Microsoft: Windows Vista nebudou nic pro piráty!

Na svět se dostaly první oficiální informace o chování aktivace a Výhod legálních Windows v nové verzi tohoto systému. Uživatel bude odhlášen po hodině činnosti v neaktivovaném či pirátském systému! Aktivace a WGA ve Windows Vista.
Microsoft: Windows Vista nebudou nic pro piráty!

Co jsme si mysleli doposud

Až do současnosti kolovala internetem řada pravd, polopravd i mýtů o chování aktivace, výhod legálních Windows a ověření pravosti ve Windows Vista. Již z dřívějška víme, že systémy, které zjistí, že jsou pirátské, neumožní použití grafického rozhraní Aero, stejně jako některých doplňujících programů, mj. i Windows Defenderu, či technologie pro dočasné rozšíření paměti systému ReadyBoost.

Šířila se také fáma, která tvrdila, že Windows po selhání aktivace či ověření pravosti přestanou zcela fungovat. To je samozřejmě věc, kterou by si Microsoft nemohl dovolit zavést především proto, že nezanedbatelné procento aktivací selže i na legálních operačních systémech a žádný výrobce si nemůže dovolit zamezit svým zákazníkům v přístupu k jejich datům a tím jim nezřídka způsobit nezanedbatelné finanční škody.

Klepněte pro větší obrázek

S Windows Defenderem bychom se v pirátských Windows Vista setkat neměli

Jak to bude doopravdy

Počátkem tohoto týdne se konečně z úst oficiálního reprezentanta Microsoftu k uším internetových žurnalistů donesla pravda o novém systému aktivace a novém chování Výhod legálních Windows ve Windows Vista. Tento operační systém bude mít vylepšené protipirátské technologie. Pokud uživatel Windows neaktivuje do třiceti dnů od instalace, přepnou se do módu omezené funkčnosti.

Mód omezené funkčnosti je určen prakticky pouze pro aktivaci, neboť jakákoli reálná práce je v něm téměř nemožná. Uživateli bude umožněno používat webový prohlížeč pouze jedinou hodinu. Po této době systém uživatele automaticky odhlásí. Nové protipirátské techniky souhrnně nazývané jako „Platforma ochrany softwaru“ (Software protection platform) představil Thomas Lindeman, senior product manager Microsoftu.

Praxe s aktivací

Platforma ochrany softwaru bude v nějaké podobě přítomna ve všech budoucích verzích stěžejních produktů tohoto výrobce. Poprvé se však s tvrdým přístupem k softwarovým pirátům setkáme u Windows Vista a jejich serverové verze, pracovně zvané Windows Server Longhorn. Velcí výrobci budou Windows Vista nadále prodávat předaktivovaná, uživatelé počítačů koupených s předinstalovanými Windows se tak problémům s aktivací vyhnou.

Ti uživatelé, kteří si Windows nainstalují sami, dostanou třicetidenní lhůtu pro aktivaci a zároveň povinné ověření pravosti. Během „předaktivačního měsíce“ bude uživatel upozorňován na počet dní chybějící do konce lhůty. V posledních třech dnech se podle Lindemana frekvence upozornění zásadně zvýší, aby opravdu žádný z uživatelů neopomněl svůj systém aktivačnímu procesu podrobit.

Klepněte pro větší obrázek

Do aktivace již zbývají pouhé tři dny

Po uplynutí třiceti dnů však nedojde k přepnutí do módu s omezenou funkčností automaticky. Uživatel dostane na výběr hned čtyři možnosti, jak v práci se systémem pokračovat. Žádná z nich zřejmě nebude akceptovatelnou pro piráty. Kromě možnosti práce v módu omezené funkčnosti se nabídne ještě možnost standardní aktivace, možnost vložení jiného produktového klíče či možnost aktivace po telefonu. Jde tedy o podobný výběr aktivačních voleb, jaký najdeme i v současnosti ve Windows XP.

V případě neprovedené či neúspěšné aktivace a změny Windows do režimu omezené funkčnosti bude uživatel moci použít svůj webový prohlížeč maximálně jednu hodinu. Poté jej systém automaticky odhlásí. Ze zahraničních zdrojů není jasné, jak se systém bude ve skutečnosti chovat. Zda bude měřit pouze dobu využití webového prohlížeče, či provede automatické odhlášení uživatele přesně jednu hodinu po jeho přihlášení k počítači.

Klepněte pro větší obrázek

Povede se či nikoliv?

V každém případě nelze pochybovat o značné nepříjemnosti tohoto opatření. Automatické odhlášení znamená ukončení otevřených programů. Dá se předpokládat, že systém nebude čekat na programy, až se ukončí korektně. V takovém případě by totiž stačilo pouze některý z nich nechat zobrazovat dialog pro uložení rozpracovaného souboru. Mnohem pravděpodobnější je, že Windows ukončí programy násilně a uživatele odhlásí. To pochopitelně znamená ztrátu všech neuložených dat.

Končí éra VLKů

Dalším znepříjemněním pirátského života bude potřeba mít Windows Vista aktivována i při běhu v nouzovém režimu. Kdo někdy zkoušel, jistě ví, že starší Windows XP aktivaci v tomto režimu neověřují. Mění se rovněž politika licenčních klíčů pro velké odběratele (volume licence key – VLK). Končí období volného využívání pokoutně získaných produktových klíčů velkých firem, mění se totiž model licencování. Microsoft k tomuto kroku přistoupil na základě zjištění, že zhruba polovina instalací, používajících tento druh produktového klíče, je nelegální.

Počínaje Windows Vista budou zavedeny dva typy licenčních klíčů pro velké zákazníky. Organizacím provozujícím do 25 počítačů nabídne Microsoft tzv. Vícenásobné aktivační klíče, které umožní, podobně jako se tomu děje již dnes, nainstalovat a aktivovat Windows na více počítačích. Pro velké firmy, které byly nejčastějším zdrojem uniklých korporátních licenčních klíčů, vytvořili v Redmondu službu správy klíčů (Key-management service), kterou, pokud ji administrátoři ve své síti spustí, využijí klientské stanice automaticky k aktivaci. Ta tak nemusí být provedena online proti serverům Microsoftu. Nepořádné správce sítí snad potěší, že Microsoft, alespoň prozatím, nehodlá počítat, zda produktový klíč nebyl nainstalován na více strojů, než kolik povolují nakoupené licence.

I pokud se podaří aktivaci Windows nějakým způsobem obejít a používat pirátskou kopii systému s VLKem, bude tato instalace ochuzena o některé multimediální funkce. Klíče hromadných licencí totiž budou použitelné pouze v podnikových verzích Windows Vista:

  • Vista Business
  • Vista Business N (verze pro EU bez Windows Media Playeru)
  • Vista Business K (verze pro Koreu s linky na produkty třetích stran)
  • Vista Business KN (korejská verze bez WMP a Windows Messengeru)
  • Vista Enterprise
  • Vista Enterprise K (korejská verze s linky na produkty třetích stran)
  • + řada produktů Windows Longhorn Server a Windows Midmarket Server

Ani po aktivaci nebude pirát v bezpečí

Piráti nebudou v bezpečí ani po úspěšné aktivaci. Legálnost systému bude průběžně ověřována podobně jako v současnosti. Jakmile se při kontrole pravosti Windows Vista zjistí, že produktový klíč není platný, systém se deaktivuje a uživateli začne opět běžet třicetidenní lhůta pro zadání jiného klíče a reaktivaci.

Započne se scénář popsaný v prvním odstavci tohoto článku, kdy systém zjistí, že je pirátskou kopií. Omezení přístupu k některým funkcím Windows bude navíc doplněno o text „Tato kopie Windows není pravá“, který se bude zobrazovat v pravém spodním rohu obrazovky v místě, kde bývá údaj o verzi systému. Po uplynutí třicetidenní lhůty se systém opět přepne do režimu omezené funčknosti.

Microsoft vystupňoval své snahy bojovat proti softwarovému pirátství. Nelze samozřejmě pochybovat o legitimitě takového počínání. Nelze na druhou stranu ale pochybovat ani o tom, že tyto snahy se vyplatí. Mnozí uživatelé si Windows Vista – i přes jejich vysokou cenu – raději koupí, než by podstupovali martyrium spojené s pokusy systém cracknout. Doufejme ale, že Microsoft s vylepšením svých nástrojů proti pirátům zapracoval i na vylepšení svých nástrojů ve prospěch legálních uživatelů. Především by mělo být sníženo množství falešně negativních aktivací a ověření pravosti. Zástup naštvaných platících zákazníků jistě není příjemnou představou ani pro firmu velikosti Microsoftu.

Zdroj: CNET News, All about Microsoft blog, ZDNet

Diskuze (326) Další článek: Invex letos větší, ale bez T-Mobilu

Témata článku: Microsoft, Prohlížeče, Windows, Windows Vista, Platící uživatel, Pirát, Získaný klíč, Window, Klíč, Správce sítí, Otevřený program, Defender, Reálná práce, Omezená možnost, Vista, Nezanedbatelné množství, Pirátská verze, Neúspěšný počítač, Velký byznys, Windows Defender, Aktivace, Příjemné zjištění, Nejčastější zdroj, Nezanedbatelné procento


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky