Microstar BX Master

Dříve málo známá firma Microstar (MSI) se v poslední době pomalu prosazuje mezi technologickou špičku. Podívali jsme se na základní desku Microstar BX Master.
Jiří Kwolek: Dříve málo známá firma Microstar (MSI) se v poslední době pomalu prosazuje mezi technologickou špičku. Patří totiž mezi značky, které získávají body nejen kvalitou výrobku, ale také inovativním přístupem.

Při vývoji nové desky BX Master vsadila na jistotu – koncepčně zdokonalila ověřený a populární model 6163 Pro. Název BX Master však nevychází, jak by se mohlo zdát, z nadvlády či panování čipsetu BX, ale z faktu, že všech 6 slotů PCI může pracovat v režimu řízení sběrnice Bus Master (karta zasunutá ve slotu sama řídí sběrnici bez podpory procesoru, který není tolik zatěžován). Deska s konektorem pro procesory Slot 1 je navíc vybavena téměř vším, co bychom si mohli u čipsetu BX přát.

Opravdu hodně slotů
BX Master vychází z dřívějšího modelu MSI 6163 Pro (recenze v Computeru 21/99). Zdědil po něm vše dobré a přidal pár třešniček navíc. Prvním nadstandardním prvkem je osazení desky šesti sloty PCI (slot starého standardu ISA je naopak jen jeden). Druhou třešničkou je možnost osazení až 1 GB paměti a použití čtyř patic DIMM (obvyklé jsou tři). Při osazování vás tedy BX Master nebude příliš omezovat a většinou vám zůstane rezerva.

CPU Plug and Play III
Případné nastavování parametrů sběrnice i procesoru se provádí v BIOSu. K dispozici máme 25 kombinací frekvencí od 66 do 155 MHz. Příjemné je zejména mnoho možností „v okolí 100 MHz“. Jemnější nastavení má pak jen Abit BE6.

Koupit základní desku s čipsetem Intel BX?

Dlouho očekávaný nástup základních desek s čipsetem Intel 820 (Camino) se zatím moc nedostavuje. Důvodem je použití drahých pamětí RDRAM. V současnosti jsou ceny paměti RDRAM více než trojnásobkem ceny klasických modulů SDRAM se stejnou velikostí – představte si, že místo jednoho 64MB modulu RDRAM byste mohli osadit 192 MB SDRAM.

Ano, existují verze desek s čipy i820 a s podporou pamětí SDRAM, ty však používají dodatečný čip, který „simuluje“ RDRAM pomocí klasických modulů SDRAM PC100. Tento mezičlánek pak snižuje výkon takto postavených desek na úroveň současných a mnohem levnějších desek s čipsetem BX. Kvalitní desky „BX“ s podporou procesoru Pentium III Coppermine stále jeví jako výhodná investice.

Z úrovně BIOSu je také možno změnit napětí jádra procesoru od 1,6 V (Coppermine) až po 2,6 V. Zůstala také možnost změny napětí čipové sady (standardně 3,3 V, maximum 3,6 V). Pokud však nepatříte mezi hardwarové fandy, nebojte se – základní napětí i frekvence procesoru je detekována automaticky. Vždy ale máte možnost dočasné změny taktu procesoru přímo z úrovně Windows pomocí dodané utility BUSracing.

Oči na desce
Malá hardwarová „záchranka“ D-LED. O co jde? V případě, že se počítač po zapnutí nerozběhne, ukáže vám svit pěti kontrolních diod pravděpodobnou příčinu problému. Diody nahrazují pípací kódy běžných BIOSů. V případě desky BX Master pak mrknete na přiloženou tabulku a víte (nebo tušíte), o co se může jednat.

Hlídací pes
Propracovaný systém monitorování se nazývá TopTech III. Hlídají se tři teploty (včetně dodatečného teplotního čidla na 20cm kablíku – např. pro monitorování grafické karty), osm napětí včetně stavu baterie CMOS a tři ventilátory. Tyto hodnoty lze sledovat dodanou utilitou nejen z úrovně Windows, ale i po síti. Dodaný software PC Alert pak může při vybočení z nastavených mezí uživatele včas informovat. Deska podporuje také režimy uspání Suspend to RAM a Suspend to Disk.

Osm disků najednou
Promise PDC20262 je název integrovaného řadiče Ultra ATA/66 a zároveň největším přínosem oproti typu 6163 Pro. A stejně jako například u Abitu BE6 i zde je možnost připojit až osm disků nebo zařízení standardu ATAPI. Čtyři na původní kanály Ultra ATA/33 čipsetu BX, čtyři na nový řadič Promise Ultra ATA/66. Konektory nového řadiče jsou označeny modře, dodán je i nezbytný 80žilový kabel.
Intel BX: ano, či ne?

I když jsou v dnešních testech desky s čipsety BX (zejména při práci s frekvencí sběrnice 100 MHz) stále mezi výkonnostní špičkou, mají několik zásadních nevýhod: nepodporují standard Ultra ATA/66, přenos AGP 4× pro grafické karty a oficiálně neumí 133MHz sběrnici.

Zajímavá je situace s Ultra ATA/66: vývojáři vymysleli „objížďku“, kdy na základní desku osadí dodatečný čip, řadič Ultra ATA/66; průkopníkem tohoto řešení je firma Abit se svým modelem BE6 nebo právě Microstar BX Master.

Při pokusech s řadičem Ultra ATA/66 jsem zjistil několik skutečností: zařízení, která nepodporují Ultra ATA/66 (CD-ROM, DVD-ROM, mechanika ZIP nebo starší disky), připojujte zásadně na klasický řadič BX (černé konektory). Pro zrychlenou funkci Ultra ATA/66 je nutná instalace dodaných ovládačů, vyšší výkon se výrazněji projeví až u vysokootáčkových disků (7200 a více). Přínos výkonu pro disky s 5400 otáčkami je malý (z tohoto hlediska je vhodnější investovat více do rychlého disku, než „zachraňovat situaci“ řadičem Ultra ATA/66).

Neměl jsem bohužel možnost přímého srovnání řadičů HPT 366 (Abit BE6) a Promise 20262, ale usuzuji, že jejich výkon bude podobný. Dřívější testy s Abitem BE6 s řadičem HPT 366 ukazovaly podobné výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými protokoly (Ultra ATA/66 a 33).

Stabilita a výkon
Jak už jsem si u desek s čipsetem BX zvykl, je jejich výkon podobný, tj. velmi vysoký. Při použití procesorů se sběrnicí 100 MHz patří tyto desky mezi nejvýkonnější, prakticky neexistují problémy s kompatibilitou. Pokud na nějaký narazíte, jedná se spíše o tzv. konflikt IRQ. V této situaci většinou stačí prohodit některé karty do jiných slotů PCI a problém by měl být vyřešen (to platí obecně i pro jiné desky).
Sběrnice na 133 MHz?

Oficiálně čipsety BX frekvenci sběrnice 133 MHz neumí. Na kvalitních deskách s čipsetem BX sice tuto frekvenci nastavit lze, bohužel problémem je sběrnice AGP.

Při doporučené frekvenci sběrnice (FSB) 100 MHz pracuje AGP na standardní frekvenci 66 MHz. Poměr mezi těmito frekvencemi je 3:2. Při práci desky BX na 133 MHz je frekvence AGP získávána stejně. Hodnota 87 MHz je však o 33 % vyšší než normovaných 66 MHz, při frekvenci 133 MHz tak vlastně „přetaktováváte“ grafickou kartu.

Existují sice karty, které tuto frekvenci zvládají (některé s čipy GeForce, TNT2), zdaleka se však nejedná o jejich optimální pracovní režim. Frekvence 133 MHz u čipsetu BX tedy patří spíše do oblasti zájmu ladičů a experimentátorů.

Desky podporující oficiálně frekvenci 133 MHz (i820, VIA Apollo 133) řeší tento problém elegantně – prostě změní dělicí poměr na 2:1 a obdrží potřebných 66 MHz.

Testovaná deska prošla všemi testy stability bez ztráty hvězdičky. Pokud navíc přičteme již zmíněnou kompatibilitu s procesory Pentium III Coppermine a sadu užitečných utilit, není divu, že redakce se rozhodla desku ocenit Dobrou koupí za špičkové možnosti.

základní deska
Microstar BX Master
Distributor: Vikomt CZ, Holoubkov
Telefon: (0181) 95 10 81
Distributor: PENTA Strakonice
Telefon: (0342) 32 21 68
Cena: 4 150 Kč bez DPH
5 050 Kč vč. DPH
Záruka: 3 roky
Parametry: čipset Intel BX, 6 slotů PCI, 1 slot ISA, 1 slot AGP, řadič Ultra ATA/66 pro 4 zařízení, řadič Ultra ATA/33 pro další 4 zařízení, monitorování hardwaru, frekvence sběrnice: 66, 75, 78, 81, 83, 90, 95, 100, 105, 110, 112, 115, 117, 120, 122, 124, 126, 133, 135, 138, 140, 142, 144, 150 a 155 MHz
Česká podpora MSI a distributoři: www.msi-computer.cz
Diskuze (2) Další článek: Typhoon SC 600: Hrající kufr

Témata článku: Česká podpora, Alert, Hlídací pes, Hardwarová podpora, Podobné parametry, Klasický modul, Dodatečné zařízení, Frekvence, Dobrá úroveň, Podobná možnost, Dodatečný čip, Klasický problém, Populární model, Základní možnost, Očekávaný nástup, Záchranka, Master, Základní napětí, Desky, Slot, Deska, Základní frekvenceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy