Microsoft začíná investovat do kabelovek doslova ve velkém

Po nenápadném začátku kupuje Microsoft provozovatele kabelové televize jako na běžícím pásu. A již je jasné, o co mu jde.
Když před nějakou dobou investoval Microsoft do americké kabelovky ComCast, vzbudilo to v branži povytažení obočí: co tu proboha ta softwarová firma chce, do čeho se plete? Analytici se shodli, že to je „jen taková malá pojistka“, pohlídání si zajímavé, nadějné technologie pro oblast dalšího rozvoje Internetu.

Jenomže od té doby Microsoft provedl několik dalších investic do kabelovek a v poslední době jej v tomto postihla doslova nákupní horečka – firma investuje nejen v USA, ale i v Evropě a prakticky v každé významné zemi už má zaseto semínko. Souhrn investic už dosahuje několika miliard dolarů a Microsoft se tak stal docela nenápadně vlastně firmou s největším vlivem v oblasti kabelové televize na světě. Současně pokračuje v investování do technologií přenosu dat v širokopásmovém Internetu a také do společností, které atraktivní obsah vlastní nebo jej vytvářejí.

Náhle začíná původní „jakoby pokus“ Microsoftu dávat jasný smysl: firma zde vidí hlavní prostor pro budoucí rozvoj tzv. konzumentského Internetu a chce se zde stát dominantním gigantem, kterému patří jak infrastruktura, tak technologie přenosu a navíc ještě vlastní data. Microsoft nechce málo, ale přesně ví, proč to tak chce: vždyť právě „obklíčení“ zákazníka, takže nemá jak uniknout, mu přineslo jeho neuvěřitelně silnou pozici v oblasti software.

Stávající investice do kabelových společností zatím Microsoftu nepřinesly nic – „kabelový“ Internet je v naprostých plenkách, a zatím to pouze vypadá, že si firma dobře uložila peníze investicemi do významných firem s dobrou budoucností. Jenomže změna může přijít prakticky přes noc; kabelový Internet se může stát velice rychle vyhledávaným hitem a jeho šíření nebude stát nic v cestě – většina drahých technologií je totiž již zde.

Strategie Microsoftu, která se stala zejména díky třem posledním investicím do evropských kabelovek velice zřetelnou, vyvolává velkou pozornost a také spoustu napodobovacích aktivit. Nejsilnějším konkurentem Microsoftu, ve vlastnictví infrastruktury silnějším než Microsoft sám, je AT&T; firma má i spoustu aliancí v USA a také mimo americký kontinent. Na kabelovou televizi se nyní upírají zraky průmyslu téměř jako na jakéhosi dalšího „světlonoše“ Internetu, který převezme pochodeň od příliš tenkých telefonních linek. Hodně zajímavé je právě to, jak Microsoft silně investuje do kabelovek mimo USA: v Americe je totiž dobře liberalizovaný telekomunikační trh a o levného připojovatele širokopásmového připojení k Internetu tam zakopáváte na každém kroku – evropský trh ale liberalizovaný není a byť je ve většině zemí monopol buď už formálně ukončen, nebo ukončen záhy bude (Česká republika není výjimkou), je jasné, že skutečné konkurenční prostředí a otevřený trh jen tak brzy nevznikne. Proto mohou být aktivity v kabelovém Internetu díky sníženému konkurenčnímu prostředí v evropských zemí lukrativnější než v USA.

Váš názor Další článek: Chystá se další velké vyšetřování: po Microsoftu Intel

Témata článku: Microsoft, Internet, Silný vliv, Jasný smysl, Zajímavý trh, Naprostá většina, Kabelová televize, Americký kontinent, Comcast, Poslední pokus, Nákupní horečka, DOS, Atraktivní obsah, Hlavní prostor


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

Windows 95 slaví 23 let. Vzpomínáte na ně? Jak dlouho jste je používali?

** 24. srpna 1995 zahájil Microsoft prodej Windows 95 ** Uvedení na trh doprovázela masivní reklamní kampaň ** I 23 let poté je určitě na co vzpomínat!

Karel Kilián | 118

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

Xiaomi Yeelight: Wi-Fi LED žárovka za pár stovek, kterou můžete ovládat i hlasem

** Na eBayi aspol. ji koupíte za čtyři stovky ** Má Wi-Fi a povedenou appku ** Spojíte ji s Googlem, Amazonem, IFTTT i vlastním systémem

Jakub Čížek | 42

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

** Na internetu jsou tisíce nezabezpečených chytrých domácností ** Podívali jsme se na jednu z britského Brightonu ** Útočník sestaví kompletní socioekonomický profil rodiny

Jakub Čížek | 31

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání