Microsoft: Windows Vista nebudou nic pro piráty!

Na svět se dostaly první oficiální informace o chování aktivace a Výhod legálních Windows v nové verzi tohoto systému. Uživatel bude odhlášen po hodině činnosti v neaktivovaném či pirátském systému! Aktivace a WGA ve Windows Vista.
Microsoft: Windows Vista nebudou nic pro piráty!

Co jsme si mysleli doposud

Až do současnosti kolovala internetem řada pravd, polopravd i mýtů o chování aktivace, výhod legálních Windows a ověření pravosti ve Windows Vista. Již z dřívějška víme, že systémy, které zjistí, že jsou pirátské, neumožní použití grafického rozhraní Aero, stejně jako některých doplňujících programů, mj. i Windows Defenderu, či technologie pro dočasné rozšíření paměti systému ReadyBoost.

Šířila se také fáma, která tvrdila, že Windows po selhání aktivace či ověření pravosti přestanou zcela fungovat. To je samozřejmě věc, kterou by si Microsoft nemohl dovolit zavést především proto, že nezanedbatelné procento aktivací selže i na legálních operačních systémech a žádný výrobce si nemůže dovolit zamezit svým zákazníkům v přístupu k jejich datům a tím jim nezřídka způsobit nezanedbatelné finanční škody.

Klepněte pro větší obrázek

S Windows Defenderem bychom se v pirátských Windows Vista setkat neměli

Jak to bude doopravdy

Počátkem tohoto týdne se konečně z úst oficiálního reprezentanta Microsoftu k uším internetových žurnalistů donesla pravda o novém systému aktivace a novém chování Výhod legálních Windows ve Windows Vista. Tento operační systém bude mít vylepšené protipirátské technologie. Pokud uživatel Windows neaktivuje do třiceti dnů od instalace, přepnou se do módu omezené funkčnosti.

Mód omezené funkčnosti je určen prakticky pouze pro aktivaci, neboť jakákoli reálná práce je v něm téměř nemožná. Uživateli bude umožněno používat webový prohlížeč pouze jedinou hodinu. Po této době systém uživatele automaticky odhlásí. Nové protipirátské techniky souhrnně nazývané jako „Platforma ochrany softwaru“ (Software protection platform) představil Thomas Lindeman, senior product manager Microsoftu.

Praxe s aktivací

Platforma ochrany softwaru bude v nějaké podobě přítomna ve všech budoucích verzích stěžejních produktů tohoto výrobce. Poprvé se však s tvrdým přístupem k softwarovým pirátům setkáme u Windows Vista a jejich serverové verze, pracovně zvané Windows Server Longhorn. Velcí výrobci budou Windows Vista nadále prodávat předaktivovaná, uživatelé počítačů koupených s předinstalovanými Windows se tak problémům s aktivací vyhnou.

Ti uživatelé, kteří si Windows nainstalují sami, dostanou třicetidenní lhůtu pro aktivaci a zároveň povinné ověření pravosti. Během „předaktivačního měsíce“ bude uživatel upozorňován na počet dní chybějící do konce lhůty. V posledních třech dnech se podle Lindemana frekvence upozornění zásadně zvýší, aby opravdu žádný z uživatelů neopomněl svůj systém aktivačnímu procesu podrobit.

Klepněte pro větší obrázek

Do aktivace již zbývají pouhé tři dny

Po uplynutí třiceti dnů však nedojde k přepnutí do módu s omezenou funkčností automaticky. Uživatel dostane na výběr hned čtyři možnosti, jak v práci se systémem pokračovat. Žádná z nich zřejmě nebude akceptovatelnou pro piráty. Kromě možnosti práce v módu omezené funkčnosti se nabídne ještě možnost standardní aktivace, možnost vložení jiného produktového klíče či možnost aktivace po telefonu. Jde tedy o podobný výběr aktivačních voleb, jaký najdeme i v současnosti ve Windows XP.

V případě neprovedené či neúspěšné aktivace a změny Windows do režimu omezené funkčnosti bude uživatel moci použít svůj webový prohlížeč maximálně jednu hodinu. Poté jej systém automaticky odhlásí. Ze zahraničních zdrojů není jasné, jak se systém bude ve skutečnosti chovat. Zda bude měřit pouze dobu využití webového prohlížeče, či provede automatické odhlášení uživatele přesně jednu hodinu po jeho přihlášení k počítači.

Klepněte pro větší obrázek

Povede se či nikoliv?

V každém případě nelze pochybovat o značné nepříjemnosti tohoto opatření. Automatické odhlášení znamená ukončení otevřených programů. Dá se předpokládat, že systém nebude čekat na programy, až se ukončí korektně. V takovém případě by totiž stačilo pouze některý z nich nechat zobrazovat dialog pro uložení rozpracovaného souboru. Mnohem pravděpodobnější je, že Windows ukončí programy násilně a uživatele odhlásí. To pochopitelně znamená ztrátu všech neuložených dat.

Končí éra VLKů

Dalším znepříjemněním pirátského života bude potřeba mít Windows Vista aktivována i při běhu v nouzovém režimu. Kdo někdy zkoušel, jistě ví, že starší Windows XP aktivaci v tomto režimu neověřují. Mění se rovněž politika licenčních klíčů pro velké odběratele (volume licence key – VLK). Končí období volného využívání pokoutně získaných produktových klíčů velkých firem, mění se totiž model licencování. Microsoft k tomuto kroku přistoupil na základě zjištění, že zhruba polovina instalací, používajících tento druh produktového klíče, je nelegální.

Počínaje Windows Vista budou zavedeny dva typy licenčních klíčů pro velké zákazníky. Organizacím provozujícím do 25 počítačů nabídne Microsoft tzv. Vícenásobné aktivační klíče, které umožní, podobně jako se tomu děje již dnes, nainstalovat a aktivovat Windows na více počítačích. Pro velké firmy, které byly nejčastějším zdrojem uniklých korporátních licenčních klíčů, vytvořili v Redmondu službu správy klíčů (Key-management service), kterou, pokud ji administrátoři ve své síti spustí, využijí klientské stanice automaticky k aktivaci. Ta tak nemusí být provedena online proti serverům Microsoftu. Nepořádné správce sítí snad potěší, že Microsoft, alespoň prozatím, nehodlá počítat, zda produktový klíč nebyl nainstalován na více strojů, než kolik povolují nakoupené licence.

I pokud se podaří aktivaci Windows nějakým způsobem obejít a používat pirátskou kopii systému s VLKem, bude tato instalace ochuzena o některé multimediální funkce. Klíče hromadných licencí totiž budou použitelné pouze v podnikových verzích Windows Vista:

  • Vista Business
  • Vista Business N (verze pro EU bez Windows Media Playeru)
  • Vista Business K (verze pro Koreu s linky na produkty třetích stran)
  • Vista Business KN (korejská verze bez WMP a Windows Messengeru)
  • Vista Enterprise
  • Vista Enterprise K (korejská verze s linky na produkty třetích stran)
  • + řada produktů Windows Longhorn Server a Windows Midmarket Server

Ani po aktivaci nebude pirát v bezpečí

Piráti nebudou v bezpečí ani po úspěšné aktivaci. Legálnost systému bude průběžně ověřována podobně jako v současnosti. Jakmile se při kontrole pravosti Windows Vista zjistí, že produktový klíč není platný, systém se deaktivuje a uživateli začne opět běžet třicetidenní lhůta pro zadání jiného klíče a reaktivaci.

Započne se scénář popsaný v prvním odstavci tohoto článku, kdy systém zjistí, že je pirátskou kopií. Omezení přístupu k některým funkcím Windows bude navíc doplněno o text „Tato kopie Windows není pravá“, který se bude zobrazovat v pravém spodním rohu obrazovky v místě, kde bývá údaj o verzi systému. Po uplynutí třicetidenní lhůty se systém opět přepne do režimu omezené funčknosti.

Microsoft vystupňoval své snahy bojovat proti softwarovému pirátství. Nelze samozřejmě pochybovat o legitimitě takového počínání. Nelze na druhou stranu ale pochybovat ani o tom, že tyto snahy se vyplatí. Mnozí uživatelé si Windows Vista – i přes jejich vysokou cenu – raději koupí, než by podstupovali martyrium spojené s pokusy systém cracknout. Doufejme ale, že Microsoft s vylepšením svých nástrojů proti pirátům zapracoval i na vylepšení svých nástrojů ve prospěch legálních uživatelů. Především by mělo být sníženo množství falešně negativních aktivací a ověření pravosti. Zástup naštvaných platících zákazníků jistě není příjemnou představou ani pro firmu velikosti Microsoftu.

Zdroj: CNET News, All about Microsoft blog, ZDNet

Diskuze (326) Další článek: Invex letos větší, ale bez T-Mobilu

Témata článku: Microsoft, Windows, Prohlížeče, Windows Vista, Window, Klíč, Pirát, Windows Defender, Omezená možnost, Neúspěšný počítač, Správce sítí, Aktivace, Windows +, Win + V, Otevřený program, Velký byznys, Nezanedbatelné procento, Vista, Nejčastější zdroj, Příjemné zjištění, Reálná práce, Získaný klíč, Pirátská verze, Platící uživatel, Nezanedbatelné množství


Určitě si přečtěte

Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 94

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil
Lukáš Václavík
COVID-19eGovernmentDoprava
Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska | 20

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie