Microsoft zabuduje podporu RSS do příštích verzí Explorer a Windows

Je vůbec nutné budovat podporu na úrovni operačního systému? Pokud pomyslíme na vše, co RSS umožní, není to špatný nápad. Jistě si vzpomínáte, že Microsoft už ve verzích Windows 95 uvedl koncept tzv. kanálů a aktivního desktopu – počítač připojený k internetu tak mohl aktivně stahovat a zobrazovat data, třeba novinové zprávy, na pracovní ploše počítače.

Tento koncept byl později zavržen. Nad aktivním desktopem se postupně zatáhla opona – mimochodem, je to jedna z mála technologií od Microsoftu, která byla dobrovolně a tiše zlikvidována – a „kanály“ získaly pověst slepé uličky vývoje. Vždy jsem měl pocit, že neoprávněně: využíval jsem s chutí prehistorického PointCastu a litoval, že zmizel. Asi nás bylo málo: dnes se totiž metoda „push“, tedy tlačí se vám to na počítač samo, prosazuje oproti standardní metodě „pull“, tedy musíte si to sami naklikat, velmi mocně – s použitím technologie RSS (Real Simple Syndication).

Uživatel si může vybrat

Co je RSS, už většina uživatelů ví, alespoň z uživatelského pohledu. Nicméně v principu nejde o zásadní odlišnost od toho, co jsme používali v pravěkých kanálech, jen je vše dopracované. Na jedné straně se nalézá (tehdy i teď) vydavatel, broadcaster, který čas od času pustí do éteru novou zprávu, nový článek, na straně druhé je uživatel, kterému tato zpráva blikne někde v rohu Windows podobně, jako když mu přijde nová pošta. Uživatel si sám zvolí, z jakého zdroje chce tyto zprávy dostávat.

RSS je dnes brán jako faktický standard – byl spontánně vytvořen a pak masově zaveden. Microsoft se rozhodl integrovat podporu pro RSS (tj. jeho čtečku) do příští verze Internet Exploreru, která má být letos v létě. To překvapivé není, ostatně čteček existuje již spousta a zabudovat je do prohlížeče není problém (pro Firefox jich jako doplněk existuje několik), pozoruhodnější je podpora RSS v příští verzi Windows (tzv. Longhorn), která bude na světě asi za rok. Zde zřejmě Microsoft vytvoří podporu ve formě API, tj. jakýkoli program pro Windows „Longhorn“ bude moci načítat a zobrazovat informace z internetu získané pomocí RSS.

Firma věří, že uspěje

Je možné, že Microsoft to se svým fandovstvím pro RSS (dané už jeho „slabostí“ pro kanály) trochu přehání a že něco takového jako podpora RSS do operačního systému nepatří. Na druhé straně ale je RSS velmi zajímavým standardem, který umožní komunikaci způsoby, jež dnes obsluhují různé proprietární programy a rutiny – zejména nejrůznější updatování informací všeho druhu z internetu. RSS je pro tyto update vhodným univerzálním jazykem a prostředkem, který nevyžaduje tvorbu speciálních konektorů a datových formátů. RSS je často spojováno s blogy a blogování je další nový jev, který Microsoft až nezvykle silně podporuje (na to, že se jedná o „neorganizovanou partyzánštinu“).

Příklad zcela jiného mediálního obsahu, u kterého se RSS také s výhodou používá, představuje takzvaný podcasting – informování o novém hudebním obsahu s možností okamžitého downloadu. Podcasting se šíří rychlostí bouře a na obzoru je podobné šíření videa. RSS může být také určitou zbraní Microsoftu v poslední nevyhlášené válce prohlížečů – Firefox jej přímo zabudovaný nemá, a pokud bude v příští verzi MSIE čtečka RSS kvalitní a komfortní, může firmě získat část uživatelů zpět.

Nakonec, Microsoft se stejně nikdy nezmění. Firma tvrdošíjně prosazuje svou představu: neuspěje jednou, neuspěje podruhé, potřetí se to podaří. A v případě „tlačeného“ (push) obsahu, který se kdysi nazýval kanálem a nyní se mu říká feed , není žádný důvod svou vizi měnit: byla vždy dobrá, ale přišla příliš brzo. S vysokorychlostním internetem přijde feed nejen textových zpráv a hudby, ale časem i televizního vysílání ve vysokém rozlišení – nepochybujme o tom.

Diskuze (46) Další článek: Microsoft Windows 2000 Server přešel do prodloužené fáze technické podpory

Témata článku: Windows, RSS, Univerzální jazyk, Push, Win +, Nový jev, Proprietární program, Nejrůznější kanály, Verze, Windows +, Podpora, Window, Nová metoda, Éter, Podpor


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 31

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně