Microsoft vrací úder: odpověď na nové periferie Logitechu

Zřejmě v reakci na novou várku periferií od Logitechu uvolnil Microsoft informace o příslušenství připravovaném pro Windows Vista. A nabídka je opravdu bohatá - klávesnice, myši, nové kamery či sluchátka pro online komunikaci.

Co se sad klávesnic a myší týče, připravují se tři novinky. Roušku tajemství poodhrnul Microsoft před čtvrtrokem, kdy tuto sadu prezentoval jako Ulitmate Keyboard. S novými podrobnostmi je zase o něco jasnější, jaké další funkce klávesnice má.

Sada v nejluxusnějším provedení je pro dobíjení myši a klávesnice vybavena dokovací stanicí se čtyřmi USB porty. Komunikuje bezdrátově za pomocí technologie BlueTooth s dosahem 10 m.

Klepněte pro větší obrázek

Navigation Pad po pravé straně funguje na principu touchpadu – jde tedy o podobný princip, jako jsme zmínili v článku Touchpad na mnoho způsobů, tedy čtvercový touchpad s tlačítkem OK uprostřed.

Zelené tlačítko Windows Media Center button vyvolá nabídku známou z HTPC.

Klepněte pro větší obrázek

Windows Live Call button má být nejsnazší cestou k otevření instant Messengeru či Videohovoru – najdete jej nejen na klávesnici, ale i na sluchátkách, o kterých bude řeč dále.

Klepněte pro větší obrázek

Microsoft se také chlubí pěticí tlačítek „My favorites Hot Keys“. Na tom by nebylo nic neobvyklého. Tyto jsou však, pokud mi něco neuteklo, přepínací, musíte si tedy vybrat, zda budete mít hotkeys, nebo funkční klávesy.

Další „specialitou“ nové sady je velké modré tlačítko pod klávesnicí. Vše hovoří pro to, že je to stará známá klávesa Win. Zvláštní je, že na místě, kde obvykle tato klávesa bývá, zůstalo něco bez popisku. Má-li to, co se nalézá mezi levým Controlem a Altem, stejnou funkci, na kterou jsme zvyklí, ví bůh. Ale bylo by to logické, takže snad není třeba věšet hlavu. Jen nevím, proč se Microsoft za zdvojenou klávesu Win stydí tak, že ji nepopsal. Že by dal na reakce „fanoušků“ vyrvávačů a postupně přesouval klávesu někam, kde některým tolik nepřekáží?

Nalevo přibylo kulaté tlačítko Gadgets pro vyvolání a skrytí sidebaru v připravovaných Windows Vista, dvě „myší“ tlačítka a lupa (tuto funkci má ostatně i jedno z tlačítek na myši)

Klávesnice i myš je zdobená broušeným hliníkovým plechem. Za zmínku stojí ještě inteligentní podsvícení reagující na okolní světelné podmínky.

Myš Wireless Laser Mouse 8000 v sadě s klávesnicí je symetrická, za což lze Microsoft jen pochválit. Bohužel zůstává nepříliš povedené čtyřsměrné kolečko. Myš se má začít prodávat samostatně již tento měsíc za devadesát dolarů (to by mělo být asi dva a půl tisíce s daní, ale dá se předpokládat, že cena bude nastavena tak, aby lépe konkurovala myši MX Revolution od Logitechu).

Klepněte pro větší obrázek

Celá sada klávesnice s myší v nejluxusnější variantě s číslem 8000 se má prodávat za 249.95 dolarů, v našich končinách to tedy dělá pěkných sedm tisíc korun s daní (i když Logitechu už se kdysi povedl lepší kousek se sadou di Novo).

Levnější mutaci Wireless Entertainment Desktop 7000 schází nabíjecí klávesnice a dok, a zřejmě i hliníkové kování. Sto dolarů k dobru však absenci těchto prvků bohatě nahradí.

Pro normálního smrtelníka je nejpřijatelnější novou sadou Wireless Laser Desktop 6000. V porovnání s předchozími dvěma je docela normální, s nízkým profilem a nízkým zdvihem kláves a ergonomickým prohnutím. A nechybí ani klávesa Insert.

Klepněte pro větší obrázek

Už se nemůžu dočkat, až se podobné renesance dožijeme u Logitechů.

Klepněte pro větší obrázek

Entertainment Desktopy můžeme čekat začátkem příštího roku, Wireless Laser Desktop 6000 bude na trhu co nevidět.

Další myší novinkou je Natural Wireless Laser Mouse 6000.

Klepněte pro větší obrázekTa už je výhradně pro praváky. Dle Microsoftu „dechberoucí“ nový ergonomický design nepopře inspiraci ergonomickou myší od společnosti SpeedLink (že by to mělo něco společného se spoluprací s Razerem na herní myši Habu?)

 

Klepněte pro větší obrázek

Myš je nezvykle vysoká, se šikmým hřbetem, takže ruka na ní položená není rovnoběžně se stolem, ale zaujímá přirozenější polohu.

Klepněte pro větší obrázek

Předpokládaná cena je asi osmdesát dolarů, tedy něco kolem 2300 korun, prodej má být zahájen v lednu 2007.

Microsoft také představil myš Wireless Notebook Presenter Mouse 8000. Ta má posloužit, jak se dá z názvu vytušit, především při prezentacích. Zespodu má sadu tlačítek pro ovládání PowerPointu či hlasitosti, nechybí ani laserové ukazovátko.

Klepněte pro větší obrázek

Tato myš by měla být na trhu od října za sto dolarů.

Stejně jako Logitech nezůstává ani Microsoft stranou při vývoji novinek sloužících pro komunikaci přes internet. 

První kamerou Microsoftu navrženou pro notebooky je LifeCam NX-6000 s rozlišením 2 megapixely, kvalitním mikrofonem a objektivem, který se automaticky schová, když kameru nepoužíváte.

Klepněte pro větší obrázek

Předpokládaná cena je sto dolarů (asi 2800 korun s DPH), prodej má začít v říjnu.

LifeCam VX-1000 oproti tomu ničím nevybočuje z řady podobných levnějších webkamer.

Klepněte pro větší obrázek

 

Pro volání přes internet připravil Microsoft bezdrátovou sadu LifeChat ZX-6000. Ta se nasazuje za ucho a drží ji široké gumové poutko. Sluchátko má speciální Live Call Button pro přijímání či vytáčení hovoru a dvojici tlačítek pro navigaci v seznamu kontaktů a zřejmě i regulaci hlasitosti. Bondovka je vybavena mikrofonem se systémem pro filtrování okolních ruchů.

Klepněte pro větší obrázek

Sluchátka LX-3000 se obdobně jako levnější kamera nijak zvlášť neodlišují od podobných produktů konkurence. Zapojují se do USB portu.

Klepněte pro větší obrázek

Mají taktéž mikrofon tlumící okolní ruchy. Nejzajímavější je na nich tedy asi požadavek na 200 MB diskového prostoru pro instalaci. Pořád je to ale méně, než u předchozí bondovky – ta má v požadavcích rovnou 300 MB. Na to, že jde jen o sluchátka docela zvláštní, že? Ale nebuďme škarohlídi, jistě při instalaci nepůjde jen o ovladač.

Protiútok Microsoftu tedy můžeme směle označit za adekvátní. Revoluce se nekoná, ale nedostatek invence se oběma výrobcům vyčítat nedá. Osobně jsem zvědavý, s čím překvapí příště.

Témata článku: Hardware, Microsoft, Windows, Bezdrátové nabíjení, Kulaté tlačítko, Ergonomická klávesnice, Wireless, Nová sluchátka, Button, Kvalitní mikrofon, Mikrofony, Vytáčení, Známý princip, Natural, Modré tlačítko, Log, Povedený design, Normální smrtelník, Periferie, Odpověď, Revolution, Sluchátka za uši, Vysoký zdvih, Celá sada, Sluchátka s mikrofonem

Určitě si přečtěte

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

Dnes je Black Friday: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

22.  11.  2017 | David Polesný | 37

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

Microsoftu se invaze na Android daří, jeho launcher aktivně používá přes milion lidí

** Microsoft se zabydluje na platformě Android ** Nedávno představený launcher už používá milion uživatelů ** Je to stále jen zanedbatelný zlomek uživatelů Androidu, ale slibný růst

22.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 35

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

Co je to láska? Milujeme se pouze kvůli chemickým látkám, nebo je v tom něco víc?

** Co je to vlastně láska? Dá se vysvětlit vědecky? ** Výzkum ukázal, že zamilovaní jedinci mají mj. zvýšenou hladinu fenyletylaminu a množství testosteronu ** Je ale rozdíl mezi zamilovaností a láskou

21.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje