Microsoft zvyšuje zisk, ale současně jej celý utrácí

Hospodaří firma stále lépe, nebo si vypomáhá známými účetními kouzly?
Trošku se zpožděním (kvůli dovoleným) se dostávám ke komentáři důležité události v byznysu IT, k níž dochází každé čtvrtletí: ohlášení finančních výsledků Microsoftu. Tato firma, stejně jako skupinka dalších, jsou – jak pěkně říká angličtina – bellwetherem neboli větrnou korouhvičkou: kam se pohnou tyto firmy, pohne se celý obor. A to je zejména důležité nyní, když je ve špatné situaci (poprvé za deset let) nejen celá americká ekonomika, ale zejména technologické obory – všichni toužebně očekávají návrat k lepším časům a hledají jej samozřejmě zejména ve finančních výsledcích velkých firem.

Kvartální tržby Microsoftu za poslední čtvrtletí činily 6,58 miliardy (+13 %, loni 5,8 mld), a protože kvartál byl současně posledním ve fiskálním roce Microsoftu, byly celoroční tržby 25,3 miliardy (+10 %, loni 22,96 mld.) – obrat firmy stále stoupá, ale nijak výrazně, vzestup je zhruba v souladu se vzestupem počtu prodaných počítačů na světě. Zajímavější jsou ale zisky firmy; ty činily za čtvrtletí 2,75 miliardy dolarů (+7,58 %, loni 2,55 miliardy), celoročně pak 11,72 miliardy (+6,4 %, loni 11,01 miliardy). Ziskovost firmy je tedy stále nekřesťanská – z každého utrženého dolaru Microsoftu je skoro polovina zisk, což samozřejmě nahrává argumentům, podle kterých jsou zisky firmy nenormální a jsou výsledkem zneužívání jeho monopolního postavení.

Zajímavá informace se ale objeví po odkrytí účetních kouzel – po odečtení „investičních výloh“ činí zisk Microsoftu za čtvrtletí pouhých 66 milionů dolarů, tedy prakticky nulu. Není přitom přesně jasné, o jaké investice se jedná – zpráva hovoří například o některých investicích v telekomunikačním průmyslu. Ony „investice“ ale mohou ziskovost firmy docela zamlžovat, neboť nejsou investice jako investice: pokud by se jednalo o výdaje do některých zcela nových oblastí, které mají nést zisk v budoucnu, pak je toto slovo (a odečtení těchto investic od zisku) na místě, pokud se ale jedná o investice do kontinuálně provozovaných oblastí – například vývoje softwaru, jako jsou Windows či Office, byť i jeho nových verzí – nejedná se o investice, ale o nezbytné výdaje, protože jen tak si firma zabezpečí i budoucí příjmy. Někteří analytici už na to poukázali a rovněž burza zareagovala na tato – a první pohled příznivá čísla – nervózně a nechala akcie Microsoftu spadnout.

Co očekává Microsoft v budoucnu? Je známo, že jeho finanční představitelé se obvykle snaží vylíčit budoucnost v poněkud chmurnějších barvách, ale to dělali zejména v době, kdy akcie firmy byly hodně, až neúměrně vysoko (na 118 dolarech); nyní kolísají okolo 60–70 dolarů. Přesto finanční šéf firmy tvrdí, že v následujících čtvrtletích očekávají spíše mírný pokles obratu i zisku (snad poprvé za mnoho let vývoje firmy!) a až s rozběhnutím prodeje Windows a Office XP (pár měsíců po startu) se očekává opět vzestup vzhůru. Největší očekávání vkládá Microsoft do hrací konzole Xbox: jen o letošních Vánocích jich firma chce prodat až 1,5 miliónu kusů (!) a v celém prvním roku prodeje pak až 6 miliónů kusů, a také do licencí nového Office – zejména kvůli novým, „rafinovanějším“ licenčním pravidlům, která Microsoftu umožní ze zákazníků získat víc peněz než kdykoli dříve.

V operačních systémech na desktopu začínají kralovat Windows 2000: už obstarávají 41% příjmů ze všech druhů Windows, což znamená, že Windows Me se příliš nedaří – a po zásluze, systém opravdu není povedený.

Žádné velké příjmy nemá Microsoft ani z internetových projektů, přestože tyto patří mezi největší v oboru (Expedia, Carpoint, HomeAdvisor a další) – 96 mil. dolarů oproti 88 mil. loni znamená jednak nepatrný růst a jednak v celé ekonomice firmy zanedbatelná čísla (a dost možná i ztrátový provoz těchto aktivit).

Témata článku: Microsoft, Windows, Zisk, Celá firma, Nový kus, Carpoint, Expedia, Monopolní postavení, Americká ekonomika

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 234

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 26

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 29

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje