Microsoft | Umělá inteligence | Azure

Microsoft začíná používat nové čipy pro A.I. Jmenují se Graphcore IPU a mají být rychlejší než grafické karty

Google má v datových centrech svoje ASIC procesory TPU – Tensor Processing Unit, které v aplikacích pro zpracovávání neuronových sítí a strojové učení hravě překonávají klasické CPU i grafické karty. Nyní podobnou technologii konečně získal i Microsoft.

Redmondská softwarová jednička do svých datacenter Azure začíná instalovat nové servery, které jsou vybavené jednotkami IPU od britského studia Graphcore.

Klepněte pro větší obrázek
Schéma superparalelního ASIC akcelerátoru  Graphcore IPU pro úlohy A.I.

IPU – Intelligence Processing Unit je ASIC čip, který funguje jako superparalelní a úzce specializovaný procesor, který může v jeden okamžik zpracovávat ohromné množství programů.

Těmito programy ale samozřejmě nejsou Solitaire nebo Miny z Windows, ale algoritmy pro strojového učení a inferenci neuronových sítí. S okolím pak IPU akcelerátor komunikuje skrze sběrnici PCI Express.

Podle vlastních testů má být IPU dle aplikace výrazně rychlejší než v současnosti používané GPGPU karty (Nvidia a CUDA), anebo při stejném výpočetním výkonu spálí až o desítky procent méně elektrické energie. Srovnání s čipy TPU od Googlu ale chybí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání IPU s profesionálními výpočetními kartami GPU (Více zde, PDF)

První server vybavený jednotkami IPU vyrobil Dell (DSS8440). Šestnáctiprocesorová mašina dokáže řídit více než 100 000 paralelních a nezávislých vláken – programů, které konečně zpracovávají neuronové sítě (inference), anebo se učí.

Klepněte pro větší obrázek
Dell DSS8440 je první server s akcelerátory IPU. Obsahuje jich rovnou šestnáct.

Microsoft tyto servery napojil na svůj Azure a v průběhu listopadu začne britské čipy Graphcore nabízet prvním šťastlivcům v rámci technologického dema. Oficiálně jej představuje v těchto dnech na superpočítačové konferenci SC19 v Denveru.

Diskuze (2) Další článek: V obleku s tryskami se dá letět rychleji než jet autem po české dálnici. Britský vynálezce stanovil nový rekord

Témata článku: Microsoft, Google, Cloud, Umělá inteligence, Nvidia, Neuronová síť, Dell, Superpočítače, Azure, Servery, Datacentra, PDF, Solitaire, Tensor Processing Unit, GPU, CUDA, Čip, IPU, ASIC, Grafická karta, GPGPU karta, TPU, PCI Express, Denver, Akcelerátor


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky