Microsoft zrychluje, Internet Explorer 10 je tady

Microsoft představil Internet Explorer 10, tedy další připravovanou verzi svého prohlížeče. Použitelná betaverze by se spolu s Windows 8 mohla objevit už v září.
Microsoft zrychluje, Internet Explorer 10 je tady

Na právě probíhající vývojářské konferenci MIX 2011 představil Microsoft první ukázkovou verzi Internet Exploreru 10 pro vývojáře.Ano, je to zhruba měsíc, kdy byla představena finální devítka a Microsoft už se s plnou vervou pustil do nástupce. Na takové tempo jsme u redmondských doposud nebyli moc zvyklí, Platform Preview Internet Exploreru 9 se totiž objevila až rok po uvedení finální osmé verze. Rychle se vyvíjející konkurence ale zjevně dělá svoje.

Až bude nejstandardnější na celém světě...

Vývoj Internet Exploreru 10 se drží ve stopách verze stávající, zaměřuje se tedy dále na zvyšování rychlosti a především pak na rozšiřování nových webových standardů. O uživatelském prostředí se zatím nemluví, což je logické. To je totiž je obálka, která se ladí až v závěru. Je dost možné, že v případě Internet Exploreru 10 projde značnou inovací – program má být součástí Windows 8, která mají přinést významně inovované uživatelské prostředí. Ale na to je zatím brzy.

Zatím tu tedy máme Internet Explorer 10 Platform Preview. Ukázku nového prohlížeče, kterou si nemusíte instalovat, nejste-li webový vývojář či návrhář. Demonstruje pouze implementaci nových technologií.

Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer 10 Platform Preview

Co konkrétně Internet Explorer 10 Platform Preview přináší? To pro Živě.cz stručně objasnil Štěpán Bechynský (@stepanb), specialista na vývojářské nástroje Microsoftu, který se konference MIX 2011 účastní: „Jedná se o testovací verzi pro profesionály v oboru tvorby webových aplikací. Pro běžné uživatele je tu stále Internet Explorer 9. IE 10 navazuje na vlastnosti IE 9, jako je například hardwarová akcelerace grafiky a integrace s Windows 7, a přináší podporu dalších specifikací CCS3 konsorcia W3C. Jedná se o podporu gradientů u pozadí, Flexbox a 3D Transformace. Pro programátory používající Javascript je také zajímavá podpora ECMAScript 5 Strict Mode.“

Klepněte pro větší obrázek
CSS přechody. Fajn, ale žádný zázrak, tohle už umí stabilní Chrome.

Zatím tedy žádná bomba, prostě jen pokračující evoluce. Nějaké překvapení by mohlo přijít až s uživatelským prostředím. Nicméně aby se dělo alespoň něco „divácky zajímavého“ připravil Microsoft nějaké nové sady srovnávacích testů a dem. Rybičky v novém akváriu se nám zase prohání o něco rychleji, a to i ve srovnání s Internet Explorerem 9. Vše si můžete vyzkoušet na webu www.IETestDrive.com.

Klepněte pro větší obrázek
Nové rybičky

Betaverze už v září, spolu s Windows 8?

Myslelo se ale i na rozvoj aktuální verze prohlížeče, upřesňuje Štěpán Bechynský: „Na webu www.html5labs.com můžete najít rozšíření pro Internet Explorer 9, která implementují specifikace konsorcia W3C, které jsou ve stádiu raného vývoje. Jedná se o specifikace, které se mohou velmi výrazně lišit od finální verze. Klasickým případem jsou Web Sockets, kdy jsou jednotlivá vydání specifikace mezi sebou nekompatibilní a jedné verzi byl dokonce nalezen bezpečnostní problém na úrovni specifikace. Novinkou představenou na MIX 2011 je rozšíření pro File API. Podle spekulací by se měla v dohledné době objevit ještě rozšíření pro element input pro zadání data a přístup k některým hardwarovým součástem počítače, pravděpodobně k mikrofonu.“

A kdy by mohla být desítka uvolněna v použitelné betaverzi? Je celkem jisté, že to bude zároveň s uvolněním betaverze Windows 8 a třeba takový Register už počítá s tím, že se tak stane v září. Nasvědčuje tomu roadmapa Mary-Jo Foley ze ZDNetu a nepřímo to naznačil prezident pro Windows a Windows Live Steven Sinofsky při svém aktuálním vystoupení na MIX. Mimochodem, první ukázka Platform Preview v rámci keynote na MIX proběhla na zařízení s procesorem ARM, což předznamenává přítomnost Windows 8.

Zdá se, že Microsoft z ospalého nádraží, odkud mu už ujelo několik vlaků, vypravil rovnou Šinkanzen.

stáhnout program Internet Explorer 10 Platform Preview Licence: freeware (pro nekomerční použití), 19 MB
Autor: Microsoft
Web programu: ie.microsoft.com


Diskuze (23) Další článek: Facebook nasadil nový seznam fanoušků

Témata článku: Microsoft, Prohlížeče, Internet Explorer, Klasický případ, Explorer, Hardwarová podpora, První ukázka, Internet Explorer 9, Webový specialista, Gradient, Internet Explorer 10

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší