Mikroplatby: Jen s bankovní licencí?

Dlouho očekávaným vítězným krokem mělo být IPO mikroplatebního systému PayPal, který je velmi populární například při úhradách na eBay.com. Před tímto krokem se ale objevily potíže.
Dlouho očekávaným vítězným krokem mělo být IPO mikroplatebního systému PayPal, který je velmi populární například při úhradách na eBay.com. Když společnost oznámila zahájení procesu přípravy IPO na podzim roku 2001, spekulovalo se o možnosti jakéhosi gesta, které mělo ukázat rostoucí sílu společnosti. Celkem mělo být investorům prodáno 5,4 mil akcií v rozmezí 12 - 14 USD, společnost tak měla mít celkem 59,8 mil akcií. Zdálo se, že úspěchu nestojí nic v cestě. Za 3.Q provedla společnost transakce v objemu 30 mil USD (meziroční srovnání snad ani nemá smysl – rok předtím to bylo jen 2,3 mil USD). Přesto, že má více než 8,5 mil účtů, je společnost stále ve ztrátě. Za 4.Q 2002 vykázala ztrátu 18,8 mil USD při příjmech přes 40 mil USD.

Před IPO se však objevily nečekané překážky: tou první je žaloba společnosti CertCo z porušení patentových práv (jev v USA velmi obvyklý). Je zajímavé, že PayPal se brání mimo jiné tím, že zažalovala CertCo za snahu zmařit IPO. Druhý problém je ale závažnější: stát Luisiana vyzval společnost PayPal, aby zastavila poskytování služeb rezidentům Luisiany, protože nemá bankovní licenci, kterou by podle mínění státu Luisiana k takovéto činnosti měla mít. Za poslední dva roky vznesly státy Kalifornie a Idaho otázku, zda PayPal nenabízí bankovní služby, ale zatím pouze Luisiana a New York v podstatě tuto licenci vyžadují. V případě, že tyto státy svůj názor prosadí, lze očekávat "dominový efekt".

Zdá se, že otázkou regulace mikroplatebních systémů se budou dříve či později muset zabývat regulační orgány a centrální banky většiny zemí. Podle mého názoru by aplikace bankovních pravidel a regulace prakticky zahubila celé odvětví. Je zajímavé, že největší konkurenti PayPalu se proti případným problémům podobného typu pojistili: c2it patří Citigroup, Billpoint spoluvlastní eBay, Wells Fargo a VISA USA. Ve světle těchto událostí nezbývá než českým projektům I Like Q a Monetka držet palce.

I přes tyto problémy ale IPO PayPalu proběhlo úspěšně, když jeho akcie vystoupaly během pátečního uvedení o 55 procent a vdechly tak novou naději do budoucnosti internetových společností.

Diskuze (12) Další článek: Studenti v Americe se maj

Témata článku: Licence, Idaho, Mikroplatby, Citigroup, Obvyklý problém, Zajímavý efekt, Obvyklé gesto, Ban, PayPal, Wells Fargo, Dominový efekt, Fargo, Like


Určitě si přečtěte

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

** Do Windows míří bílé téma a přebarví se spodní lišta i Start ** Od minulého roku má ale i téma tmavé. ** Jaké z těchto dvou je ale to hezčí?

Vladislav Kluska | 71

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

** Hledali jsme činnosti, které zpomalují počítač s Windows ** Chcete mít počítač co nejrychlejší? Dělejte všechno přesně naopak!

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 42

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 23

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

** Aktuální změny klimatu jsou marginální ve srovnání s tím, co čeká Zemi za pár miliard let. ** Slunce se začne v budoucnu rozpínat a zvyšovat svou zářivost. ** Dokázali bychom Zemi posunout dál od Slunce a zachránit ji?

Petr Kubala | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch