Microsoftu, IBM a nVidii je svět malý

Pojďme se s trochou sarkasmu a ironie podívat na to, co zajímavého se za posledních sedm dní událo ve světě IT.
Microsoftu, IBM a nVidii je svět malý

První Service Pack pro Windows Vista je konečně hotov a chystá se jeho uvedení na trh. První zájemci o toto významné rozšíření si budou muset počkat do března tohoto roku, kdy se na stránkách Microsoftu objeví standalone verze ve formě instalačního balíčku. Až poté dojde k distribuci pomocí služby Microsoft Update.
Jak už tomu bývá zvykem, nejdříve se nového Service Packu dočkají „ti lepší“, konkrétně bude dostupná anglická, francouzská, japonská, španělská a německá verze. Až asi měsíc poté (tedy v dubnu) dojde i na češtinu. Ano, u nás je vždy na všechno času dost a to, že je český Microsoft vůbec nejúspěšnější evropská pobočka, v tom nehraje žádnou roli.

Dell se připojuje k masám a chce více peněz. V kanadském Edmontonu totiž zavřel své rozsáhlé call-centrum, díky čemuž tak přišlo o práci kolem devíti stovek zaměstnanců. Naproti tomu rozšířil výrobu o novou továrnu v Polsku a jenom tak poukazuje na to, že se pro něj nová strategie v dodávání nevyvážených sestav do supermarketů plných slevových akcí stává prioritou. Bude velice zajímavé sledovat značku Dell na letácích Tesca a ElektroWorldu s podtitulky „senzační sluchátka s mikrofonem zdarma“. Doufejme, že Dell v budoucnu nezruší i svůj on-line konfigurátor, nedej bože pak i next business day podporu.

Open-source databáze PostgreSQL se dočkala nové verze 8.3, která značně urychlila načítání a ukládání dat. Zřejmě největší konkurent mezi volně dostupnými databázemi, MySQL, tak dostal zajímavou alternativu, zejména pak co se zátěže při větším počtu naráz připojených uživatelů týče. Nové PgSQL se sice nedočkalo všech avizovaných funkcí, aspoň ale vyšlo, na rozdíl od posunutého SQL Serveru 2008 od Microsoftu. Ten bude představen už koncem února v Los Angeles, jeho vydání je však značně posunuto.

Slavná nVidia se zdá být s neustále rostoucí silou i stále více nenasytná a chytá tak manýry ostatních gigantů v branži. Když něco neumíme, prostě to koupíme. Do spárů grafického velikána se tak dostala Ageia, která se specializuje na fyzické výpočty ve 3D grafice, především tedy ve hrách. Nabízí se otázka, zda chce opravdu nVidia dělat ve fyzice pokroky, nebo se chce prostě zbavit případné konkurence, stejně jako tomu bylo u 3Dfx, kterou odkoupila a brand Voodoo se tak vypařil jako milióny ze státní kasy.

V Alza.cz vás obslouží roboti. PR úspěšného tuzemského obchodu s počítači a elektronikou pracuje na plné obrátky a říká, že je to jednoznačný skok kupředu. Názory uživatelů v diskuzi se však poněkud odlišují a ukazuje se, že „plně automatizovaný systém“ zase až tak plně automatizovaným nebude. Nemluvě o tom, že modro-zelené ošklivé krabice vypadají spíše jako přístroje z prvních dílů StarTreku nebo Návštěvníků a příliš důvěry nevzbuzují.

Pirátská loď se potápí, alespoň tedy v Dánsku. Tamní poskytovatelé internetového připojení dostali od soudu nařízeno blokovat přístup kde službám organizace The Pirate Bay, která mimo jiné stojí za jedním z největších trackerů pro P2P protokol BitTorrent. K několika žalobám tak přibyla další rána.
Různé organizace a soudy se snaží bojovat proti poškozování „zaručeně správných“ zákonů všemi prostředky, ale stejně se jim to moc nedaří. Co takhle přestat plýtvat penězi a začít dělat něco smysluplného?
Dvojnásob to pak platí pro organizaci IFPI, která, jak by řekla babička každého z nás, neví, co roupama dělat. Dosaďte na pozici někoho naprosto irelevantního, vytvořte nesmysl a aspoň mají média o čem psát a lidé nad čím kroutit hlavami.

Seznam se bojí a bojí se opravdu hodně. S příchodem Googlu na český trh už nejsou jeho služby tak výjimečné a jedinečné, jako tomu bylo před jeho příchodem a ukazuje se, že stále ztrácí několik kroků za světem. Seznamáci tak obrací o sto procent a své tvrzení o tom, že reklamu nepotřebují, nechávají ležet ladem. Tři nové televizní spoty jsou toho důkazem.

Jedna agentura zase jednou zkoumala a vyzkoumala další zázračný objev. Jednašedesát procent uživatelů internetu údajně používá jedno a to samé heslo k přístupu ke všem svým internetovým účtům. Jejich bezpečnost tak má být velice ohrožena a být jimi, dal bych si opravdu veliký pozor, protože heslo k účtu na titulky.com opravdu zajímá neuvěřitelné množství senzace chtivých hackerů.

Kde se něco děje, tam musí být i IBM. Nebo by se také dalo říci, kam vítr, tam plášť? Linux a open-source, nebo alespoň neustále diskuze o nich, jsou v současné době v kurzu a ví to právě i IBM. Ještě před lety nemohla společnost tato slova ani vystát, nyní zaměstnávají programátory, kteří se v této problematice angažují. Spuštěn byl i web o Linuxu, který tento týden dozrál i do české mutace. No, když už může mít i Microsoft pletky s Novellem, tak proč ne.

Nejslavnější internetový bleší trh hodlá otevřít pobočku i v naší malé zemičce. Veleúspěšný eBay už dobyl všechny možné trhy a nyní se chystá i do České republiky. V pražském Center of Excellence bude pracovat dvacet marketingových a analytických obchodníků, kteří se tak připojí k tuzemské pobočce Skype, což je dceřiná a prozatím ne příliš výdělečná společnost eBay. Optimisté hovoří o tom, že úspěšné světové firmy vidí v naší zemi široký potenciál, pesimisté a hnidopiši pak hlásají, že se úspěšný model dostal i do těch nejzapadlejších koutů světa. Kde je pravda? Kdo komu pomáhá? A co na to Jan Tleskač?

Rok od roku horší a unavenější Invex/Digitex dostal nového ředitele. Radek Malý po třech letech nahrazuje Petra Ondráška a přebírá tak produkt, kterému mnozí odborníci připisují poslední roky života. Nechme se překvapit, zda bývalý manažer realizace dokáže z poloprázdného města mrtvých, jak by se dal například poslední ročník vzhledem k prázdnotě většiny pavilonů nazvat, udělat věhlasný veletrh, kterým Invex dříve dozajista býval. Přesvědčit se budeme moci opět v říjnu.

IBM má v plánu veliké věci a nejen, že hodlá všechen obsah internetu stáhnout k sobě na jeden stroj, ale nejspíše hodlá vysát i všechny světové elektrárny. Vznikající super počítač Kittyhawk bude totiž obsahovat 67,1 miliónů procesorových jader PowerPC, každé o frekvenci 850 MHz. K tomu se přidá 32 Petabytů operační paměti a propojení jader pomocí 10GBitového ethernetu. Ač mám dosti bujnou fantazii, toto si dost dobře nedovedu představit.

Hravé Nintendo opět všechny přechytračilo a prodává nejvíce ze všech tří hráčů na poli herních konzol nové generace. Donedávna byl ještě jasným lídrem Microsoft se svým Xboxem 360, avšak jeho roční náskok v prodeji Nintendo Wii hravě předehnalo asi o tři milióny a počty prodaných kusů neustále stoupají. Křivka jde neustále tím samým směrem, čísla mluví jasně, šéf herní divize Microsoftu si je však stoprocentně jistý, že ještě dávno není rozhodnuto, kdo si ukrojí z koláče největší část. Ano, akční herní pecky se doposud mezi příležitostnými hráči neprosadili, ale brzy nastane bod zlomu, a bude tomu přesně opačně. Naopak masové tituly typu Wii Sports s geniálním ovládáním přestanou lidi zajímat a hromadně se vrhnout ke gamepadům. A co tu o zakletém princovi?

Grisoft si oficiálně změnil jméno na AVG Technologies, aby tak korespondovalo s jejich stejnojmenným antivirovým programem. Změna názvu se obejde bez masivní reklamní kampaně a ušetří se tak cenné milióny dolarů. Jak je to možné, vždyť například T-Mobile nebo Vodafone při změně názvu několik měsíců masírovali reklamami celý stát i v těch nejzapadlejších končinách. Nebude to tím, že AVG vždy bylo, je a bude AVG? Co je to vlastně Grisoft, reklama na psí suchary?

Stejně jako SP1 pro Windows Vista, tak i Windows Server 2008 hlásí hotovo a míří si vyřizovat formální záležitosti, jako distribuci, lisování DVD, obaly, marketing a další nutnosti. Bohužel pro něj, ač toho nabízí opravdu mnoho, ale někde po cestě ztratil jednu z nejočekávanějších novinek, virtualizační nástroj Hyper-V, který by ho měl podle prvních predikcí dohnat až někdy kdo ví kdy. Jen aby tady někdo nepřišel s křížkem po funuse. VMware sice nemá nožičky, přesto utíká konkurenci mílovými kroky a pokud mu někdo včas nestrčí klacek do cesty, mohl by utéci navždy. A to jak známo nedělá dobrotu.

Pokud vás zajímá aktuální dění ve světě informačních technologií, sledujte každý den zpravodajství na Živě.cz a každou neděli pak komentované týdenní souhrny.
 

Témata článku: Open source, IBM, Nintendo wii herní konzole, Nintendo Wii, Fyzické jádro, Lady, Edmonton, Plná zátěž, Gamepady, Nvidia, Tesco elektronika, Japonský gigant, Tesco Mobile, IFPI, Wii U, Sports Tracker, Příležitostný hráč, Svět, První krok, Pirátská verze, Prince, Televizní sluchátka, Gamepad

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 231

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 26

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 29

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje