Microsoft | Chat

Microsoft vytvořil nástroj, který pomůže hledat sexuální predátory v konverzacích s dětmi

Foto: Needpix.com
Microsoft vytvořil nástroj, který pomůže hledat sexuální predátory v konverzacích s dětmi | Foto: Needpix.com

S novým nástrojem, který má pomoci ochránit děti na internetu, přišel Microsoft. Projekt existuje pod kódovým označením Artemis a jde o systém analýzy konverzací v chatovacích aplikacích a ve videohrách, jenž má dokázat upozornit možné sexuální predátory, kteří chtějí zneužívat děti. 

Microsoft novinku oznámil během týdne v blogovém příspěvku. Artemis v konverzacích hledá určité vzorce, na které když narazí, odešle odkaz lidskému moderátorovi, jenž posoudí, zda kontaktovat policii. Firma říká, že je to ohromný krok vpřed v ochraně dětí na internetu, ale zároveň upozorňuje, že Artemis nedokáže předejít všemu. 

„Sexuální vykořisťování dětí, zneužívání na internetu a detekce tohoto chování jsou ohromné a složité problémy. Nás ale komplikovanost problematiky nezastaví,“ píše v příspěvku Courtney Gregoirová, šéfka Microsoftu pro digitální bezpečnost.

Společnost testuje Artemis již nějaký čas na Xbox Live a v chatovací funkci Skype. Od 10. ledna, tedy od pátku, je nástroj bezplatně dostupný skrze neziskovou organizaci Thorn, zabývající se prevencí sexuálního vykořisťování na dětech, pro ostatní firmy. 

Celý systém vychází z dřívějších automatických systémů, které Microsoft používal pro analýzu konverzací v Xbox Live. Ty hledaly určitá klíčová slova a sousloví, která mohla naznačovat, že dítě je v nesnázích. Stejně jako u Artemis, pokud technologie zaznamenala něco podezřelého, zanalyzoval to lidský moderátor a následně posoudil další kroky. Novinka jen má být dokonalejší a dostupná pro všechny provozovatele chatovacích služeb.

Sexuální predátoři lákající děti patří mezi nejtemnější stránky internetu a Microsoft není první, který se s tím snaží něco udělat. YouTube byl donucen loni smazat stovky kanálů a vypnout komentáře u desítek milionů videí, jelikož existovalo podezření, že na síti existuje skupina podobných zločinců. Facebook rovněž svůj obsah analyzuje a snaží se vykořisťování dětí předcházet. 

Diskuze (8) Další článek: Také Hyundai chce vyrábět létající taxíky. Odbyt mu slibuje Uber

Témata článku: Microsoft, Internet, Facebook, YouTube, Chat, Artemis, Skype, Policie, Děti, Sexuální predátor, Thorn, Nástroj, Xbox Live, Predátor, Konverzace, Dítě


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu