Microsoft: Windows XP SE skutečně nebudou

22. listopadu 2002
Computer 22/02 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
V průběhu posledních dní proběhla internetem smršť neověřených informací o chystaném vydání Windows XP SE. Fámy nabraly na vážnosti natolik, že se Microsoft k problému oficiálně vyjádřil a zprávy dementoval. Nebo na tom něco pravdy je?
Microsoft: Windows XP SE skutečně nebudou
Brian Valentine, viceprezident společnosti Microsoft, který má na starosti divizi Windows, veřejně popřel, že by Microsoft připravoval uvedení nové verze Windows XP. Zprávu o projektu Windows XP SE přitom přinesly v průběhu týdne některé internetové servery.

Impulsem pro šíření fám na téma Windows XP SE bylo oddálení data vydání nástupce operačního systému Windows XP s kódovým označením Longhorn. Zpoždění při vývoji odsouvá uvedení Longhornu někam do druhé poloviny roku 2004. Rozbuškou k uveřejnění článků však byl až únik jednoho z buildů nových Windows, který se zatím od současných XP příliš neliší. Brian Valentine po popření verze SE dodal, že opravy a vylepšení současné vlajkové lodi Microsoftu na poli operačních systémů bude i nadále probíhat pomocí systému automatických aktualizací a Service Packů, tedy bezplatně na rozdíl od nové verze, která by byla placená. Z chystaných novinek je nejvíce očekávána finální verze Windows Media Playeru 9 (k dispozici je již Release Candidate verze) a Internet Explorer 7, kterého se dočkáme v průběhu příštího roku.

Když Microsoft zaváděl novou licenční politiku Software Assurance, vypadalo to, že začne uvádět nové verze svých produktů ve zrychleném tempu tak, aby donutil k přistoupení na tuto platformu nákupu SW většinu svých zákazníků. Pokud Microsoft skutečně počká s vydáním nové verze Windows až na rok 2005, jasně tím toto podezření popře. Jedním z důvodů pro odložení nových verzi operačních systémů může být snaha Microsoftu sjednotit svou platformu mezi uživateli. V současnosti totiž musí vývojáři dbát na kompatibilitu programů s osmi verzemi Windows ( 95, 95 SR1, 98, 98 SE, Win NT, Win 2000, Win ME a Win XP).

Přesto však ani původní Windows XP nejsou jedinou verzi na trhu. K dispozici je modifikace s přívlastkem 2002. Prodej této verze je ale spíše chvályhodným počinem, nabízí totiž Windows XP doplněné o některé opravy shrnuté do Service Packu 1. Pro uživatele bez pevného připojení k internetu je tato inovovaná verze příjemným řešením problémů s aktualizací.

Během svého vystoupení Valentine potvrdil i některé informace týkající se OS Longhorn. Uvedl, že se neplánuje serverová obdoba tohoto operačního systému a podpora na straně serverů bude vyřešena pomocí Service Packů pro Microsoft Windows .Net Server 2003.

Následovník .Net serverů, Blackcomb, je zatím v nedohlednu bez oznámeného data uvedení.

Diskuze (61) Další článek: Computer 22/02

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows XP, Nový únik, Nová aktualizace, Wine, Nová modifikace, Blackcomb

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů