Kvartál za kvartálem se firmě zvyšuje obrat i zisk: zastaví se to někdy?
Už je to skoro rituální obřad: Microsoft při ukončení čtvrtletí a vyhlášení výsledků vždycky ústy svých nejvyšších varuje, že příští kvartál „jistě nebude tak skvělý“, načež opakovaně rekordních výsledků dosáhne a opět vyhlásí varování pro příští čtvrtletí. Spekuluje se, že důvod je z „přehřáté“ ceny akcií; vedení firmy nechce, aby jejich cena rostla ještě prudčeji, protože v okamžiku, kdy se jednou růstová křivka firmy zaoblí (stane se to ovšem vůbec někdy?), by hrozil jejich prudký pád, což by Microsoftem silně zahýbalo.
Zatím ale křivka šplhá neohroženě vzhůru a připomíná skoro karikatury z nástěnek v kresleném humoru – stále výše, stále rychleji. Jenomže na rozdíl od nich to je pravda. Microsoft oznámil obrat 5,38 miliardy dolarů (loni 4,19), což ještě není tak šílený růst, jenomže zisk skočil na 2,19 miliardy z 1,52 miliardy dolarů. Znamená to, že míra čisté ziskovosti firmy tvoří skoro čtyřicet procent; u software sice nejsou vysoké míry zisku výjimečné (nejsou zde vlastně „výrobní“ náklady či jsou zanedbatelné), ale takto profitovat dovede pouze Microsoft.
Důvodů těchto výsledků je několik. Především Microsoft nesmírně těží z celosvětového vzrůstu prodeje počítačů (+23 % meziročně); obvykle co počítač, to nová licence software, přinejmenším Windows. Zatímco výrobci počítačů nejsou nadšení z toho, že průměrná cena počítače výrazně klesla a tudíž mají menší obrat, je Microsoft spokojený – jeho programy stojí zhruba stále stejně. Microsoft dále těží z rychle rostoucího prodeje Windows NT, tj. podstatně dražšího operačního systému než Windows 98; zajímavé ale je, že oproti očekávání klesl prodej kancelářského balíku Office 2000.
Jak se zdá, blížící se přelomové datum, kdy se poprvé objeví u roku číslovka 2000, Microsoft ani jeho zákazníky netrápí. Ostatně se zdá, že se i u jiných systémů naprosto neprojeví to, na co analytici upozorňovali se zvednutým prstem a hrozivým hlasem: že se v roce 1999 „téměř zastaví prodeje“ všeho v oblasti IT, protože firmy „budou čekat“, jak se vyvrbí problém roku 2000, popřípadě budou všechny finance investovat na odstranění problému Y2K. Nic nebylo vzdálenější pravdě: firmy samozřejmě nemohou čekat, protože v podnikání se zkrátka čekat nedá (podnikání je vždy vabank hra), a rovněž byly zcestné představy o zmíněném totálním utrácení.
Skoro při každém ohlášení takovýchto výsledků přemýšlíme, jak dlouho to firmě může ještě takto „vycházet“. Míra zisku je skutečně neuvěřitelná – čím více se hovoří o tom, jak se free software a Internet dohromady stane „zhoubou“ firem jako je Microsoft, tím více právě tato konkrétně jmenovaná společnost vydělává. Daleko do budoucnosti vidět není, ale v období našich oblíbených dvou let se mně firma zdá být stále neohrozitelná. Operační systémy: v serverech bude naopak úspěšně zápasit s komerčními Unixy, Linux si může kus trhu vzít, ale ohrožující to nebude. Na desktopu bez problému; tady jde o tradici, ze které vyplývá to, že každý umí ovládat Windows – to je těžko porazitelné i systémem zadarmo. V kancelářských aplikacích může nastat ohrožení balíku Office, ale Microsoft půjde zcela jistě i do dalších aplikací. Naopak, silně budou růst databázové a vůbec back-officové aplikace; tady je Microsoft připravený nesmírně dobře. Microsoft dále chystá Windows 2000 a domnívám se, že opoždění (finální?!) na únor roku 2000 vůbec nevadí; naopak se může projevit v „zadržených“ prodejích s nebývalou silou.
Při dlouhodobějších výhledech se samozřejmě otevírá otázka očekávaného „paradigm shiftu“ v oblasti software: software jako služba, software jako pronajímaná serverová aplikace, počítač má jenom operační prostředí a aplikace se tahají podle potřeby z Internetu. Finanční šéf Microsoftu Greg Maffei se přímo zmínil, že firma toto vnímá jako realitu, že zmíněný posun skutečně očekává a bude na něj reagovat. Jak známe Microsoft, jistě půjde opět o postup, který firmě neodebere současné příjmy, ale naopak se pokusí je ještě znásobit – firmě se zatím vždy podařilo obrátit hrozby v profity, uvidíme, zda tomu tak bude i tentokrát.
Je přesto zajímavé, že na rozdíl od minulosti nezahýbal excelentní finanční výsledek Microsoftu burzou. Akcie Microsoftu vzrostly od října 98 do května 99 skoro na dvojnásobek, ale od května 99 do října 99 dělají jeden výkyv za druhým; že by firma byla na svém maximu?