Microsoft zabalil Fahrenheit a jede si jen na svém písečku

Po zhruba dvou letech Microsoft ukončil společný projekt s SGI na definici „grafiky budoucnosti“, víceméně končí i s OpenGL a veškerou svou energii nyní na poli grafiky směřuje výhradně do vlastního Direct3D. Uškodí to nebo pomůže? A komu?
Po zhruba dvou letech Microsoft ukončil společný projekt s SGI na definici „grafiky budoucnosti“, víceméně končí i s OpenGL a veškerou svou energii nyní na poli grafiky směřuje výhradně do vlastního Direct3D. Uškodí to nebo pomůže? A komu?

První zprávičky potvrzující rozvod Microsoftu s SGI přišly z týmu okolo Windows 2000, minulý týden ji však nepříliš ochotně v některých zprávách potvrdilo i SGI.

Pro ty, kterým se pod pojmem Fahrenheit vybaví jen „nepovedená“ teplotní stupnice, u které je 70 stupňů pořád ještě v pohodě, krátké vysvětlení. Fahrenheit je kódové označení pro společné dílo Microsoftu a SGI, jehož výsledkem měla být „grafika příštího tisíciletí“. Ne přímo hardware, o to se postarají jiní, spíš software a obecně definice grafického systému. Obě firmy mají svou vlastní grafiku, SGI dominuje na poli náročné grafiky a CAD systémů s OpenGL, Microsoft naopak opanoval svět domácích uživatelů a pařanů s Direct3D. Fahrenheit měl jednak poskytovat zpětnou kompatibilitu s aplikacemi i hardwarem, určeným pro Direct3D, měl však přinést špičkový výkon a stát se základním grafickým API pro oblast profesionální i konzumentskou

Snaha o spojení sil a vývoj systému, který by spojoval klady obou zmiňovaných sad se zdál jako zázrak, pozvolná orientace SGI na technologii Wintel tomu dávala ještě větší naděje, ale všechno je nakonec jinak.

Z prohlášení Microsoftu je jasné, že firma končí nejen s projektem Fahrenheit, ale obecně i s podporou OpenGL. Příčinou všeho jsou pravděpodobně Windows 2000 a jejich podpora právě OpenGL. Po řadě problémů se stabilitou a hlavně pomalostí OpenGL ve Windows 2000, které hlásilo množství betatesterů a o kterých se již delší dobu mluvilo na grafických konferencích, přistoupil Microsoft k velmi radikálnímu řešení: žádný z ovladačů ve finální verzi Windows 2000 nebude mít nic společného s OpenGL, případná podpora je jen a pouze v rukou výrobců příslušných zařízení.

Živě komentuje: Postup Microsoftu je v tomto ohledu pochopitelný, není ale tou nejlepší variantou pro uživatele. V okamžiku, kdy je termín uvedení Windows 2000 už po několikáté odložen, na světe je Release Candidate 3 a finální verze klepe na dveře, znamenají jakékoliv potíže nepříjemnosti obrovského rozsahu. Případná pomalost či dokonce nestabilita grafického API, zvlášť u graficky orientovaného operačního systému, je jistě na pováženou. Nemilosrdné odříznutí jakékoliv podpory OpenGL přímo ve Windows 2000 je tak jistě drsným krokem, v současné době však z pohledu Microsoftu jediným možným.

Největší rána to však bude určitě pro tu část uživatelů, kteří jsou na aplikacích s podporou OpenGL takřka bytostně závislí (Microsoft ale tvrdí, že je jich jen minoritních 5-10 %). Doteď to popravdě nebylo nic moc, budoucnost však má být ještě daleko horší. Nezbývá než doufat v podporu ze strany výrobců karet. Někteří však mají už dnes, v tvrdé válce o megapixely za sekundu, problémy s laděním normálních ovladačů, natož se pak piplat s netriviální podporou OpenGL.

A jak dopadne SGI? Radostná zpráva to jistě není i pro nestora počítačové grafiky, vždyť to není ještě tak dlouho, kdy nejkvalitnější počítačová grafika byla spojována právě s výrazem Silicon Graphics.

Projekt podpory a vývoje Fahrenheitu však nakonec přece jen zdá se nezemře a možná se v něm, alespoň okrajově, bude nadále podílet i Microsoft (asi až si vyřeší své povinnosti okolo Windows 2000). SGI plánuje Fahrenheit podporovat na všech svých „strategických“ operačních systémech, což je podle vyjádření IRIX, Linux a Windows (ale až na „třetím“ místě). Dokonce se prý počítá i s tím, že Microsoft bude kooperovat na implementaci Fahrenheitu pro Linux. Že by přece jen změna globálního myšlení?

Diskuze (4) Další článek: Present Graphics potřetí

Témata článku: Windows, Microsoft, Největší potíž, Radostná zpráva, Jed, Případná podpora, FAH, Žába, Fahrenheit, Společné dílo, Největší rána, SVE, Grafické API, Radikální řešeníNový stealth bombardér B-21 Raider by měl operovat i jako mateřský letoun dronů

Nový stealth bombardér B-21 Raider by měl operovat i jako mateřský letoun dronů

** USA vyvíjejí těžký dálkový stealth bombardér B-21 Raider ** Ten by měl být rovněž mateřským a řídícím letounem pro drony ** Do služby by mohl nastoupit v letech 2026–2027

Stanislav Mihulka
LetadlaVojenstvíUSADrony
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

** Elon Musk popsal v e-mailu kritickou situaci kolem motorů Raptor ** Pokud se potíže nevyřeší, může firmě hrozit bankrot ** Sám Musk zrušil dovolenou a šel pracovat na výrobní linku

Karel Kilián
StarshipSpaceXElon Musk
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály