Microsoft | Umělá inteligence | Azure

Microsoft začíná používat nové čipy pro A.I. Jmenují se Graphcore IPU a mají být rychlejší než grafické karty

Google má v datových centrech svoje ASIC procesory TPU – Tensor Processing Unit, které v aplikacích pro zpracovávání neuronových sítí a strojové učení hravě překonávají klasické CPU i grafické karty. Nyní podobnou technologii konečně získal i Microsoft.

Redmondská softwarová jednička do svých datacenter Azure začíná instalovat nové servery, které jsou vybavené jednotkami IPU od britského studia Graphcore.

Klepněte pro větší obrázek
Schéma superparalelního ASIC akcelerátoru  Graphcore IPU pro úlohy A.I.

IPU – Intelligence Processing Unit je ASIC čip, který funguje jako superparalelní a úzce specializovaný procesor, který může v jeden okamžik zpracovávat ohromné množství programů.

Těmito programy ale samozřejmě nejsou Solitaire nebo Miny z Windows, ale algoritmy pro strojového učení a inferenci neuronových sítí. S okolím pak IPU akcelerátor komunikuje skrze sběrnici PCI Express.

Podle vlastních testů má být IPU dle aplikace výrazně rychlejší než v současnosti používané GPGPU karty (Nvidia a CUDA), anebo při stejném výpočetním výkonu spálí až o desítky procent méně elektrické energie. Srovnání s čipy TPU od Googlu ale chybí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání IPU s profesionálními výpočetními kartami GPU (Více zde, PDF)

První server vybavený jednotkami IPU vyrobil Dell (DSS8440). Šestnáctiprocesorová mašina dokáže řídit více než 100 000 paralelních a nezávislých vláken – programů, které konečně zpracovávají neuronové sítě (inference), anebo se učí.

Klepněte pro větší obrázek
Dell DSS8440 je první server s akcelerátory IPU. Obsahuje jich rovnou šestnáct.

Microsoft tyto servery napojil na svůj Azure a v průběhu listopadu začne britské čipy Graphcore nabízet prvním šťastlivcům v rámci technologického dema. Oficiálně jej představuje v těchto dnech na superpočítačové konferenci SC19 v Denveru.

Diskuze (2) Další článek: V obleku s tryskami se dá letět rychleji než jet autem po české dálnici. Britský vynálezce stanovil nový rekord

Témata článku: Google, Microsoft, Cloud, Umělá inteligence, Nvidia, Dell, Neuronová síť, Superpočítače, Azure, Servery, Datacentra, PDF, Čip, IPU, Tensor Processing Unit, ASIC, Grafická karta, GPU, GPGPU karta, Denver, Nový čip, CUDA, Akcelerátor, PCI Express, Solitaire


Určitě si přečtěte

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor