Byznys | Operační systémy | Windows 7 | Tržní podíl

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

  • Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS
  • Chce konečně dostat podniky na Desítky
  • Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky
Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Víte, podle čeho poznáte, že je čas opravdu neúprosný? Když se opět přiblíží ukončení rozšířené podpory další verze Windows, což v praxi znamená její oficiální smrt.

Letos skončí Visty, brzy i Sedmičky

Letos to budou již tři roky od skonu kdysi legendárních Windows XP a 11. dubna stejný osud potká i Windows Vista. Toho dne Microsoft ukončí vydávání jakýchkoliv dalších záplat a ponechá systém na pospas osudu.

Tržní podíl Vist je dnes nicméně relativně zanedbatelný, takže jejich odchod ze scény až tak bolet nebude. Zbystřit by ale měli ti, kteří mají na své mašině Sedmičky. I jejich čas se totiž poněkud nachýlil.

Klepněte pro větší obrázek
Kdy podle plánu definitivně skončí podpora jednotlivých verzí Windows

Základní podpora Windows 7, které dodnes zůstávají nejoblíbenějším operačním systémem na desktopech, totiž skončila už před dlouhými pěti lety a ta rozšířená, bezpečnostní, se odporoučí 14. ledna 2020. Tedy za necelé tři roky.

Může se to jevit jako dlouhá doba, marketingová oddělení Microsoftu se už nicméně pomalu chystají na přesvědčovací kampaně, v rámci kterých se budou snažit přetáhnout co nejvíce zákazníků na aktuální Desítky.

Microsoft: Zbavte se Sedmiček!

A tak se začínají objevovat první varování. Na svém německém blogu Microsoft včera publikoval zápisek tamního šéfa Windows Markuse Nitschkeho, který Sedmičky v podstatě označil za starý systém, který nesplňuje požadavky na současnou podnikovou bezpečnost.

Klepněte pro větší obrázek
Nitschke šéfuje Windows na největším evropském trhu, jeho slova tedy nejsou jen nahodilým plácnutím do vody

Nitschke zároveň píše, že Microsoft již nebude moci ručit za to, že budou Windows 7 kompatibilní se všemi novými čipsety a Sedmičky tak nebudou moci využít některých nejnovějších technologií architektur Intel Skylake a Kaby Lake včetně propracovanějšího power managementu a USB 3.0 kontroleru.

Podobná sdělení jsou částečně pravda, částečně marketing, ale faktem zůstává, že se pomalu dostáváme do podobného stavu jako před lety, kdy Microsoft začal otevřeně kritizovat svůj (tehdy) nejrozšířenější operační systém a vyzýval především firmy k opuštění Windows XP.

500 milionů instalací Windows 10

Ostatně Microsoft na firmy čeká jako na smilování, jen ty mu totiž mohou splnit jeho tajný sen miliardy instalací Windows 10. A jak se dnes vlastně Desítkám daří? Pokud se podíváme na oficiální čísla, loni v září se Microsoft pochlubil 400 miliony instalací. Pokud tento údaj porovnáme se staršími oznámeními pokoření 100, 200 a 300milionové hranice a protáhneme křivku trendu až do současného ledna, počet instalací Windows 10 se nejspíše pohybuje okolo 500 milionů a Satya Nadella je tak v polovině plánu.

Klepněte pro větší obrázek
Počet instalací Windows 10 podle Microsoftu a tři jednoduché projekce, podle kterých už mohl Microsoft překonat kulatou hranici půl miliardy. S aktuálními čísly se pochlubí buď v rámci výsledků čtvrtletního hospodaření, anebo až v dubnu, kdy se očekává vydání jarní aktualizace Desítek Creators Update.

Doma máme Desítky, v práci Sedmičky

Přitom lze poznat, že Windows 7 se daří opravdu především v podnicích, což potvrzuje i statistika Rankings.cz, podle které tuzemští surfaři na Desítkách během Vánoc ve své aktivitě krátce překonali surfaře na Sedmičkách. Jakmile jsme se ale po Novém roce zase všichni vrátili do fabrik k pásům, Windows 7 se opět staly tržní jedničkou.

Klepněte pro větší obrázek
Aktivita surfařů na Windows 7 během Vánoc klesla více než těch s Windows 10. Sedmičky tedy kralují především v podnikové sféře.

Česká republika je tedy z hlediska podílu Windows 10 poměrně progresivní a v celosvětovém měřítku spíše nadprůměrná. Zdá se, že zdejší surfaři využili bezplatného upgradu na Windows 10, a tak je už jen otázkou několika příštích měsíců, kdy tato přetahovaná skončí a Desítky definitivně překonají Sedmičky.

Ostatní desktopové platformy jsou u nás naprosto okrajové a paběrkují na hladině několika jednotek procent. Na stranu druhou, na rozdíl od globálního průměru se u nás více daří linuxovým distribucím než jablečným počítačům od Applu.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud předchozí graf roztáhneme až do léta 2015, uvidíme střídání pozic a stabilní růst mobilních surfařů na Androidu. Podle Rankings.cz však Češi stále nejvíce surfují na PC.

Pokud bychom vzali do hry i mobilní platformy, duu Windows 7 a Windows 10 stále více sekunduje Android.

Nicméně i ve srovnání s mobilními platformami zůstává Česko alespoň podle Rankings.cz (data Gemiusu) doménou rodiny Windows, které náleží bezmála 71 % aktivity na webu během ledna.

Svět patří Androidu

Ve světě je tomu jinak a ona post-PC éra je tam přeci jen mnohem znatelnější. Krásným příkladem jsou čísla StatCounteru, který používá podobnou metodiku jako Rankings. Spíše než unikátní surfaře tedy počítá jejich aktivitu – počet zobrazených stránek a tedy zpracování měřícího skriptu.

A zde už globální čísla vypadají poněkud jinak. Pokud jste měli pocit, že se toho za posledních pár let ve světě IT zase tolik nestalo (tedy toho přelomového), graf níže vás vyvede z omylu. Došlo zde alespoň podle zmíněného StatCounteru ke kompletní proměně trhu, která ostatně koreluje i s menší poptávkou po nových osobních počítačích.

Klepněte pro větší obrázek
Na čem jsme surfovali v posledních osmi letech (OS s tržním podílem alespoň 1 %)

Zatímco ještě před pěti-šesti lety byla situace podobná jako u nás a nadvláda Windows mezi surfaři naprosto jednoznačná, raketový a bezprecedentní nástup Androidu zadupal v přímém srovnání aktivit na webu Windows do země.

Pokud si z dat StatCounteru vytáhneme jen desktopové systémy, zde už Windows pochopitelně potvrzují pozici jedničky, při pohledu na posledních osm let lze ale názorně vidět, jak i zde se trh oproti minulosti přeci jen rozmělnil.

Klepněte pro větší obrázek
Předchozí graf omezený jen na desktopové operační systémy alespoň s 1%

Windows XP měly na sklonku roku 2008 neskutečný 80% podíl. Může se vlastně něco takového ještě opakovat? Ano, může. A pokud Microsoft nezmění politiku, tak k tomu během několika let dojde. Ale pěkně popořadě.

V grafu je dále patrný nástupce XPček Windows Vista, který se dostal nejvýše k 30 %, načež na trh dorazily Windows 7, které okolo roku 2010 pokořily hranici 50 %.

Výše už nerostly, protože Microsoft oproti minulosti zrychlil vydávání nových verzí, a tak jejich spanilou jízdu zastavily Osmičky. Jenže jen co nabraly 8 %, už byly na scéně Windows 8.1, které překonaly hranici 15 %, ale… Ale to už Redmond vyrukoval zase s Windows 10 a přelévání surfařů začalo zase od píky.

Desítky mohou být stejně silné jako Windows XP

Jakým způsobem tedy Microsoft dosáhne toho, aby byl jeden jeho systém opět tak populární jako Windows XP před deseti lety? Jednoduše tak, že bude nadále vylepšovat Windows jako doposud, ale bude tomu pořád říkat Windows 10. Je to vlastně trošku trik a hra se slovy.

Desítky z roku 2017 tedy sice budou jiné než Desítky z roku 2015, ale budou to pořád Desítky, které postupem času převezmou uživatele všech ostatních zastarávajících verzí Windows.

Během následujících tří let – to je při pohledu zpět okamžik – toto dilema bude řešit i ta bezmála polovina současných desktopových surfařů, kteří zůstávají na Windows 7. Praxe z minulosti dává tušit, jak se rozhodnou. Když se totiž blížilo definitivní ukončení podpory Windows XP, mnozí doufali, že to bude příležitost i pro alternativní platformy.

Windows XP byl opravdu tak starý a v mnoha směrech odlišný operační systém, že přechod na aktuální verzi mohl být pro mnohé stejně exotický jako přechod třeba na linuxové Ubuntu a Fedoru. Přesto to nakonec dopadlo podle přání marketingového oddělení Microsoftu. Čísla prakticky všech analytických služeb potvrzují, že uživatelé prehistorických Windows XP v drtivé většině případů přešli opět na Windows. Rozhodně nedošlo k žádnému analogickému růstu linuxových platforem nebo třeba Mac OS.

Na Desítky tedy nakonec (možná se skřípěním zubů) přejdou i zarputilí milovníci Sedmiček a Redmond si bude moci konečně odškrtnout onen miliardový cíl. Post-PC éra tu totiž nesporně je, na chytrém telefonu jsme skutečně aktivnější než na domácím počítači (noste si také laptop pořád na toaletu a do vany), to ale ještě neznamená, že se snad svých počítačů zbavujeme. Potřebujeme je stále.

Diskuze (290) Další článek: Apple skokově zvýší ceny v britském App Store o 25 %. Důvod? Brexit

Témata článku: Windows, Microsoft, Byznys, Windows 10, Operační systémy, Windows 7, Statistiky, Tržní podíl, X Windows, Window, Přímé srovnání, Přelévání, Dilema, Nerost, Definitivní ukončení, Post-pc éra, Win +, Globální surfař, Jarní aktualizace, Předchozí graf, Tajný sen, Stejný osud, Legendární windows, Apple software update, Projekce, Nejprodávanější mobilní telefony na Mall.czKorona hra: zvládli byste pandemii lépe než naše vláda? Zkuste si to ve webovém simulátoru

Korona hra: zvládli byste pandemii lépe než naše vláda? Zkuste si to ve webovém simulátoru

** Máte pocit, že naše vláda nezvládá boj s koronavirem? ** Poradili byste si se situací lépe než Andrej Babiš a Jan Blatný? ** Zkuste si to v českém webovém simulátoru Korona hra!

Karel Kilián
COVID-19ČeskoHry
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle