Aktualizace | Windows Update | Windows 8

Microsoft vydává mimořádnou opravu pro dvě chyby zabezpečení ve Windows 8.1 a Server 2012

Microsoft vydal mimořádnou aktualizaci zabezpečení pro některé verze Windows. Má řešit nedávno objevené zranitelnosti ve vzdáleném přístupu k operačnímu systému. Podrobnosti přinesl server WinBuzzer.

Oprava řeší chyby, které byly nalezeny v nástroji Vzdálená plocha (Windows Remote Access), konkrétně se má jednat o možnost eskalace oprávnění. Zatímco běžně jsou aktualizace vydávány vždy druhé úterý v měsíci, v případě vážných chyb je redmondští vývojáři uvolňují neprodleně.

Mimořádná aktualizace

Tento měsíc jsme se dočkali aktualizací 11. srpna, dalším pravidelným termínem je až 8. září. S ohledem na závažnost opravovaných nedostatků byl update, označený jako KB4578013, vypuštěn již v úterý 18. srpna.

Opravné balíčky jsou určeny pro operační systémy Windows 8.1, Windows RT 8.1 a Windows Server 2012 R2. Nainstalují se buď automaticky prostřednictvím služby Windows Update, případně je lze stáhnout z Katalogu služby Microsoft Update.

V popisu záplaty je uvedeno: „V softwarovém produktu společnosti Microsoft byl zjištěn problém zabezpečení, který by mohl mít vliv na váš systém. Instalací této aktualizace od společnosti Microsoft zajistíte lepší ochranu svého počítače. Úplný seznam problémů řešených touto aktualizací naleznete v souvisejícím článku znalostní báze Microsoft Knowledge Base. Po dokončení instalace bude pravděpodobně třeba restartovat počítač.“

Co řeší KB4578013?

Tato aktualizace řeší chyby zabezpečení ve výše uvedených verzích operačního systému Windows – konkrétně se jedná o zranitelnosti CVE-2020-1530 a CVE-2020-1537. Při jejich zneužití může útočník získat zvýšená oprávnění a následně spouštět aplikace a provádět úkony s vyššími právy, než mu přísluší.

Pokud používáte Windows 8.1, Windows RT 8.1 či Windows Server 2012 R2, pak vězte, že Microsoft vyzývá uživatele postižených verzí, aby co nejdříve aktualizovali. Dobrou zprávou je, že Windows 10 se uvedené potíže netýkají.

„Zákazníci, používající jiné verze systému Microsoft Windows nebo Windows Server, nemusejí provádět žádnou akci,“ tvrdí Microsoft. „Tato zranitelnost byla vyřešena u všech ostatních podporovaných operačních systémů v aktualizacích vydaných 11. srpna 2020.“

Diskuze (4) Další článek: Létání bez pilota: startup Xwing poprvé ukázal zcela autonomní Cessnu

Témata článku: Microsoft, Windows, Bezpečnost, Aktualizace, Servery, Windows Update, Windows 8, WinBuzzer, Vzdálená plocha, Zranitelnost, Katalog, Windows Server, Oprava, Chyba, Microsoft Windows, Operační systém, Zabezpečení, Windows RT

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5