Aktualizace | Windows 8 | Windows Update

Microsoft vydává mimořádnou opravu pro dvě chyby zabezpečení ve Windows 8.1 a Server 2012

Microsoft vydal mimořádnou aktualizaci zabezpečení pro některé verze Windows. Má řešit nedávno objevené zranitelnosti ve vzdáleném přístupu k operačnímu systému. Podrobnosti přinesl server WinBuzzer.

Oprava řeší chyby, které byly nalezeny v nástroji Vzdálená plocha (Windows Remote Access), konkrétně se má jednat o možnost eskalace oprávnění. Zatímco běžně jsou aktualizace vydávány vždy druhé úterý v měsíci, v případě vážných chyb je redmondští vývojáři uvolňují neprodleně.

Mimořádná aktualizace

Tento měsíc jsme se dočkali aktualizací 11. srpna, dalším pravidelným termínem je až 8. září. S ohledem na závažnost opravovaných nedostatků byl update, označený jako KB4578013, vypuštěn již v úterý 18. srpna.

Opravné balíčky jsou určeny pro operační systémy Windows 8.1, Windows RT 8.1 a Windows Server 2012 R2. Nainstalují se buď automaticky prostřednictvím služby Windows Update, případně je lze stáhnout z Katalogu služby Microsoft Update.

V popisu záplaty je uvedeno: „V softwarovém produktu společnosti Microsoft byl zjištěn problém zabezpečení, který by mohl mít vliv na váš systém. Instalací této aktualizace od společnosti Microsoft zajistíte lepší ochranu svého počítače. Úplný seznam problémů řešených touto aktualizací naleznete v souvisejícím článku znalostní báze Microsoft Knowledge Base. Po dokončení instalace bude pravděpodobně třeba restartovat počítač.“

Co řeší KB4578013?

Tato aktualizace řeší chyby zabezpečení ve výše uvedených verzích operačního systému Windows – konkrétně se jedná o zranitelnosti CVE-2020-1530 a CVE-2020-1537. Při jejich zneužití může útočník získat zvýšená oprávnění a následně spouštět aplikace a provádět úkony s vyššími právy, než mu přísluší.

Pokud používáte Windows 8.1, Windows RT 8.1 či Windows Server 2012 R2, pak vězte, že Microsoft vyzývá uživatele postižených verzí, aby co nejdříve aktualizovali. Dobrou zprávou je, že Windows 10 se uvedené potíže netýkají.

„Zákazníci, používající jiné verze systému Microsoft Windows nebo Windows Server, nemusejí provádět žádnou akci,“ tvrdí Microsoft. „Tato zranitelnost byla vyřešena u všech ostatních podporovaných operačních systémů v aktualizacích vydaných 11. srpna 2020.“

Diskuze (4) Další článek: Létání bez pilota: startup Xwing poprvé ukázal zcela autonomní Cessnu

Témata článku: Microsoft, Windows, Bezpečnost, Aktualizace, Windows 8, Servery, Windows Update, Windows Server, Microsoft Windows, Katalog, Vzdálená plocha, Chyba, Zabezpečení, Oprava, WinBuzzer, Zranitelnost, Operační systém, Windows RT


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 243

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně