Microsoft zaplatí firmě Be 23 miliónů dolarů

Microsoft uzavřel další z probíhajících procesů s konkurenty, kteří jej viní ze své neúspěšnosti na trhu. Je to tedy definitivní tečka za osudy tvůrce kdysi pozoruhodného systému BeOS.
Microsoft přitom nijak nepřiznal, že by si počínal nekale, mimosoudní dohodu, kdy Microsoft zaplatí 23,2 miliónu dolarů po nákladech na advokáty, hodnotí obě dvě strany jako čestnou a rozumnou.

Ze současného pohledu a zejména pro ty, co BeOS neznali, se může zdát, že Microsoft prostě vysypal něco málo z kapsy nějaké neznámé firmičce. Firma Be přitom svým systémem BeOS před několika lety ukázala budoucnost operačních systémů, kam se nyní ostatní postupně dostávají. BeOS byl původně systém pro speciální RISC počítač Be Box. Specialita ale na trhu neprorazila a tak Be převedla svůj systém na platformu Intel. Zde si získal řadu příznivců především svou multimediální výbavou, propracovaným souborovým systémem i dobře zvládnutým multitaskingem. Firmu Be založil dřívější zaměstnanec Apple a tak měl BeOS i promyšlené dobře vypadající ovládání. Jeho problémem nicméně bylo, že ač to byl skvělý operační systém, byl to jen operační systém. Dostupnost více aplikací byla mizivá a v porovnání s jinými platformami se vývojáři rozhodně nehrnuli. Systém také neměl podporu od výrobců hardwaru, takže byly problémy s ovladači. Sice ještě dnes probíhá sporadický vývoj pro BeOS, spíše lze ale dnes vnímat BeOS jako jednu ze zhaslých hvězdiček na počítačovém nebi.

Firma byla po celou svou existenci ve ztrátě a tak v roce 2001 uzavřela dohodu o sloučení s firmou Palm a vývojáři BeOSu přešli do vývoje operačního systému PalmOS. Díky tomu ideje BeOSu úplně nezapadly. Dokonce to zašlo tak daleko, že tvůrci BeOSu až na výjimky obsadili celý vývoj PalmOS. Palm si od akvizice Be sliboval především rozvoj multimediálních schopností PalmOSu, které mu v porovnání s PocketPC chyběly.

Palm souhlasil s tím, aby Be pokračoval v procesu s Microsoftem ohledně zneužívání dominantního postavení. Konkrétně dle Be měl Microsoft pomocí zavazujících smluv zamezit výrobcům počítačů dodávat spolu s Windows i systém BeOS. BeOS nicméně nebyl závislý jen na předinstalovaných počítačích, kdokoli si mohl tento systém nahrát z internetu, nebo koupit v krabici. I tak se ale rozšířil minimálně, Be nikdy pořádně nevydělávala, na jeden vydělaný dolar připadlo zhruba deset utracených. A příjmy v nejúspěšnějším roce 1999 byly jen 2,7 miliónu.

Dohoda s Microsoftem tak pro Be znamená dle těchto měřítek slušné zahojení, byť pro Microsoft to žádná rána není. Microsoft navíc má snahu uzavírat mimosoudně co nejvíce procesů, které jej vyčerpávají a jejichž vedení může být nákladnější než případné naplnění rozsudku. O tom, že jde často i hluboko do kapsy, svědčí 750 miliónů pro AOL, které Microsoft počátkem roku zaplatil za proces ohledně prohlížeče firmy Netscape Communications. Proces s Be je tedy dle těchto měřítek drobností.

Ačkoli Be pomalu za svou existenci těch 23 miliónů nevydělala, ještě to neznamená, že by se teď mohl znovu vývoj BeOSu nastartovat. BeOS je již skutečně definitivně mrtvým produktem a žádná finanční injekce ho nevzkřísí. Jeho myšlenky však žijí dál a rozvíjejí je Apple, Microsoft i další.

Diskuze (105) Další článek: RIAA měkne, budou amnestie pro uživatele výměnných sítí

Témata článku: Microsoft, Apple, Milión dolarů, Skvělá budoucnost, Slušná výbava, Mrtvý produkt, Milión, Multitasking


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 48

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 67

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 55Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů