Prohlížeče | Aktualizace | Internet Explorer

Microsoft zastaví vleklé problémy, vypíná podporu VBScriptu v Internet Exploreru

Microsoft zastaví vleklé problémy, vypíná podporu VBScriptu v Internet Exploreru

Microsoft se rozhodl definitivně vypořádat se zdánlivě nekončící sérií bezpečnostních problémů, týkajících se podpory VBScriptu ve webovém prohlížeči. Nově bude podpora této technologie pro servery s omezeným přístupem ve výchozím nastavení zakázána, informuje The Register.

Uvedená novinka platí od 9. července pro počítače s Internet Explorerem 11 a operačním systémem Windows 10. Počínaje 13. srpnem by se prostřednictvím kumulativní aktualizace mělo toto nastavení dostat i na stroje s Windows 7, 8 a 8.1, uvádí Microsoft na blogu.

Ještě to neznamená úplný konec

Pokud byste se bez podpory VBScriptu přeci jen neobešli, bude možné ji povolit pro každou zónu zabezpečení pomocí úprav v systémových registrech nebo prostřednictvím zásad skupiny. Hlavní cíl je ale jasný: Microsoft se snaží, aby provozovatelé stránek přestali tuto více než dvacet let starou technologii používat.

První pokus o eliminaci VBScriptu ze strany Microsoftu lze zaznamenat v období před čtyřmi roky – tedy v době nástupu Windows 10. Pozici hlavního webového prohlížeče tehdy dostal místo Exploreru nový Microsoft Edge, který odstranil podporu ActiveX a VBScriptu.

Nově bude VBScript ve výchozím nastavení deaktivován pro internet a nedůvěryhodné zóny. To s největší pravděpodobností znamená, že na důvěryhodných serverech (a pravděpodobně i intranetu) bude tato technologie nadále povolena.

Nutno podotknout, že počet webových stránek používajících VBScript v prohlížeči klesal v průběhu času společně s padajícím tržním podílem Internet Exploreru. Technologie si udržela svou pozici v podstatě jen ve světě webových aplikací, postavených na Active Server Pages (ASP), která byla později nahrazena .NETem.

Diskuze (20) Další článek: Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Témata článku: Technologie, Microsoft, Internet, Prohlížeče, Aktualizace, Internet Explorer, Webový prohlížeč, Active Server Pages, Microsoft na blogu, Podpora, Podpor, ASP, Nastavení, Prohlížeč, The Registra


Určitě si přečtěte

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 56

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11