Microsoftu hackli WMA, ten se ale nebojí

Poté, co Microsoft uzavřel dohodu s hudebními vydavateli jako BMG a Vivendi Universal a dalšími o spolupráci při vytváření elektronické části hudebních nahrávek, je ochrana této distribuce prolomena.
U nás i všude ve světě se velmi rychle rozšířil populární formát MP3. Se stálým rozšiřováním Internetu dělá formát MP3 a jeho nelegální distribuce v síti starosti mnoha hudebním vydavatelstvím. Hudební vydavatelé, kteří si stěžují na snižující se zisky, mají snahu čelit tomuto trendu prodejem zvukových CD chráněných proti kopírování. Tato ochrana má v současné době ovšem dost podstatnou mouchu – nemožnost přehrát si takto legálně koupené hudební CD na počítači. Toto omezení bylo zavedeno právě kvůli obavám proti převádění do MP3 a možnosti jeho dalšího šíření.

Pro zamezení stížnostem zákazníků se hudební vydavatelství spojila s firmou Microsoft, a hudební cédéčka budou obsahovat jak chráněnou zvukovou část, která nepůjde přehrávat na počítači, tak i část datovou. Datová část bude obsahovat skladby ve formátu Windows Media Audio (WMA). Formát WMA obsahuje digitální ochranu Digital Rights Management (DRM), která umožňuje řízení autorizace obsahu. Stupňů ochrany je u tohoto formátu několik od počtu přehrání, časového omezení až po mnoho dalších. Nevýhodou digitálního podpisu je jeho ověřování přes Internet: pokud nejste napojeni na síť, máte stejně smůlu a počítač vám hrát nebude.

Pro přehrávání digitálně podepsaných WMA souborů potřebujete Windows Media Player 7 podporující formáty ASF, AVI, MID, MPEG, MPEG-4, MPEG audio Layer 2 a 3, WAV, WMA. V tomto multimediálním přehrávači je implementován standard pro práci s materiály, který obsahuje digitální autorský podpis DRM ve verzi 2.0.

Právě tento digitální podpis ve verzi 2.0 prolomil programátor s přezdívkou `Beale Screamer`. Jeho motivací byla možnost plnohodnotného nakládání se zakoupeným cédéčkem a rozhořčení nad „vydíráním“ uživatelů monopolními nakladatelstvími.

Na stránkách The Registru si můžete stáhnout zazipovaný soubor obsahující popis slabosti digitálního podpisu, celkové pojednání o tom, proč se touto ochranou zabýval, zdrojový kód programu a utilitu pro příkazový řádek na odstranění ochrany. Utilita pro příkazový řádek dokonce spolehlivě funguje (pochyboval jsem o tom). Program má i svá omezení, funguje pouze s nejnovější verzí DRM a uživatel musí mít licenci alespoň k jednomu přehrání (spuštění).

Tímto činem si autor programu jistě způsobil značné problémy ze strany Microsoftu, který ztrácí prestiž u hudebních vydavatelů a dokonce je možná ohrožena jeho spoluúčast v hudebním průmyslu. Divize Microsoftu odpovídající za digitální média celý pátek uklidňovala vydavatele a ostatní zainteresované firmy, které se dotazovaly na zveřejnění Screamerova programu. Microsoft prohlásil, že s možným prolomením se počítalo a že v nejbližší době bude vydána aktualizace odstraňující chybu a systém ochrany bude vyměněn. Podobný problém již jednou nastal, a to v roce 1999, když se podařilo obejít ochranu DRM u WMA 4 hned druhý den po zveřejnění.

Zde je krásně vidět, že žádná ochrana není 100% a že i jedinec může úspěšně bojovat proti velkým hudebním monopolům.

Zavedením i fungující digitální ochrany se nezamezí vytváření MP3 a jejich šíření po Internetu. Vždy si můžete připojit audio věž k počítači a přes digitální vstup si skladby do počítače nahrát, a objeví-li se jedna kopie v MP3 na síti, začne se bleskově rozšiřovat. Kopírování cédéček 1:1 nějakým vypalovacím zařízením bude zřejmě rovněž možné.

Přidávat jakékoliv další ochrany na legálně zakoupená hudební cédéčka a omezovat uživatele v plnohodnotném nakládání s vlastním majetkem jistě není cesta správným směrem.

Diskuze (70) Další článek: Podpora PHP do FrontPage

Témata článku: Microsoft, Windows, Chráněné přehrávání, Nelegální soubor, WMA, Ochrana, Datová část, Hudební vydavatelství


Určitě si přečtěte

Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5