Microsoft | Doména

Microsoft získal doménu micr0s0ft.com a další podobné, které sloužily k podvodům

Microsoft získal doménu micr0s0ft.com a další podobné, které sloužily k podvodům

Microsoft koncem minulého měsíce provedl velký zákrok proti podvodným doménám, které imitují jeho legitimní služby a snaží se tak z lidí vylákat osobní údaje. Získal soudní rozhodnutí ke stažení nejméně 17 domén, vystupujících pod jmény jako micr0s0ft.com a další. Podle společnosti tohoto typu podvodů neustále přibývá, přičemž cílem jsou nejčastěji malé a střední podniky.

Domény, které imitují nějakou jinou, se nazývají homoglyfy podle výrazu z typografie, který označuje dva velmi podobné znaky, od sebe prakticky nerozeznatelné. Špatně rozeznatelné jsou často i tyto domény. Stránky jsou s těmi reálnými de facto identické, že nejde o opravdovou věc, prozradí jen detaily právě v doméně. Jako výměna O za 0 a podobně. V některých fontech si rozdílu ani nemusíte všimnout.

Tyto falešné domény v drtivé většině případů slouží k podvodům, útočníci doufají, že skrze ně získají osobní údaje a na základě nich pak přístup například do bankovnictví. A Microsoft toho už měl po krk. V červenci se mu podařilo odhalit rozsáhlou síť podvodných domén vystupujících pod jeho jménem, podal žalobu, soud mu vyhověl a nařídil stažení všech stránek.

Bylo jich nejméně 17 a za všemi stála organizovaná skupina podvodníků, zřejmě původem ze západní Afriky. Domény sloužily mimo jiné k imitování služeb Office 365 a do pozornosti Microsoftu se dostaly tehdy, kdy si jeden ze zákazníků postěžoval, že se stal obětí podvodu. Nakonec se ukázalo, že útoky mířily především na menší firmy v Severní Americe.

„I nadále vidíme tuto techniku používat v BEC, v aktivitách národních států, v distribuci malwaru a ransomwaru, často v kombinaci s phishingem za účelem oklamání obětí a proniknutí do zákaznických sítí,“ konstatoval Microsoft. Zároveň podotkl, že si uvědomuje, že aktivity útočníků soudním příkazem zcela nezastavil, ale alespoň už nebudou pokračovat konkrétní domény, které mátly zákazníky. 

Diskuze (5) Další článek: Dva záhadné objekty v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem se zdají být plné organické hmoty

Témata článku: Technika, Microsoft, Bezpečnost, Hacking, Afrika, Doména, Podvod, BEC, Severní Amerika, Stažení, Žaloba, Osobní údajeJak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Důkaz proti nepoctivým poskytovatelům internetu. ČTÚ spouští vlastní měřič rychlosti
Lukáš Václavík
Český telekomunikační úřad (ČTÚ)Připojení k internetuInternet
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály