Microsoft zveřejnil klienta pro správu autorských práv

Microsoft se snaží prosadit na poli ochrany autorských práv a zabezpečení dat s vlastním systémem Windows Rights Management. Zveřejněný klient bude pracovat jako nadstavba nad běžnými aplikacemi s podporou Windows Rights Management a umožní jemnější nastavení přístupových práv k dokumentům.
Službu Windows Rights Management Services pro ochranu autorských práv a ochranu citlivých informací nabízí Microsoft jako součást pokročilých funkcí Windows Serveru 2003. Podporu pro správu přístupových práv budou obsahovat nové produkty Microsoftu z rodiny Office 2003. Vývojáři navíc mají k dispozici vývojářské kity pro vývoj vlastních aplikací s podporou Windows Rights Management Services (WRMS). Windows Rights Management Services Client 1.0 byl k těmto službám v betatestování od února tohoto roku a zveřejněná verze vyžaduje ke svému chodu operační systém Windows 2000 SP3, Windows 98 a novější.

Microsoft chce prostřednictvím správy práv umožnit bezpečný pohyb dokumentů v rámci počítačových sítí a je určen zejména pro komerční prostředí, ve kterém je důležité hlídat citlivé informace. Výsledkem služby jsou dokumenty, které lze pouze prohlížet, ale nelze je tisknout nebo z nich kopírovat text přes systémovou schránku. U e-mailů může WRMS zabránit také přeposlání zprávy na další adresy. Uživatel, který si bude chtít přečíst chráněný e-mail, si bude muset nainstalovat plug-in pro Internet Explorer, který obsahuje odlehčenou verzi WRMS klienta. Podpora v rámci internetového prohlížeče tak umožní bezpečnou práci s dokumenty i v prostředí intranetů a internetu díky HTML souborům s omezením přístupových práv. Ta jsou ověřována na Windows 2003 serveru prostřednictvím vrstvy známé pod kódovým označením Tungsten. Přístup ke chráněným dokumentům zaručuje kód, který si WRMS vytvoří v závislosti na hardwaru daného počítače podobně, jako v případě aktivace operačního systému nebo Office.

Odpor určité části veřejnosti vzbuzuje nutnost zřízení účtu služby .Net Passport, která slouží k ověření identity uživatele. Trnem v oku konkurenci je opět provázání vlastních řešení společnosti Microsoft. Výjimkou jsou společnosti, které využívají službu Active Directory, ta může převzít autentizaci uživatelů při zajištění stejné bezpečnosti.

V současnosti Microsoft nabízí využití svého systému ochrany na tříměsíční zkušební období zdarma. V komerčním nasazení bude Microsoft vyžadovat licenci pro každého uživatele služby v ceně třicet sedm dolarů, při nákupu větších objemů půjde cena za jednu licenci samozřejmě níž. Další možností je zakoupení licence External Connector, která za 18 000 dolarů nabízí možnost připojení neomezeného počtu uživatelů.

Diskuze (6) Další článek: RIAA měkne, budou amnestie pro uživatele výměnných sítí

Témata článku: Microsoft, Windows, Autorské právo, Odlehčená verze, Systémová schránka, Klient, Autor, Citlivý uživatel

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů