Microsoft začne prodávat software on-line

Microsoft poprvé začne prodávat software přímo přes internet v podobě placených downloadů. K pokusu s novým způsobem distribuce zvolil Microsoft vylepšení pro Windows XP – Plus Digital Media Edition.
Microsoft byl od začátku k internetu značně skeptický a několikrát se mu to málem nevyplatilo. Už v nástupu komerčního internetu Redmond zaspal s uvedením kvalitního prohlížeče. Nebýt masivní kampaně, Internet Explorer by upadl do zapomnění. Ale ukázalo se, že kombinace agresivního marketingu s kvalitním produktem dokáže zvrátit historický vývoj. Stejným případem může být i on-line distribuce software, kterou Microsoft doposud ignoroval, ačkoliv je mezi softwarovými firmami naprosto běžná. Prvním krokem ke zprovoznění on-line prodeje bylo zavedení automatických updatů Windows, které uživatele navyklo na stahování SW od Microsoftu. Nyní přišel na řadu další krok a tím bude nový Plus pack pro Windows XP se zaměřením na digitální video a fotografie (Digital media edition), který se začne prodávat v úterý, tedy v den zveřejnění konečné verze Windows Media 9.

Hlavním důvodem, proč Microsoft odmítal dodávání softwaru přes internet, byly obavy z nelegálního kopírování. Jako zbraň proti tomuto problému Microsoft nasadil neoblíbené číselné klíče o rozsahu 25 znaků. Tyto kódy je nutné zadat během on-line aktivačního procesu. K dispozici bude i telefonní aktivační linka jako u dalších produktů MS. Stejné je i provázání platnosti aktivace na hardwarovou konfiguraci počítače. Ačkoli tedy bude nabízen nový Plus pack DME za cenu 19,99 dolarů, bude svázán stejnou aktivací produktu jako několikrát dražší Windows XP či Office XP. Tato aktivace bude spojovat tento balíček pouze s jedním počítačem.

Krok Microsoftu směrem k on-line distribuci má ještě jeden aspekt, který by se mohl negativně dotknout prodejců. Ztráta zisků z prodeje software by pro mnoho obchodníku byla palčivým problémem.

Diskuze (2) Další článek: Počítačové osudy - Michael Dell a jeho Dell Computer

Témata článku: Software, Microsoft, Aktivace, Historický počítač, Stejný problém, Lin, Historický vývoj


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji