Microsoft zvyšuje zisk, ale současně jej celý utrácí

Hospodaří firma stále lépe, nebo si vypomáhá známými účetními kouzly?
Trošku se zpožděním (kvůli dovoleným) se dostávám ke komentáři důležité události v byznysu IT, k níž dochází každé čtvrtletí: ohlášení finančních výsledků Microsoftu. Tato firma, stejně jako skupinka dalších, jsou – jak pěkně říká angličtina – bellwetherem neboli větrnou korouhvičkou: kam se pohnou tyto firmy, pohne se celý obor. A to je zejména důležité nyní, když je ve špatné situaci (poprvé za deset let) nejen celá americká ekonomika, ale zejména technologické obory – všichni toužebně očekávají návrat k lepším časům a hledají jej samozřejmě zejména ve finančních výsledcích velkých firem.

Kvartální tržby Microsoftu za poslední čtvrtletí činily 6,58 miliardy (+13 %, loni 5,8 mld), a protože kvartál byl současně posledním ve fiskálním roce Microsoftu, byly celoroční tržby 25,3 miliardy (+10 %, loni 22,96 mld.) – obrat firmy stále stoupá, ale nijak výrazně, vzestup je zhruba v souladu se vzestupem počtu prodaných počítačů na světě. Zajímavější jsou ale zisky firmy; ty činily za čtvrtletí 2,75 miliardy dolarů (+7,58 %, loni 2,55 miliardy), celoročně pak 11,72 miliardy (+6,4 %, loni 11,01 miliardy). Ziskovost firmy je tedy stále nekřesťanská – z každého utrženého dolaru Microsoftu je skoro polovina zisk, což samozřejmě nahrává argumentům, podle kterých jsou zisky firmy nenormální a jsou výsledkem zneužívání jeho monopolního postavení.

Zajímavá informace se ale objeví po odkrytí účetních kouzel – po odečtení „investičních výloh“ činí zisk Microsoftu za čtvrtletí pouhých 66 milionů dolarů, tedy prakticky nulu. Není přitom přesně jasné, o jaké investice se jedná – zpráva hovoří například o některých investicích v telekomunikačním průmyslu. Ony „investice“ ale mohou ziskovost firmy docela zamlžovat, neboť nejsou investice jako investice: pokud by se jednalo o výdaje do některých zcela nových oblastí, které mají nést zisk v budoucnu, pak je toto slovo (a odečtení těchto investic od zisku) na místě, pokud se ale jedná o investice do kontinuálně provozovaných oblastí – například vývoje softwaru, jako jsou Windows či Office, byť i jeho nových verzí – nejedná se o investice, ale o nezbytné výdaje, protože jen tak si firma zabezpečí i budoucí příjmy. Někteří analytici už na to poukázali a rovněž burza zareagovala na tato – a první pohled příznivá čísla – nervózně a nechala akcie Microsoftu spadnout.

Co očekává Microsoft v budoucnu? Je známo, že jeho finanční představitelé se obvykle snaží vylíčit budoucnost v poněkud chmurnějších barvách, ale to dělali zejména v době, kdy akcie firmy byly hodně, až neúměrně vysoko (na 118 dolarech); nyní kolísají okolo 60–70 dolarů. Přesto finanční šéf firmy tvrdí, že v následujících čtvrtletích očekávají spíše mírný pokles obratu i zisku (snad poprvé za mnoho let vývoje firmy!) a až s rozběhnutím prodeje Windows a Office XP (pár měsíců po startu) se očekává opět vzestup vzhůru. Největší očekávání vkládá Microsoft do hrací konzole Xbox: jen o letošních Vánocích jich firma chce prodat až 1,5 miliónu kusů (!) a v celém prvním roku prodeje pak až 6 miliónů kusů, a také do licencí nového Office – zejména kvůli novým, „rafinovanějším“ licenčním pravidlům, která Microsoftu umožní ze zákazníků získat víc peněz než kdykoli dříve.

V operačních systémech na desktopu začínají kralovat Windows 2000: už obstarávají 41% příjmů ze všech druhů Windows, což znamená, že Windows Me se příliš nedaří – a po zásluze, systém opravdu není povedený.

Žádné velké příjmy nemá Microsoft ani z internetových projektů, přestože tyto patří mezi největší v oboru (Expedia, Carpoint, HomeAdvisor a další) – 96 mil. dolarů oproti 88 mil. loni znamená jednak nepatrný růst a jednak v celé ekonomice firmy zanedbatelná čísla (a dost možná i ztrátový provoz těchto aktivit).

Témata článku: Microsoft, Windows, Celá firma, Monopolní postavení, Zisk, Nový kus, Expedia, Carpoint

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jiří Hlavenka 22. 1. 2002 18:24:32

    S vaším názorem vcelku souhlasím, ale situace je mnohem...

  • Martin Zelenka 22. 1. 2002 16:47:25
    Dobry den, jen na okraj teto diskuse - trochu tu obcas mixujete pojmy jako...
  • PaJaSoft 28. 8. 2001 9:47:25

    Ano, samozrejme z urciteho pohledu mate pravdu, ale pokud vlozite...

Určitě si přečtěte

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

** Apple představil zcela nový iPhone pro další „dekádu“, která je ale jeho poslední ** Trh se postupně překlopí na nový typ výpočetního zařízení ** Budoucností je chytrá nositelnost a brýle s rozšířenou realitou

14.  9.  2017 | Karel Javůrek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky