Microsoft volí DVD+RW

Je známo, že přízeň či nepřízeň Microsoftu k jednomu formátu může uvrhnout konkurenční verze v zapomnění. Ve formátech pro záznam DVD disků je však takový přístup v podstatě vítán.
Řekněme si to upřímně: ve formátech pro záznam DVD je pěkný zmatek. DVD+RW, DVD-RW, DVD+R, DVD-R, DVD-RAM – to všechno jsou různé formáty a často jsou i vzájemně nekompatibilní. Zatímco u CD jsme zvyklí na CD-R a CD-RW, u DVD naráz zákazník neví, že když si koupí vypalovačku na DVD-RW, nebude moci vypalovat DVD+RW disky a disk DVD-R není rozhodně totéž co DVD+R.

Tento formátový boj vznikl především kvůli ambicím jednotlivých výrobců snažících se prosadit na lukrativním trhu. Všichni viděli, jak je vypalování cédéček úspěšné, a chtěli tak vrhnout na trh svůj systém, od něhož by se museli ostatní odvozovat.

Vznikl DVD-RAM, který má s DVD společný jen rozměr disku a kapacitu, DVD-RAM disky v ničem jiném než DVD-RAM mechanikách nepřečtete a pro ukládání videa a jeho přehrání na stolních počítačích se nedají využít. Využívá se proto pro zálohování dat.

DVD-RW a DVD-R jsou dalšími formáty, které sice již lze přehrát ve stolních přehrávačích, stále to ale ještě není ono. Kompatibilita je totiž možná jen v kompatibilním režimu, který s sebou přináší omezení. Záznam je možný jen při konstantním bitrate, a tak se na disk vejdou jen zhruba dvě hodiny filmu. V nekompatibilním režimu je to až šest hodin. Takový disk je ale možné přehrát zase jen v DVD-RW (DVD-R) přehrávači. Formát DVD-R podporuje především Apple ve svém SuperDrive, který instaluje do vyšších modelů svých počítačů. DVD-RW/DVD-R je k dispozici pro běžná PC (Pioneer, Compaq), zde jej ale poměrně logicky vytlačuje DVD+RW.

Nejvyspělejší mezi formáty je nyní DVD+RW a DVD+R. DVD+RW je kompatibilní s normálními DVD disky a lze jej přehrávat ve stolních přehrávačích. Už od základu byl tento formát navržen pro vytváření vlastních filmů a kompatibilitu se stolními přehrávači. Problémem, který nyní DVD+RW trochu svazuje, je DVD+R. Jak známo, disky pouze pro zápis jsou výrazně levnější než přepisovatelné disky. Rozhodně ale není pravidlem, že DVD+RW mechaniky umí zapisovat DVD+R disky. DVD+R je totiž novější formát, takže je podporován až nyní uváděnými DVD+RW mechanikami. Starší mechaniky by sice mělo být možno aktualizovat jen pomocí firmwaru, ale to rovněž není pravidlem a například velmi oblíbená mechanika HP dvd100i právě takto jednoduše upgradovat nepůjde.

Kdo chce zapisovat levněji, volil doposud DVD-R, kdo chtěl kompatibilitu, volil DVD+RW. Tento paradox se dvěma nekompatibilními formáty vyžadujícími zcela jiné mechaniky by mělo právě urovnat DVD+R. DVD-RW a DVD-R by tak měly postupně uvadnout a zmizet.

Problémem ale je, že DVD Fórum, které by mělo propagovat a standardizovat DVD formáty, podporuje pouze DVD-RW a DVD-R. DVD+RW a DVD+R vznikají mimo tento subjekt.

V současnosti vstupuje do hry Microsoft, který na chystané konferenci WinHEC hodlá oznámit, že jeho připravovaný operační systém Longhorn bude mít integrováno vypalování DVD disků podobně, jako Windows XP podporují CD-RW/CD-R mechaniky. Microsoft si jako podporovaný formát zvolil DVD+RW. To pochopitelně neznamená, že by DVD-R na Windows nefungovalo, nebude ale podporováno hned po instalaci, a proto bude mít v cestě překážky.

DVD Fórum kritizuje Microsoft za jednostrannou podporu formátu, který není DVD Fórem podporován. DVD+RW ale získává popularitu i bez současné podpory Microsoftu a po rozšíření DVD+R začne mohutně vytlačovat i DVD-R. Microsoft již delší dobu podporuje DVD-RAM, ale na jeho výraznějším rozšíření se to nijak neprojevilo. DVD+RW by ale podpora ze strany Microsoftu mohla pomoci. Nicméně pokud bude vypalování DVD v nových Windows stejně komplexní, jako je ve Windows XP, zůstane tu jednoznačně stále široké pole pro vypalovací programy jiných výrobců. Každopádně je podpora DVD+RW z dnešního pohledu podporou dobrým směrem a není to jen „trucpodpora“ proti formátu podporovanému konkurenčním Apple.

Diskuze (30) Další článek: Pentium 4 na 2,6 a 2,66 GHz dříve

Témata článku: Microsoft, Apple, DVD, DVD-R, Paradox, DVD-RW


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní