Microsoftu se daří získávat zástupce světa MP3 na svou stranu

23. listopadu 1999
Computer 22/99 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
RioPort připravuje s Microsoftem alianci zaměřenou na dodávání „legální“ hudby.
Diamond Multimedia přispěl svým přehrávačem Rio k oficiálnímu etablování MP3 hudby víc než kdokoli jiný, pomohl jej dostat z „podzemí“ na roveň jiným běžným způsobům šíření hudby. Ještě tam empétrojky nejsou, ale brzy budou – i zásluhou Ria a Diamondu. Jenomže normální svět, to jsou peníze – a jak Rio, tak i stále významnější hudební portál RioPort je začínají logicky hledat mimo MP3, v šíření hudby „legální“, autorsky chráněné či chránitelné. Těchto formátů je už několik a jeden z nich dodává Microsoft – zatím se vůbec nedá říci, kdo je „market leader“, zda Liquid Audio, formát A2B nebo Microsoft Audio, protože zde žádný reálný trh zatím neexistuje: firmy sice tyto formáty připravují a občas se v něm objeví i hudební soubor, ale posluchači samozřejmě zatím dávají v drtivé míře přednost formátu MP3. Kdyby se kterýkoli z dnešních hudebních internetových center (Listen.com, MP3.com, Tunes.com, Rioport.com ad.) rozhodl přes noc skončit s empétrojkama, skončil by přes noc taky. Současně jsou ale majiteli těchto webů podnikatelé, kteří to už dávno přestali dělat jenom z lásky k hudební svobodě a kteří hledají zdroj zisků – proto mezi MP3 začínají propašovávat i ony „bezpečné“ („secure“) hudební formáty, tj. formáty s dobrou technickou možností autorské ochrany. RioPort se rozhodl pro microsoftí audio – formát, který (jak tomu u Microsoftu bývá) zatím není ani nejúspěšnější, ani možná ten nejlepší (i když je technologicky lepší než MP3) a hlavně, pro který zatím firma nevytvořila nic podobného, jako jsou špičkové přehrávače WinAmp nebo Sonique. Ale je za tím Microsoft, to jest implicitní podpora tohoto formátu v každém budoucím prodaném počítači. RioPort tedy bude prodávat digitální hudbu ve formátu Microsoft Audio (tj. „copyrightovanou“), ale aby si udržel návštěvníky, bude samozřejmě šířit do světa spoustu další hudby zdarma – ve formátu MP3 a jiných, jak tvrdí firma. Díky tomu se RioPortu daří bez námahy získávat spolupráci hudebních vydavatelů – ti vědí, že do digitální hudby musejí jít, a to rychle, avšak formát MP3 je pro ně totéž jako „prodej jednou a zapomeň“. V mezidobí, zdá se, nejlépe funguje jakési přechodné stádium – na známém hudebním webu se objeví návnada v podobě jedné skladby z desky světoznámého hudebníka; je-li návnada spolknuta, může si zájemce celé cédéčko buď stáhnout v copyrightovaném formátu (tedy ne MP3), nebo si jej samozřejmě koupit na kotoučku. MP3 bude hodně dlouho – a možná navždy – nejoblíbenějším a nejrozšířenějším hudebním formátem; bude zcela jistě tím prostředkem, který dává hudbě svobodu, díky jemuž nebude muset začínající kapela stát důlek u dveří vydavatele nebo se jím nechat zmanipulovat do komerčnější podoby. Slavné hvězdy vědí, že si mohou říci o peníze – a zde zřejmě povede cesta přes jiné digitální formáty, s ochranou copyrightu.
Diskuze (6) Další článek: Computer 22/99

Témata článku: Microsoft, Hudba, filmy, seriály, MP3, Zástupce, Normální hvězda, Svět, Oficiální cesta, Liquid, Začínající firma, Rio, Diamond, Návnada, Str, Legální hudba, Hudba, SVE, Stráň, Podobná hvězda, Dar, M/s, Reálný trh40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux