Microsoft | Herní konzole | Xbox Series X

Microsoft zveřejnil přesné technické specifikace Xboxu Series X. Bude používat proprietární externí SSD

Microsoft se oproti Sony snaží přicházet se stále větším množstvím informací o chystané herní konzoli Xbox Series X a tentokrát prozradil opravdu téměř vše.

I když některé části specifikace neoficiálně unikly již dříve, nyní jde o oficiální informace. Konzole bude mít 8jádro od AMD s architekturou Zen 2 na frekvenci až 3,8 GHz, přičemž čip bude podporovat zpracování až 16 vláken najednou.

Integrovaný grafický čip s architekturou AMD RDNA 2 bude mít 52 CU s frekvencí až 1,825 GHz a celkovým výkonem 12 TFLOPS. Velikost čipu bude 360,45 mm2. Z pohledu samotného grafického výkonu je tak grafika v Xbox Series X o 20 % výkonnější než AMD Radeon RX 5700 XT.

Xbox Series X

Výkon: 12,155 TFLOPS
Procesor: AMD Zen 2 s frekvencí 3,6/3,8 GHz, 8 jader (7 pro hry, 1 pro systém)
Grafika: AMD RDNA 2, 52 CU (3 328 shader), 1,825 GHz
Paměť: 16 GB GDDR6 s různou propustností 560 GB/s (10 GB), 336 Gb/s (6 GB). Rozdělení 2,5 GB pro systém a 3,5 GB pro hry, 13,5 GB pro vývojáře
SSD: 1 TB s rychlostí 2,4 GB/s , externí SSD Seagate (proprietární), USB 3.2
Speciality: Ray tracing jádra, podpora 3D zvuku  s hardwarovým čipem, Smart Delivery, Xbox Velocity Architecture

PlayStation 5 (neoficiálně)

Výkon: 12,6 TFLOPS, RDNA 2
Procesor: AMD Zen 2 s frekvencí 3,6 GHz, 8 jader
Paměť: 4 GB DDR4 + 16 GB GDDR6 s propustností 575 GB/s
SSD: 500 GB s rychlostí 5,5 GB/s
Speciality: Ray tracing jádra (větší počet než u Xbox Series X) a podpora 3D zvuku 

Celý systém bude mít k dispozici 16 GB operační paměti GDDR6, která ale bude rychlostně rozdělena – 10 GB této paměti poskytuje propustnost 560 Gb/s a 6 GB paměti pak pomalejších 336 Gb/s (zřejmě se budou používat různé čipy). Úložiště v podobě rychlého NVMe SSD bude mít kapacitu 1 TB.

Pokud ale budete chtít kapacitu rozšířit, můžete využít jak slot pro proprietární 1TB SSD od Seagate se speciálním konektorem, tak i port USB 3.2 třeba pro běžné pevné disky. Ale pozor – pevný disk přes USB bude možné použít pouze pro starší generaci her, nikoli pro nové, které už budou optimalizované pouze pro SSD v Xbox Series X. Konzole bude mít i klasickou optickou mechaniku pro 4K Blu-ray disky a nabídne technologie jako ray tracing, smart delivery a další.

Ještě více podrobností se dozvíte ve videu od Digital Foundry:

Diskuze (4) Další článek: Proč lidé vykupují toaletní papír: důvod není praktický, ale psychologický

Témata článku: Technologie, Microsoft, AMD, Hry, Herní konzole, SSD, PlayStation, Sony, Xbox Series X, Seagate, AMD RDNA, Specialita, Paměť, Quick Resume, Čip, Specifikace, Frekvence, Xbox Velocity, Digital Foundry, Xbox Series, SSD Seagate, Velocity Architecture, Bude, Technická specifikace, Smart Delivery, Herní konzole na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA