Microsoft zaplatí 750 milionů USD

Zneužití monopolního postavení na poli operačních systémů k prosazení Internet Exploreru na úkor Netscape vyjde Microsoft draho. V mimosoudním vyrovnání musí Microsoft zaplatit tři čtvrtě miliardy dolarů a chovat se jako hodný chlapec.

Microsoft ve čtvrtek odsouhlasil platbu 750 milionů amerických dolarů jako náhradu škody, kterou utrpěla společnost Netscape, jejímž majitelem je AOL Time Warner. Dohoda je výsledkem právního sporu, který iniciovala žaloba podaná společností America OnLine v lednu roku 2002. Microsoft byl obviněn ze zneužití monopolního postavení k získání dominance na trhu internetových prohlížečů.

Součástí dohody, která spor ukončila, je nejen specifikace peněžního plnění, ale také dohoda na další spolupráci obou firem. Zákazníci jistě uvítají změnu, kterou má přinést možnost vzájemné komunikace instant messengerů AOL IM a MSN Messenger. Microsoft také poskytne bezplatně sedmiletou licenci na použití svých technologií pro webové prohlížeče společnosti AOL Time Warner.

Obě firmy se dohodly na společné propagaci digitálních médií a jejich ochrany před softwarovým pirátstvím. AOL díky této části dohody bude moci publikovat multimédia ze svých obsáhlých archivů ve formátu WMA s využitím vlastností přehrávače Windows Media Player 9.

Microsoft musí podle dohody také distribuovat na své náklady produkty AOL výrobcům počítačů v celosvětovém měřítku a zároveň musí připravit podmínky pro práci vývojářského týmu AOL přímo v Redmondu, kde sídlí vedení a významné laboratoře společnosti Microsoft. AOL také dostane přístup ke kompletnímu zdrojovému kódu operačního systému Windows a má nárok i na další přesně nespecifikované informace.

Zpráva o mimosoudním urovnání se projevila i na akciovém trhu, akcie AOL šly výrazně nahoru, cena akcií MS se mírně zhoupla dolů, ale při pátečním otevření burzy už byla cena vyrovnaná s předchozím obdobím. Steve Ballmer, který prodal 28. května dva miliony akcií v hodnotě necelých 50 milionů dolarů, tak včasným prodejem příliš nevydělal. Přesto je poněkud zarážející souhra náhod, kdy vysoký představitel společnosti prodá její akcie ze svého vlastního portfolia jen den před tím, než dojde k veřejnému oznámení tři čtvrtě miliardového vyrovnání soudního sporu.

Diskuze (30) Další článek: Přehrávač rozšířených MP3 souborů

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Nespecifikovaná cena, Spore, USD, Náhoda, America Online, Dohoda, Time Warner, Monopolní postavení, Soudní ochrana, Dominance

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů