Microsoft | Čipy | ARM

Microsoft ve stopách Applu? Podle Bloombergu si navrhuje vlastní armový procesor

V Redmondu údajně pečou vlastní procesory. Zdroje listu Bloomberg totiž tvrdí, že Microsoft připravuje vlastní čipy s architekturou Arm, které by si našly cestu do serverů a případně i počítačů Surface. Microsoft ani Arm se nicméně ke zprávě nechtěly vyjádřit.

Vývoj má prý na starost Jason Zander, vedoucí cloudové divize Azure. Firma již v minulosti přetáhla řadu inženýrů z Intelu, AMD nebo Nvidie, ale mělo se za to, že se budou starat o lepší optimalizaci softwaru.

Dva armové čipy s logem okýnek již existují. Jeden se jmenuje Microsoft SQ1 a najdeme jej v poslední generaci tabletu Surface Pro X. Ten však vyvinul Qualcomm podle požadavků Microsoftu. Reálně tak jde jen o upravený Snapdragon 8cx Gen 1. Na základech 8cx Gen 2 pak letos vznikl i o trochu výkonnější Microsoft SQ2. Obdodně si Microsoft nechá u AMD designovat čipy pro herní konzole.

Klepněte pro větší obrázek

Podle Bloombergu by ale firma mohla čipy skutečně navrhovat sama za pomocí licencí od Armu, a ty by si pak nechala vyrábět v polovodičových továrnách od TSMC nebo Samsungu.

Stejným směrem se možná vydá i Google. Axios na jaře tvrdil, že už vyvíjí vlastní procesory pro telefony řady Pixel a Chromebooky. V minulosti už firma vyvinula čipy TPU pro urychlení strojového učení nebo vlastní ISP pro zpracování obrazu.

Jaký je Surface Pro X s procesorem Arm?

Diskuze (16) Další článek: NASA má nového šéfastronauta. Stal se jím Reid Wiseman

Témata článku: Microsoft, Google, Apple, AMD, Intel, Nvidia, Procesory, Samsung, Čipy, TSMC, Qualcomm, ARM, Redmond, Pixel, Surface, Čip, Bloomberg, Procesor, Azure, Chromebook, TPU, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

** Zrušení práva na potrat v USA má nečekaný vliv i na mobilní technologie ** Uživatelky ze strachu mažou citlivé aplikace ** Meta zase maže příspěvky a účty lidí, kteří nabízí potratové pilulky

Martin Miksa
MetaZdravíPro ženy
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě