Microsoft: Vydání Windows 7 nezopakuje chyby Visty

Microsoft se z nezdarů Windows Vista poučil a hodlá odstranit veškeré známé problémy. Otázkou však i nadále zůstává cena, která by se mohla v konečných prodejích hodně odrazit.
Microsoft: Vydání Windows 7 nezopakuje chyby Visty

Microsoft nehodlá při finálním vydání operačního systému Windows 7 zopakovat chyby, ke kterým došlo při startu současné verze Windows Vista. Podle vyjádření několika zástupců společnosti chce softwarový gigant eliminovat veškeré kritizované faktory u relativně neúspěšného předchůdce a hodlá kolem vydání strhnout stejnou vlnu nadšených názorů, jako je tomu i současných testovacích verzí.

Microsoft nechce nic uspěchat, prioritou je kvalita

Windows 7 mají co nevidět zamířit do produkční části, kdy Microsoft bude chystat distribuci na spotřebitelské a firemní trhy. Ačkoliv firma oznámila vydání mnohem dříve, než původně plánovala, rozhodně nechce vydání uspěchat a na instalačních discích přinést systém s mnoha nedodělky a chybami. „Mnoho lidí na nás tlačí, abychom Windows 7 vydali co možná nejdříve, naší prioritou číslo jedna však nadále zůstává vydat co možná nejkvalitnější produkt,“ dodává vice prezident Microsoft Steve Sinofsky k neustálým spekulacím o konečném vydání.

Ať už k uvolnění Windows 7 dojde v létě, kdy byl naznačen nejbližší možný termín, nebo až v předvánočním období, jisté je, že původně plánovaná první polovina příštího roku to nebude. Dle nedávných slov vedoucích zaměstnanců redmondské firmy Microsoftu jednoznačně pomohlo uvolnění dvou testovacích verzí mezi širokou veřejnost. Beta i RC verze zaznamenaly mezi uživateli úspěch a vzhledem k počtu dobrovolných testerů po celém světě se tzv. feedbacky sloužící k analýze a kontrole chyb a nedodělků zasloužily o rychlé a efektivní reakce právě ze strany výrobce.

Kompatibilita jako první krok

Softwarový moloch se údajně zaměřuje především na stoprocentní kompatibilitu s aplikacemi třetích stran a samozřejmě hardwarem všeho druhu. Právě časté problémy s kompatibilitou zapříčinily pomalý a neohrabaný nástup Windows Vista na trh, což už společnost nehodlá opakovat. Už Release Candidate verze jasně ukazuje, že z hlediska hardwaru by problémy rozhodně být neměly. Drtivá většina diskutujících uživatelů souhlasí, že nemusela po zhruba čtvrt hodinové instalaci systému instalovat ani jeden ovladač. Windows 7 sami zprovozní i čtečky otisků prstů, webové kamery, touchpady a další. Problematiku kompatibility zařízení navíc společnost aktivně řeší s mnoha výrobci, kteří po příchodu sedmiček na trh budou na nový systém plně připraveni a nabídnou i vlastní ovladače. I to byl u Windows Vista veliký problém. Stejně tak nepřiměřená hardwarová náročnost, která je nyní vyřešena.

Z hlediska kompatibility programů Microsoft mimo jiné připravil vychvalovaný Windows XP Mode. Ty aplikace, které by mohly mít problém s chodem pod Windows 7, bude možné virtuálně spustit právě pod tímto modulem beze ztráty výkonu. Technologie XMP, která se objeví i v chystaném nástroji Virtual PC 7, bude plně simulovat prostředí oblíbeného operačního systému. Sluší se však dodat, že k této vymoženosti bude nutné vlastnit jeden z podporovaných procesorů, které funkci virtualizace zvládají.

Neznámá cena znamenající případný problém

Indície prozatím naznačují, že Microsoft opravdu zareagoval na výrazné nedostatky Windows 7 a stěžejní body se snaží opravit. Podle některých obdorníků je zde však ještě jeden faktor, který by mohl případnému komerčnímu úspěchu zabránit. Má jím být cena.

Redmondská firma prozatím nespecifikovala, v jakých cenových relacích se budou pohybovat již dříve zveřejněné edice nových Windows. Microsoft je, jak se zdá, v poměrně svízelné situaci. Windows 7 by totiž měly přijít jako náprava „všeho zlého“ co natropil předchůdce a kromě jistě lákavých funkcí a vymožeností by měl uživatele zaujmout i velmi příznivou cenou. Zvláště pak v době nepříznivé ekonomické situace, kdy se lidé v rámci úspor určitě nerozhodnou pro nákup nové verze operačního systému, která v běžném uživatelském procesu nepřinese nic tak zásadního. První odhady však naznačují, že by ceny srovnatelných edicí měly být o něco vyšší, než u aktuálních cen Windows Vista. Z ekonomického hlediska samozřejmě nižší cena neznamená chybný matematický model nižší cena = mnohonásobě více zákazníků = vyšší zisky, úspěch v médiích vhodný pro další prodeje se ale měří i z hlediska penetrace a množství zakoupených licencí.

Čtěte k tématu: Rok 2010 bude pro Microsoft klíčový

Jako jedni z prvních se k budoucímu nasazení Windows 7 vyjádřili zástupci výrobce počítačů a notebooků Dell. Firma jako jedna z mála významně figuruje v obou sektorech počítačového trhu: u běžných uživatelů a v korporátní sféře. Dle jejich slov je současná poptávka po Windows 7 opravdu obrovská a rozhodně je nejvyšší v historii. Uživatele údajně nejvíce zajímají snížené hardwarové nároky a Windows XP Mode. Dell však zároveň dodává, že cena licencí nových Windows rozhodně bude vyšší než cena Windows Vista, v čemž vidí poměrně vysoké riziko.

Cena by mohla hrát důležitou roli i na netboocích. Microsoft už dříve oznámil, že právě masivně expandující trh s těmito malými notebooky bude hrát při nasazení Windows 7 jednu z hlavních rolí a firma se bude chtít dostat na většinu z nich. Opět se zde však dostáváme do bludného kruhu, kdy je systém skvěle připravený pro chod, velikou neznámou však zůstává cena. Zlí jazykové tvrdí, že Microsoft nebude moci na netbooky instalovat některou z klasických edicí Windows 7, přívětivá cena celého řešení by totiž rapidně vzrostla. Žádná levná edice pro netbooky navíc nebyla zveřejněna, jediným logickým řešením držícím cenu při zemi je buďto některá ze Starter edicí, případně změněná cenová politika u OEM licencí zakoupených s netbooky.

Témata článku: Microsoft, Byznys, Windows 7, Vysoké riziko, Matematický model, Výrazný nedostatek, Cenová relace, Zásadní role, Ekonomické hledisko, Chyba, Velká náročnost, Feedback, Přívětivá cena

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 228

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 54

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje