Umělá inteligence

Návod, jak používat Midjourney. Nechte AI nakreslit, cokoliv si vymyslíte. Nereálné světy, fantastická zvířata…

Midjourney je americká firma a současně název služby, která pomocí umělé inteligence generuje obrázky na základě textového zadání. Jde o podobnou službu jako známější DALL-E, ale se srovnatelnými výsledky.

Výhodou Midjourney v její současné betaverzi je, že nemusíte čekat na pozvánku. Už během chvilky můžete začít vymýšlet, co vám má AI nakreslit.

Klepněte pro větší obrázek Povely se zadávají v angličtině. Tady jsem chtěl: Portrait of fluffy guinea pig, red haired, studio ghibli, cinematic lighting, ultra quality, 4k, octane render, ultra detailed --ar 16:9
Klepněte pro větší obrázek
Anebo tento příklad, další ukázky najdete dole v článku: Scary future house, ufo flying around, dark scary style, ultra realistic, detailed, arial view --ar 2:1

Návod pro použití Midjourney

Na stránce midjourney.com klikněte na tlačítko Join the beta.

Otevře se stránka diskuzní služby Discord.com. Není to chyba, s Midjourney budete komunikovat právě prostřednictvím chatu na Discordu. Jestli už máte účet, přihlaste se.

Pokud účet na Discordu nemáte, vytvořte si ho: Zadejte přezdívku; projděte testem, jestli nejste robot; zadejte datum narození, e-mailovou adresu a vymyslete heslo. Na e-mail vám přijde zpráva, klikněte v ní na potvrzovací odkaz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Registrace na Discordu

Na stránce Discordu už budete mít otevřenou stránku Midjourney. Kdyby ne, najdete ji tady.

Klepněte pro větší obrázek Midjourney na Discordu

V levém sloupci jsou jednotlivé kanály. Můžete se podívat do sekcí Image galleries nebo Themed image gen na výběry zajímavých výtvorů. Například v daily-theme jsou obrázky na aktuálně zadané téma. V kanálu announcements najdete novinky, tvůrci zde například oznamují dostupnost nových parametrů pro generování. Zrovna se třeba testují --test a --testp pro víc realistické výstupy.

Generujeme obrázky

V levém sloupci přejděte do některého z kanálů newbies. To je místo pro pokusy nováčků, kde hned uvidíte živý provoz ostatních uživatelů. Mějte na paměti, že i vaši komunikaci s robotem Midjourney vidí i ostatní.

Klepněte pro větší obrázek 
Většinou uvidíte hned několik kanálů newbies

Do řádku dole v okně napište /imagine, stiskněte tabulátor a do pole za prompt přidejte svůj příkaz v angličtině. Stiskněte Enter.

Klepněte pro větší obrázek
Chci mystické podvodní zvíře s velkýma očima, obrázek s jasnými barvami a pěknou hloubkou ostrosti

Postupně uvidíte, jak se vytváří obrázek čtyř náhledů. Za necelou minutu bude vygenerováno, hotový obrázek se přesune na úplný konec konverzace. U živějšího provozu v kanálech je někdy obtížnější najít vaše vlastní díla. Na čtyřobrázek můžete kliknout a prohlédnout si ho v trochu větší verzi, uložit si ho. Anebo pokračovat s tlačítky pod ním.

Klepněte pro větší obrázek 
Pomocí tlačítek volíte, co chcete dál, když nestačí malý obrázek se čtyřmi náhledy

Tlačítko vpravo se šipkami spustí generování podle stejného zadání znovu. Tlačítkem „U“ necháte spočítat větší vybraný obrázek, v případě standardního čtverce v rozlišení 1024 × 1024 pixelů. Tlačítkem „V“ použijete vybraný obrázek jako základ pro přípravu čtyř dalších variací. Náhledy jsou číslovány zleva doprava, například trojka je vlevo dole.

Klepněte pro větší obrázekZ náhledu jsem vybral první variantu a čekám na vygenerování většího obrázku. Ubíhají procenta, Midjourney dopočítává další detaily

Jakmile bude obrázek hotový, kliknutím si ho prohlédnete ve plné verzi. Odsud si ji můžete uložit. Všimněte si také tlačítka Upscale to Max, kterým v případě čtverce vytvoříte největší obrázek 1664 × 1664 px.

Ještě se vrátím k tlačítku „V“. Z původního náhledu jsem vybral čtvrtou variantu a na jejím základně nechal vygenerovat čtyři další. S nimi teď mohu pracovat stejně jako s prvním návrhem.

Klepněte pro větší obrázek 
Další varianty vygenerované na základě vybraného náhledu

Inspirujte se, buďte kreativní

Midjourney je nejsilnější při generování různých fantastických světů a stvoření. Má u nich lepší výsledky, než když se snažíte o obrázek připomínající fotografii. Vedle popisu, co má na výsledné scéně být, se zaměřte i na definici výtvarného stylu (můžete použít třeba i jméno malíře), snažte se popsat, jak má působit.

Užitečné je procházet na Discordu obrázky ostatních a inspirovat se jejich zadáním. Ve svých příkazech potom zkoušejte prvky, které fungovaly jinde, a kombinujte, co vás napadne. Jinak i pouhé sledování kanálů newbies, kde neustále přibývají nové obrázky, je ohromně zajímavé.

Podívejte se na dokumentaci s přehledem použitelných parametrů. A tady v části Styles najdete přehled různých stylů, které můžete použít.

Bezplatná betaverze Midjourney má svá omezení. S každým účtem na Discordu vás nechá vygenerovat desítky obrázků, k dispozici máte 25 minut procesorového času. Potom vás vyzve k registraci do placeného programu. Základní varianta stojí 10 dolarů za měsíc (200 minut), standardní 30 dolarů za měsíc (15 hodin). Placené programy nabízejí další výhody, viz web.


Při přípravě jsem vygeneroval řadu obrázků, ze kterých jsem vybíral pro úvod článku. Ty vydařenější ještě ukážu zde v závěru, pokaždé s konkrétním příkazem, který jsem v Midjourney použil.

Klepněte pro větší obrázekAncient world with computers, colourful background --ar 2:1 (Počítač se neobjevil, Midjourney občas některá zadání ignoruje)
Klepněte pro větší obrázekPortrait of hyperrealistic woman alien at futuristic computer, octane render, colourful background --ar 2:1
Klepněte pro větší obrázekFuture world, m.c. escher style, night, ultra realistic, detailed --ar 2:1
Klepněte pro větší obrázekScary house with climbing plants, colourful birds flying around, male peacock on the ground, dark scary style, ultra realistic, detailed, arial view --ar 2:1
Klepněte pro větší obrázekIndian fantasy steampunk, city with big thin bridges between the houses, steampunk airships in the sky, ultra realistic, detailed --ar 2:1
Klepněte pro větší obrázekNepoužitý ilustrační obrázek k dnešnímu článku s přenosem startu rakety SLS
Diskuze (8) Další článek: Co vy na to: Pro život bez klíčů a karet… Nechali byste se očipovat?

Témata článku: Umělá inteligence, Budoucnost, Neuronová síť, Počítač, Obrázek, Styles, Max, Tlačítko, Kanál, Guinea, Midjourney, Náhled, DiscordSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google Pixel Watch. Berou si to nejlepší od Fitbitu, navrch přidávají nový WearOS a procesor od Samsungu

Google Pixel Watch. Berou si to nejlepší od Fitbitu, navrch přidávají nový WearOS a procesor od Samsungu

** Google ukázal své první hodinky s WearOS 3.5 ** Měření kompletně obstarává měřič a software od Fitbitu ** Procesor dodal Samsung, baterie je jednodenní

Martin Chroust
Pixel WatchChytré hodinky
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Ve vlaku si půjde i zavolat. ČD instalovaly opakovač mobilního signálu do soupravy Railjet

Ve vlaku si půjde i zavolat. ČD instalovaly opakovač mobilního signálu do soupravy Railjet

** Špatný signál uvnitř vlaků zbytečně snižuje komfort cestování ** Operátoři se k posílení pokrytí nemají, na řadu přicházejí opakovače ** České dráhy osadily první jednotku Railjetu novou technologií

Jan Láska
České dráhyPokrytíMobilní sítě
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru