Microsoft zveřejnil klienta pro správu autorských práv

Microsoft se snaží prosadit na poli ochrany autorských práv a zabezpečení dat s vlastním systémem Windows Rights Management. Zveřejněný klient bude pracovat jako nadstavba nad běžnými aplikacemi s podporou Windows Rights Management a umožní jemnější nastavení přístupových práv k dokumentům.
Službu Windows Rights Management Services pro ochranu autorských práv a ochranu citlivých informací nabízí Microsoft jako součást pokročilých funkcí Windows Serveru 2003. Podporu pro správu přístupových práv budou obsahovat nové produkty Microsoftu z rodiny Office 2003. Vývojáři navíc mají k dispozici vývojářské kity pro vývoj vlastních aplikací s podporou Windows Rights Management Services (WRMS). Windows Rights Management Services Client 1.0 byl k těmto službám v betatestování od února tohoto roku a zveřejněná verze vyžaduje ke svému chodu operační systém Windows 2000 SP3, Windows 98 a novější.

Microsoft chce prostřednictvím správy práv umožnit bezpečný pohyb dokumentů v rámci počítačových sítí a je určen zejména pro komerční prostředí, ve kterém je důležité hlídat citlivé informace. Výsledkem služby jsou dokumenty, které lze pouze prohlížet, ale nelze je tisknout nebo z nich kopírovat text přes systémovou schránku. U e-mailů může WRMS zabránit také přeposlání zprávy na další adresy. Uživatel, který si bude chtít přečíst chráněný e-mail, si bude muset nainstalovat plug-in pro Internet Explorer, který obsahuje odlehčenou verzi WRMS klienta. Podpora v rámci internetového prohlížeče tak umožní bezpečnou práci s dokumenty i v prostředí intranetů a internetu díky HTML souborům s omezením přístupových práv. Ta jsou ověřována na Windows 2003 serveru prostřednictvím vrstvy známé pod kódovým označením Tungsten. Přístup ke chráněným dokumentům zaručuje kód, který si WRMS vytvoří v závislosti na hardwaru daného počítače podobně, jako v případě aktivace operačního systému nebo Office.

Odpor určité části veřejnosti vzbuzuje nutnost zřízení účtu služby .Net Passport, která slouží k ověření identity uživatele. Trnem v oku konkurenci je opět provázání vlastních řešení společnosti Microsoft. Výjimkou jsou společnosti, které využívají službu Active Directory, ta může převzít autentizaci uživatelů při zajištění stejné bezpečnosti.

V současnosti Microsoft nabízí využití svého systému ochrany na tříměsíční zkušební období zdarma. V komerčním nasazení bude Microsoft vyžadovat licenci pro každého uživatele služby v ceně třicet sedm dolarů, při nákupu větších objemů půjde cena za jednu licenci samozřejmě níž. Další možností je zakoupení licence External Connector, která za 18 000 dolarů nabízí možnost připojení neomezeného počtu uživatelů.

Diskuze (6) Další článek: RIAA měkne, budou amnestie pro uživatele výměnných sítí

Témata článku: Microsoft, Windows, Autorské právo, Odlehčená verze, Systémová schránka, Citlivý uživatel, Autor, Klient


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 14

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku