i v roce 2000: Windows 98 nepotřebují víc paměti než Windows 95, Windows 2000 dokonce běží o něco svižněji než Windows NT, podobně je na tom i Office 2000 vs. Office 97.

Totéž platí i o procesorech do počítačů: jejich průměrná cena jistě letos zase klesne, a zřejmě o více než o 10 %, což je zhruba průměrný světový nárůst počtu prodaných nových počítačů za rok. Jedinou nadějí na růst tak zůstávají různé specializované čipy, například do mobilních telefonů, pagerů, periferií, set-top boxů, herních konzolí atd.

Váš názor Další článek: Siemens IT Academy

Témata článku: Windows, Mikroprocesor, Japonský výrobce, Ostatní výrobci, Mobilní telefony s windows 10, Specializovaný čip, Pager, Průměrná cena, Počítačová oblast, Obrovská poptávka


Určitě si přečtěte

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně