Přední tvůrci webových prohlížečů založili Browser Choice Alliance. Jde o lobbistickou skupinu, která má přimět Microsoft, aby ve Windows nenutil lidem Edge a neházel klacky pod nohy alternativám. Cílem je dostat Edge na eurounijní seznam regulovaných aplikací podle nařízení DMA.
Za aliancí stojí společnosti Google (Chrome), Opera, Vivaldi, Wavebox a BrowserWorks (Waterfox). Podle Vivaldi jsou neveřejnými členy i další, které ale chtějí zůstat anonymní, protože se bojí následků.
Skupina se opírá o skutečnost, že Windows patří 70 % trhu s desktopovými operačními systémy a že Microsoft této situace využívá k protežování Edge. Ten je v systému předinstalován jako výchozí prohlížeč a firma má několik pojistek, aby tomu tak zůstalo.
- Když si chcete stáhnout nový prohlížeč, Edge s vyhledávačem Bing vás budou přesvědčovat, že to dělat nemáte.
- Pokud už jej ale nainstalujete, ve Windows je čím dál složitější změnit nastavení výchozího prohlížeče (ale i jiných aplikací jako přehrávače videí a hudby, e-mailové klienty atd.).
- Některé aplikace jako Teams, Outlook, Skype apod. navíc nastavení výchozí prohlížeče nerespektují a nadále odkazy otevírají v Edgi.
- Vyhledávač integrovaný v nabídce Start se také spoléhá na Edge a Bing.
- A při velkých aktualizacích Windows systém dost často vrátí nastavení resetuje, takže jako výchozí opět zvolí Edge.
Návrh zařadit Edge pod DMA už loni Evropské komisi nadhodilo Vivaldi. Komise však po delším posuzování požadavek zamítla. Podle Browser Choise Alliance je to chyba, a tak to zkusí znovu se silnějším hlasem.
„Vivaldi již dlouhou dobu veřejně kritizuje Microsoft za jeho špinavé triky, které podkopávají svobodnou volbu uživatelů. Nezávislé prohlížeče, jako je ten náš, nemohou férově soutěžit s Edge, když je tak silně zvýhodňován ve Windows. Regulátoři musí okamžitě zasáhnout,“ říká šéf Vivaldi Jon von Tetzchner.
Tentýž člověk už proti Microsoftu v minulosti uspěl. Někdejší zakladatel a šéf Opery si v minulosti stěžoval na spojení Internet Exploreru a Windows u Evropské komise a ta před 15 lety rozjela vyšetřování, na jehož konci se Microsoft musel podrobit. Uvedl speciální verzi Windows 7 E bez Internet Exploreru a u všech ostatních variant zavedl tzv. ballot screen usnadňující stažení konkurenčních prohlížečů. Před 10 lety ale firmě tato povinnost skončila, mj. proto, že Internet Explorer se nechal zválcovat Chromem.