Microsoft zaplatí firmě Be 23 miliónů dolarů

Microsoft uzavřel další z probíhajících procesů s konkurenty, kteří jej viní ze své neúspěšnosti na trhu. Je to tedy definitivní tečka za osudy tvůrce kdysi pozoruhodného systému BeOS.
Microsoft přitom nijak nepřiznal, že by si počínal nekale, mimosoudní dohodu, kdy Microsoft zaplatí 23,2 miliónu dolarů po nákladech na advokáty, hodnotí obě dvě strany jako čestnou a rozumnou.

Ze současného pohledu a zejména pro ty, co BeOS neznali, se může zdát, že Microsoft prostě vysypal něco málo z kapsy nějaké neznámé firmičce. Firma Be přitom svým systémem BeOS před několika lety ukázala budoucnost operačních systémů, kam se nyní ostatní postupně dostávají. BeOS byl původně systém pro speciální RISC počítač Be Box. Specialita ale na trhu neprorazila a tak Be převedla svůj systém na platformu Intel. Zde si získal řadu příznivců především svou multimediální výbavou, propracovaným souborovým systémem i dobře zvládnutým multitaskingem. Firmu Be založil dřívější zaměstnanec Apple a tak měl BeOS i promyšlené dobře vypadající ovládání. Jeho problémem nicméně bylo, že ač to byl skvělý operační systém, byl to jen operační systém. Dostupnost více aplikací byla mizivá a v porovnání s jinými platformami se vývojáři rozhodně nehrnuli. Systém také neměl podporu od výrobců hardwaru, takže byly problémy s ovladači. Sice ještě dnes probíhá sporadický vývoj pro BeOS, spíše lze ale dnes vnímat BeOS jako jednu ze zhaslých hvězdiček na počítačovém nebi.

Firma byla po celou svou existenci ve ztrátě a tak v roce 2001 uzavřela dohodu o sloučení s firmou Palm a vývojáři BeOSu přešli do vývoje operačního systému PalmOS. Díky tomu ideje BeOSu úplně nezapadly. Dokonce to zašlo tak daleko, že tvůrci BeOSu až na výjimky obsadili celý vývoj PalmOS. Palm si od akvizice Be sliboval především rozvoj multimediálních schopností PalmOSu, které mu v porovnání s PocketPC chyběly.

Palm souhlasil s tím, aby Be pokračoval v procesu s Microsoftem ohledně zneužívání dominantního postavení. Konkrétně dle Be měl Microsoft pomocí zavazujících smluv zamezit výrobcům počítačů dodávat spolu s Windows i systém BeOS. BeOS nicméně nebyl závislý jen na předinstalovaných počítačích, kdokoli si mohl tento systém nahrát z internetu, nebo koupit v krabici. I tak se ale rozšířil minimálně, Be nikdy pořádně nevydělávala, na jeden vydělaný dolar připadlo zhruba deset utracených. A příjmy v nejúspěšnějším roce 1999 byly jen 2,7 miliónu.

Dohoda s Microsoftem tak pro Be znamená dle těchto měřítek slušné zahojení, byť pro Microsoft to žádná rána není. Microsoft navíc má snahu uzavírat mimosoudně co nejvíce procesů, které jej vyčerpávají a jejichž vedení může být nákladnější než případné naplnění rozsudku. O tom, že jde často i hluboko do kapsy, svědčí 750 miliónů pro AOL, které Microsoft počátkem roku zaplatil za proces ohledně prohlížeče firmy Netscape Communications. Proces s Be je tedy dle těchto měřítek drobností.

Ačkoli Be pomalu za svou existenci těch 23 miliónů nevydělala, ještě to neznamená, že by se teď mohl znovu vývoj BeOSu nastartovat. BeOS je již skutečně definitivně mrtvým produktem a žádná finanční injekce ho nevzkřísí. Jeho myšlenky však žijí dál a rozvíjejí je Apple, Microsoft i další.

Diskuze (105) Další článek: RIAA měkne, budou amnestie pro uživatele výměnných sítí

Témata článku: Microsoft, Apple, Slušná výbava, Milión dolarů, Mrtvý produkt, Milión, Skvělá budoucnost, Multitasking


Určitě si přečtěte

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?