Microsoft Wireless Desktop Comfort Edition - pohodlný styl

Nová řada periferií Microsoft klade důraz na pohodlí a ergonomii práce. Vlajkovou lodí nové nabídky je kombinace nové klávesnice s klasickou optickou myší. Snahy Microsoftu o inovaci, které dříve vyústily v kolečko na myši, už se ale nezdají tak přelomové.
Microsoft Wireless Desktop  Comfort Edition - pohodlný styl

Související odkazy

Slovník
desktop
DVD
IM
port
PS/2
USB
wireless

Katalog produktů
Myši

Z řady nových hardwarových produktů společnosti Microsoft jsme se už podívali na čtečku otisků prstů MS Fingerprint Reader, která nepůsobí úplně přesvědčivým dojmem kvůli nedostatkům dodávaného software. V případě klávesnic a myší je naopak software Microsoftu na vysoké úrovni, takže jsme při testování měli o jednu starost méně.

Snadná instalace

V balení, které jsme dostali k testu, byla už česká verze klávesnice, která disponuje českými popiskami kláves. K myši i klávesnici jsou dodávány kvalitní baterie Energizer, takže je možné hned z krabice vybalit produkt a začít jej používat. K PC se připojuje přijímač a to buď prostřednictvím jednoho USB portu, nebo s využitím dvou adaptérů pro PS/2, které ušetří USB port, kterých není nikdy dost.

Jako u všech svých produktů, i zde Microsoft doporučuje nejprve instalaci software, který se skládá z IntelliPointu a IntellitypePro ve verzi 5.1. V našem případě proběhla konfigurace připojení klávesnice i myši k přijímači automaticky, pokud by se to nestalo, stačí zmáčknout tlačítko na základnové stanici a na spodní straně obou periferií.

Skutečné pohodlí

Hlavním přínosem nové klávesnice má být zvýšení uživatelského komfortu – to vyplývá už ze samotného názvu. Tento komfort je zvyšován ve třech úrovních. První úrovní je nový koncept rozložení kláves. Zde Microsoft zvolil kompromis mezi řadou Natural Keyboard určenou všem, kdo píší všemi deseti, a běžnými klávesnicemi, na kterých je možné pohodlné psaní dvěma a více prsty bez pevného systému. Klávesnice je tak trochu zvlněná, jednotlivé klávesy mají nestejnou velikost, například N a B jsou největší, zatímco I nebo F jsou oproti nim sotva poloviční. Velký je také mezerník a klávesy CRT, Start, Alt a Menu. Klávesy vyžadují trochu silnější stisk, než je možná obvyklé, což během prvních dnů používání povede spolu s nestandardními a nestejnými rozměry kláves k častějším překlepům.

Klepněte pro větší obrázek

Druhým způsobem, jak chce Microsoft zvýšit pohodlí uživatele, je specifický přístup k funkčním klávesám a řada speciálních tlačítek pro ovládání multimédií. Jak už je u Microsoftu zvykem, funkční klávesy mají přiřazeny klávesové zkratky pro běžné úlohy jako je kopírování, opakování nebo návrat akce pro práci v kancelářských aplikací. Dobrou zprávou oproti minulosti je, že si klávesnice pamatuje nastavení přepínače funkčních kláves, takže pokud chcete mít standardní F1-F12, stačí vám použít přepínač pouze jednou.

Klávesnice: Winamp (ne)mám ráda

Paleta specializovaných tlačítek je oproti minulosti také rozšířena. Snadno tak spustíte webový prohlížeč, kalendář, poštovního klienta, IM klienta, kalkulačku, otevřete složku Dokumenty nebo počítač uspíte. Novinkou je "šoupátko" pro zvětšení nebo zmenšení dokumentu v aplikacích MS Office. Bohužel tato novinka nepůsobí příliš bytelným dojmem. Zajímavé je také uskupení tlačítek "Oblíbené", je jich pět a mohou sloužit k přístupu na různé webové stránky nebo ke spouštění dalších pěti souborů. Editace je jednoduchá, stačí zmáčknout tlačítko s hvězdičkou, které zpřístupní relevantní nabídku aplikace IntelliType. Zklamáním jsou ale multimediální tlačítka, která si sice rozumí s Windows Media Playerem nebo WinDVD, vůči Winampu se ale tváří odmítavě. Jak vyplynulo s diskuse pod článkem, týká se tento problém Winampu s moderním vzhledem a nejde o chybu klávesnice nebo jejího ovládacího software.

Klepněte pro větší obrázek

Třetím prvkem, který zvyšuje komfort, a narozdíl od výše uvedených to dělá bez sebemenšího kazu dobře, je polstrovaná opěrka pro zápěstí, která je z umělé kůže. Materiál je to překvapivě příjemný, navíc si poradí s běžnou dávkou potu a také se snadno čistí, což je u reprezentativně vyhlížejícího kompletu docela důležité.

Myš v pozadí

I když je Microsoft Wireless Desktop – Comfort Edition soupravou klávesnice a myši, myš je zde spíše jen do počtu. Jde o Microsoft Wireless Mouse 2.0. To znamená, že kromě výkyvného rolovacího kolečka nedisponuje žádnou zajímavou funkcí. Vůbec, nové myši společnosti Microsoft vzbuzují v uživatelích rozporuplné pocity. Typická "kancelářská krysa" nejspíše snadný pohyb v textu horizontálním směrem díky vyklápění kolečka ocení, ale jinak tato nová technologie nabízí spíše horší pocit z práce. Kolečko nemá aretaci, otáčí se volně a tak je přesná práce s ním dost obtížná, ještě problematičtější je využití funkce kolečka jako třetího tlačítka – stisk totiž vyžaduje neadekvátně velkou sílu a rozhodně nejde o pohotovou akci, spíše je to takový malý zápas. Možná, že se časem mechanika kolečka poddá, ale po týdnu používání jsem nezaznamenal žádnou změnu. V běžných parametrech, jako je rychlost odezvy a rozlišení ale Microsoft nezklamal, zajímavá je i prodloužená výdrž na baterie.

Klepněte pro větší obrázek

Nic pro hráče

I když Microsoft získal slušnou pověst jako dodavatel herního hardware, Microsoft Wireless Desktop – Comfort Edition na stůl počítačového hráče nepatří. Největší slabinou celé sestavy je klávesnice, která občas při dlouhotrvajícím stisku klávesy vypoví poslušnost a je nutné ji celou uvolnit a opětovně stisknout. Tento problém nastává u klasického pohybového kříže WASD, zastavení ve střílečce samozřejmě znamená většinou smrt herní postavy. Ani myš není ideální právě kvůli změněné funkci prostředního kolečka.

Do kanceláře a pro běžnou práci je Microsoft Wireless Desktop – Comfort Edition solidní volbou. Klávesnice sice vyžaduje určitou dobu na aklimatizaci, ale její výbava právě při práci v kancelářském balíku nebo na internetu tuto nevýhodu vyváží. Samostatnou kategorií je potom design spojený s určitou exklusivitou – komplet prostě na stole vypadá hezky. A to přesto, že by se k v podstatě povedené klávesnici hodila nějaká méně obyčejná myška. Jenom cena 2267 korun s daní nejspíš řadu zájemců odradí.

Diskuze (33) Další článek: Atari vrací život konzole 7800

Témata článku: Software, Microsoft, Sestavy, Komplet, Herní klávesnice a myš, Solidní novinka, Velké pohodlí, Styl, Největší slabina, Wireless desktop, Natural, Energizer, Mezerník, Funkční koncept, Klávesa, Kancelářská práce, Comfort, Kancelářská krysa, Funkce počítačové klávesnice, Běžná klávesa, Příjemný pocit, Příjemný stisk, Kancelářské stoly, Přesná práce, Třetí úroveň


Určitě si přečtěte

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?