Microsoft: Windows XP SE skutečně nebudou

22. listopadu 2002
Computer 22/02 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
V průběhu posledních dní proběhla internetem smršť neověřených informací o chystaném vydání Windows XP SE. Fámy nabraly na vážnosti natolik, že se Microsoft k problému oficiálně vyjádřil a zprávy dementoval. Nebo na tom něco pravdy je?
Microsoft: Windows XP SE skutečně nebudou
Brian Valentine, viceprezident společnosti Microsoft, který má na starosti divizi Windows, veřejně popřel, že by Microsoft připravoval uvedení nové verze Windows XP. Zprávu o projektu Windows XP SE přitom přinesly v průběhu týdne některé internetové servery.

Impulsem pro šíření fám na téma Windows XP SE bylo oddálení data vydání nástupce operačního systému Windows XP s kódovým označením Longhorn. Zpoždění při vývoji odsouvá uvedení Longhornu někam do druhé poloviny roku 2004. Rozbuškou k uveřejnění článků však byl až únik jednoho z buildů nových Windows, který se zatím od současných XP příliš neliší. Brian Valentine po popření verze SE dodal, že opravy a vylepšení současné vlajkové lodi Microsoftu na poli operačních systémů bude i nadále probíhat pomocí systému automatických aktualizací a Service Packů, tedy bezplatně na rozdíl od nové verze, která by byla placená. Z chystaných novinek je nejvíce očekávána finální verze Windows Media Playeru 9 (k dispozici je již Release Candidate verze) a Internet Explorer 7, kterého se dočkáme v průběhu příštího roku.

Když Microsoft zaváděl novou licenční politiku Software Assurance, vypadalo to, že začne uvádět nové verze svých produktů ve zrychleném tempu tak, aby donutil k přistoupení na tuto platformu nákupu SW většinu svých zákazníků. Pokud Microsoft skutečně počká s vydáním nové verze Windows až na rok 2005, jasně tím toto podezření popře. Jedním z důvodů pro odložení nových verzi operačních systémů může být snaha Microsoftu sjednotit svou platformu mezi uživateli. V současnosti totiž musí vývojáři dbát na kompatibilitu programů s osmi verzemi Windows ( 95, 95 SR1, 98, 98 SE, Win NT, Win 2000, Win ME a Win XP).

Přesto však ani původní Windows XP nejsou jedinou verzi na trhu. K dispozici je modifikace s přívlastkem 2002. Prodej této verze je ale spíše chvályhodným počinem, nabízí totiž Windows XP doplněné o některé opravy shrnuté do Service Packu 1. Pro uživatele bez pevného připojení k internetu je tato inovovaná verze příjemným řešením problémů s aktualizací.

Během svého vystoupení Valentine potvrdil i některé informace týkající se OS Longhorn. Uvedl, že se neplánuje serverová obdoba tohoto operačního systému a podpora na straně serverů bude vyřešena pomocí Service Packů pro Microsoft Windows .Net Server 2003.

Následovník .Net serverů, Blackcomb, je zatím v nedohlednu bez oznámeného data uvedení.

Diskuze (61) Další článek: Computer 22/02

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows XP, Nový únik, Nová modifikace, Wine, Nová aktualizace, Blackcomb


Určitě si přečtěte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 104

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí