Microstar BX Master

Dříve málo známá firma Microstar (MSI) se v poslední době pomalu prosazuje mezi technologickou špičku. Podívali jsme se na základní desku Microstar BX Master.
Jiří Kwolek: Dříve málo známá firma Microstar (MSI) se v poslední době pomalu prosazuje mezi technologickou špičku. Patří totiž mezi značky, které získávají body nejen kvalitou výrobku, ale také inovativním přístupem.

Při vývoji nové desky BX Master vsadila na jistotu – koncepčně zdokonalila ověřený a populární model 6163 Pro. Název BX Master však nevychází, jak by se mohlo zdát, z nadvlády či panování čipsetu BX, ale z faktu, že všech 6 slotů PCI může pracovat v režimu řízení sběrnice Bus Master (karta zasunutá ve slotu sama řídí sběrnici bez podpory procesoru, který není tolik zatěžován). Deska s konektorem pro procesory Slot 1 je navíc vybavena téměř vším, co bychom si mohli u čipsetu BX přát.

Opravdu hodně slotů
BX Master vychází z dřívějšího modelu MSI 6163 Pro (recenze v Computeru 21/99). Zdědil po něm vše dobré a přidal pár třešniček navíc. Prvním nadstandardním prvkem je osazení desky šesti sloty PCI (slot starého standardu ISA je naopak jen jeden). Druhou třešničkou je možnost osazení až 1 GB paměti a použití čtyř patic DIMM (obvyklé jsou tři). Při osazování vás tedy BX Master nebude příliš omezovat a většinou vám zůstane rezerva.

CPU Plug and Play III
Případné nastavování parametrů sběrnice i procesoru se provádí v BIOSu. K dispozici máme 25 kombinací frekvencí od 66 do 155 MHz. Příjemné je zejména mnoho možností „v okolí 100 MHz“. Jemnější nastavení má pak jen Abit BE6.

Koupit základní desku s čipsetem Intel BX?

Dlouho očekávaný nástup základních desek s čipsetem Intel 820 (Camino) se zatím moc nedostavuje. Důvodem je použití drahých pamětí RDRAM. V současnosti jsou ceny paměti RDRAM více než trojnásobkem ceny klasických modulů SDRAM se stejnou velikostí – představte si, že místo jednoho 64MB modulu RDRAM byste mohli osadit 192 MB SDRAM.

Ano, existují verze desek s čipy i820 a s podporou pamětí SDRAM, ty však používají dodatečný čip, který „simuluje“ RDRAM pomocí klasických modulů SDRAM PC100. Tento mezičlánek pak snižuje výkon takto postavených desek na úroveň současných a mnohem levnějších desek s čipsetem BX. Kvalitní desky „BX“ s podporou procesoru Pentium III Coppermine stále jeví jako výhodná investice.

Z úrovně BIOSu je také možno změnit napětí jádra procesoru od 1,6 V (Coppermine) až po 2,6 V. Zůstala také možnost změny napětí čipové sady (standardně 3,3 V, maximum 3,6 V). Pokud však nepatříte mezi hardwarové fandy, nebojte se – základní napětí i frekvence procesoru je detekována automaticky. Vždy ale máte možnost dočasné změny taktu procesoru přímo z úrovně Windows pomocí dodané utility BUSracing.

Oči na desce
Malá hardwarová „záchranka“ D-LED. O co jde? V případě, že se počítač po zapnutí nerozběhne, ukáže vám svit pěti kontrolních diod pravděpodobnou příčinu problému. Diody nahrazují pípací kódy běžných BIOSů. V případě desky BX Master pak mrknete na přiloženou tabulku a víte (nebo tušíte), o co se může jednat.

Hlídací pes
Propracovaný systém monitorování se nazývá TopTech III. Hlídají se tři teploty (včetně dodatečného teplotního čidla na 20cm kablíku – např. pro monitorování grafické karty), osm napětí včetně stavu baterie CMOS a tři ventilátory. Tyto hodnoty lze sledovat dodanou utilitou nejen z úrovně Windows, ale i po síti. Dodaný software PC Alert pak může při vybočení z nastavených mezí uživatele včas informovat. Deska podporuje také režimy uspání Suspend to RAM a Suspend to Disk.

Osm disků najednou
Promise PDC20262 je název integrovaného řadiče Ultra ATA/66 a zároveň největším přínosem oproti typu 6163 Pro. A stejně jako například u Abitu BE6 i zde je možnost připojit až osm disků nebo zařízení standardu ATAPI. Čtyři na původní kanály Ultra ATA/33 čipsetu BX, čtyři na nový řadič Promise Ultra ATA/66. Konektory nového řadiče jsou označeny modře, dodán je i nezbytný 80žilový kabel.
Intel BX: ano, či ne?

I když jsou v dnešních testech desky s čipsety BX (zejména při práci s frekvencí sběrnice 100 MHz) stále mezi výkonnostní špičkou, mají několik zásadních nevýhod: nepodporují standard Ultra ATA/66, přenos AGP 4× pro grafické karty a oficiálně neumí 133MHz sběrnici.

Zajímavá je situace s Ultra ATA/66: vývojáři vymysleli „objížďku“, kdy na základní desku osadí dodatečný čip, řadič Ultra ATA/66; průkopníkem tohoto řešení je firma Abit se svým modelem BE6 nebo právě Microstar BX Master.

Při pokusech s řadičem Ultra ATA/66 jsem zjistil několik skutečností: zařízení, která nepodporují Ultra ATA/66 (CD-ROM, DVD-ROM, mechanika ZIP nebo starší disky), připojujte zásadně na klasický řadič BX (černé konektory). Pro zrychlenou funkci Ultra ATA/66 je nutná instalace dodaných ovládačů, vyšší výkon se výrazněji projeví až u vysokootáčkových disků (7200 a více). Přínos výkonu pro disky s 5400 otáčkami je malý (z tohoto hlediska je vhodnější investovat více do rychlého disku, než „zachraňovat situaci“ řadičem Ultra ATA/66).

Neměl jsem bohužel možnost přímého srovnání řadičů HPT 366 (Abit BE6) a Promise 20262, ale usuzuji, že jejich výkon bude podobný. Dřívější testy s Abitem BE6 s řadičem HPT 366 ukazovaly podobné výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými protokoly (Ultra ATA/66 a 33).

Stabilita a výkon
Jak už jsem si u desek s čipsetem BX zvykl, je jejich výkon podobný, tj. velmi vysoký. Při použití procesorů se sběrnicí 100 MHz patří tyto desky mezi nejvýkonnější, prakticky neexistují problémy s kompatibilitou. Pokud na nějaký narazíte, jedná se spíše o tzv. konflikt IRQ. V této situaci většinou stačí prohodit některé karty do jiných slotů PCI a problém by měl být vyřešen (to platí obecně i pro jiné desky).
Sběrnice na 133 MHz?

Oficiálně čipsety BX frekvenci sběrnice 133 MHz neumí. Na kvalitních deskách s čipsetem BX sice tuto frekvenci nastavit lze, bohužel problémem je sběrnice AGP.

Při doporučené frekvenci sběrnice (FSB) 100 MHz pracuje AGP na standardní frekvenci 66 MHz. Poměr mezi těmito frekvencemi je 3:2. Při práci desky BX na 133 MHz je frekvence AGP získávána stejně. Hodnota 87 MHz je však o 33 % vyšší než normovaných 66 MHz, při frekvenci 133 MHz tak vlastně „přetaktováváte“ grafickou kartu.

Existují sice karty, které tuto frekvenci zvládají (některé s čipy GeForce, TNT2), zdaleka se však nejedná o jejich optimální pracovní režim. Frekvence 133 MHz u čipsetu BX tedy patří spíše do oblasti zájmu ladičů a experimentátorů.

Desky podporující oficiálně frekvenci 133 MHz (i820, VIA Apollo 133) řeší tento problém elegantně – prostě změní dělicí poměr na 2:1 a obdrží potřebných 66 MHz.

Testovaná deska prošla všemi testy stability bez ztráty hvězdičky. Pokud navíc přičteme již zmíněnou kompatibilitu s procesory Pentium III Coppermine a sadu užitečných utilit, není divu, že redakce se rozhodla desku ocenit Dobrou koupí za špičkové možnosti.

základní deska
Microstar BX Master
Distributor: Vikomt CZ, Holoubkov
Telefon: (0181) 95 10 81
Distributor: PENTA Strakonice
Telefon: (0342) 32 21 68
Cena: 4 150 Kč bez DPH
5 050 Kč vč. DPH
Záruka: 3 roky
Parametry: čipset Intel BX, 6 slotů PCI, 1 slot ISA, 1 slot AGP, řadič Ultra ATA/66 pro 4 zařízení, řadič Ultra ATA/33 pro další 4 zařízení, monitorování hardwaru, frekvence sběrnice: 66, 75, 78, 81, 83, 90, 95, 100, 105, 110, 112, 115, 117, 120, 122, 124, 126, 133, 135, 138, 140, 142, 144, 150 a 155 MHz
Česká podpora MSI a distributoři: www.msi-computer.cz
Diskuze (2) Další článek: Typhoon SC 600: Hrající kufr

Témata článku: Deska, Slot, Dodatečný čip, Hardwarová podpora, Alert, Základní možnost, Podobné parametry, Záchranka, Podobná možnost, Desky, Populární model, Klasický problém, Základní frekvence, Dobrá úroveň, Master, Frekvence, Klasický modul, Základní napětí, Dodatečné zařízení, Česká podpora, Hlídací pes, Očekávaný nástup


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 109

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5