Microsoft zlepšuje antivirovou podporu v řadě programů

Microsoft nemá již řadu let žádný vlastní antivirový program, vychází proto vstříc výrobcům antivirů a zlepšuje příslušné služby systému. Bude například možné používat bez potíží více antivirů na jednom počítači.
Microsoft zlepšuje antivirovou podporu v řadě programů
Microsoft se kdysi v dobách MS-DOSu pokusil o vývoj vlastního antivirového produktu, Microsoft Antivirus ale neměl dlouhého trvání a byl opuštěn. Microsoft se prostě ve svých produktech v současné době spoléhá na antivirové programy jiných výrobců a tak se jim snaží co nejvíce usnadnit jejich práci. Antiviry jsou dnes již poměrně komplexní systémy, které musí přistupovat často k velmi interním částem systému, typickým problémem je provoz dvou antivirů na jednom počítači. Dnes se to vřele nedoporučuje, protože to častěji nefunguje, než by to nějakým způsobem zlepšovalo bezpečnost počítače.

Microsoft na výroční konferenci RSA oznámil několik vylepšení Windows, Exchange Serveru a Wordu, které by měly usnadnit antivirovou ochranu a současně lépe bránit proti spamu.

Microsoft Exchange Server 2003, který bude v prodeji v půlce roku, bude obsahovat novou verzi Virus Scan API. Ta umožní především kontrolovat zprávy na vstupu do sítě tak, aby ani nestihly dorazit do samotných schránek na Exchange serveru. Mimo příchozích zpráv se také budou kontrolovat odchozí zprávy. Ochrana proti spamu pak bude analyzovat zprávy přímo na serveru. Zprávám přiřadí číslo vyjadřující přesnost detekce spamu a správce pak bude moci nastavit hranici, přes kterou spam nedojde vůbec k uživatelům. Exchange Server bude také podporovat funkce nového Outlooku pro práci s nevyžádanou poštou, aby nastavení uživatele nebyla svázána pouze s jeho počítačem, ale promítla se také při přístupu k Exchange serveru z jiných zařízení.

Microsoft Word pak dostane v XML formátu tagy v hlavičce dokumentu, které budou ukazovat na případná makra či zneužitelné objekty v dokumentu. Antivirové firmy se totiž dříve ozvaly, že XML z nového Wordu tyto informace nemá a procházení dokumentu s hledáním maker bude velmi časově náročné.

Tyto dvě změny jsou součástí nových produktů a tak za ně bude nutné platit, v rámci dalšího bezplatného service packu by ale mělo potkat vylepšení i Windows XP. Zde se zlepší Windows File System Filter Manager Architecture, která se stará o rozhraní k souborovému systému pro antivirové programy. Ty budou moci přidávat vlastní ovladače k systému pro přístup k souborům a systém se bude starat, aby mohlo takto paralelně běžet více antivirových systémů. Toto vylepšení bude součástí Service Packu, na antivirové programy, které to využijí, si budeme muset chvíli počkat.

Uvedené novinky nejsou něčím, co by přímo zvýšilo zabezpečení systémů či ochranu uživatele před otravnými viry. Jsou jen prostředkem pro výrobce antivirových programů, aby se mohli zaměřit na podstatné části svých produktů a přímo s viry nesouvisející činnosti nechat na systému. Viry i spamy tu budou ještě dlouhou dobu, jde jen o to, abychom je přežili.

Diskuze (24) Další článek: Vypalovačka Sony DRU-500A, Nero a DVD-RW = problémy?

Témata článku: Microsoft, Windows, Podpora, Dlouhá doba, Exchange, Antivirový program


Určitě si přečtěte

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 36

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 48

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku