Prohlížeče | Internet Explorer | Aktualizace

Microsoft zastaví vleklé problémy, vypíná podporu VBScriptu v Internet Exploreru

Microsoft zastaví vleklé problémy, vypíná podporu VBScriptu v Internet Exploreru

Microsoft se rozhodl definitivně vypořádat se zdánlivě nekončící sérií bezpečnostních problémů, týkajících se podpory VBScriptu ve webovém prohlížeči. Nově bude podpora této technologie pro servery s omezeným přístupem ve výchozím nastavení zakázána, informuje The Register.

Uvedená novinka platí od 9. července pro počítače s Internet Explorerem 11 a operačním systémem Windows 10. Počínaje 13. srpnem by se prostřednictvím kumulativní aktualizace mělo toto nastavení dostat i na stroje s Windows 7, 8 a 8.1, uvádí Microsoft na blogu.

Ještě to neznamená úplný konec

Pokud byste se bez podpory VBScriptu přeci jen neobešli, bude možné ji povolit pro každou zónu zabezpečení pomocí úprav v systémových registrech nebo prostřednictvím zásad skupiny. Hlavní cíl je ale jasný: Microsoft se snaží, aby provozovatelé stránek přestali tuto více než dvacet let starou technologii používat.

První pokus o eliminaci VBScriptu ze strany Microsoftu lze zaznamenat v období před čtyřmi roky – tedy v době nástupu Windows 10. Pozici hlavního webového prohlížeče tehdy dostal místo Exploreru nový Microsoft Edge, který odstranil podporu ActiveX a VBScriptu.

Nově bude VBScript ve výchozím nastavení deaktivován pro internet a nedůvěryhodné zóny. To s největší pravděpodobností znamená, že na důvěryhodných serverech (a pravděpodobně i intranetu) bude tato technologie nadále povolena.

Nutno podotknout, že počet webových stránek používajících VBScript v prohlížeči klesal v průběhu času společně s padajícím tržním podílem Internet Exploreru. Technologie si udržela svou pozici v podstatě jen ve světě webových aplikací, postavených na Active Server Pages (ASP), která byla později nahrazena .NETem.

Diskuze (20) Další článek: Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Témata článku: Technologie, Microsoft, Internet, Prohlížeče, Internet Explorer, Aktualizace, The Registra, Microsoft na blogu, Nastavení, ASP, Webový prohlížeč, Prohlížeč, Active Server Pages, Podpora


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky