Microsoft varuje, že bude muset snížit ceny za software

Soudy, konkurence a v neposlední řadě i rostoucí popularita Open Source ohrožuje podle Microsoftu jeho budoucí příjmy. Pochopitelně pro uživatele je toto varování spíše vítanou změnou.
Microsoft varuje, že bude muset snížit ceny za software
Microsoft zveřejnil čtvrtletní zprávu pro americkou Komisi pro cenné papíry, ve které je mimo tradičních zpráv o úspěšnosti jednotlivých divizí zmíněna i sekce věnovaná nejistotám do budoucna, které mohou ovlivnit očekávané ekonomické výsledky. Tato část dokumentů získala mediální pozornost především díky tomu, že se v ní přímo zmiňuje zvyšující se hrozba šíření Open Source programů, které mohou ohrozit příjmy Microsoftu. Kompletní podobu dokumentu najdete na webu Microsoftu. Sekce věnovaná hrozícím problémům má nadpis „Issues and Uncertainties“.

Microsoft zde nicméně uvádí několik různých oblastí, které ohrožují jeho ekonomickou situaci. Nové produkty a služby jako Microsoft .NET, Xbox, business applications, MSN a další podle jeho dokumentů zatím nevydělávají a výrazné příjmy lze čekat až za řadu let, zda-li vůbec. Navíc tyto produkty nemusí být nikdy ziskové a i případě zisku jsou očekávané marže rozhodně nižší, než měl Microsoft v minulosti.

Zde se patří upozornit, že Microsoft stabilně dotuje celý svůj současný záběr pouze z prodejů Windows a Office. Dobře jsou na tom i serverové produkty, všechny ostatní programy jsou spíše na okraji či zcela pod ziskovostí. Microsoft stále svůj záběr rozšiřuje, aby měl více potenciálních zdrojů příjmů, zatím je ale z hlediska zisků skutečně jen firmou pár produktů. Spousta těchto produktů má šanci uspět v budoucnu, u řady jiných to ale zatím na rychlý obrat k lepšímu moc nevypadá.

Odstavec, který přitáhl ve zprávě největší pozornost, je věnován hrozbám pro obchodní model Microsoftu. Je v něm popisován rostoucí vliv Open Source programů, jejichž popularizace je významnou výzvou pro obchodní model firmy. Microsoft rovněž upozorňuje na rostoucí oblíbenost Open Source na úrovni vlád, kde roste počet zemí dávající přednost Open Source. Tento stav se snaží Microsoft zvrátit pomocí přístupu vládních úřadů ke zdrojovému kódu Windows. Přístup již získalo Rusko a také Velká Británie. Zatímco v běžných podnicích dokáže Microsoft velmi dobře přesvědčovat a Open Source teprve správné obchodní postupy vytváří, na úrovni vlád, tedy tam, kde hrají roli více politické otázky, musí Microsoft bojovat proti do značné míry politicky orientovanému Open Source jeho zbraněmi.

Dalšími výraznými vlivy, které mohou ohrozit příjmy Microsoftu jsou soudní výlohy a případné sankce nařízené soudem. Microsoft má poměrně úspěšnou statistiku, co se týče soudních sporů, řada z nich se ale velmi dlouho táhne a i když jsou zdánlivě ukončeny, najde se vždy nějaká skulinka k jejich novému otevření. Ani do budoucna se nedá předpokládat, že by Microsoft čelil méně soudům, důvod se prostě vždycky najde.

Zmínit lze ještě hrozící pokles v nákupech softwaru obecně, kdy kvůli menším prodejům počítačů klesají i počty prodávaných programů. Dále tu jsou hrozící změny daňových zákonů ve světě, stejně jako jiné změny ve světovém měřítku, hrozeb je prostě mnohem více.

Uvedená část zprávy pro Komisi cenných papírů tam je především pro obhajobu případných odchylek od plánovaných zisků. Pochopitelně je v této části Microsoft hodně katastrofický, aby případně mohl tvrdit „my jsme to říkali“. Open Source je zde jen jednou hrozbou z mnoha, nicméně hrozbou, která je uvedena. Pokud Microsoft varuje, že případně bude muset snížit ceny, je to pochopitelně varováním pro jeho akcionáře, kterým jde hlavně o stroj na peníze v plných obrátkách. Navíc se skutečně jedná jen o možnost, nikoli jasný fakt, na který se můžeme třeba těšit.

Diskuze (68) Další článek: NVidia se zase kamarádí s Microsoftem ohledně XBoxu

Témata článku: Software, Open source, Cena, Unce, Plná pozornost, Výrazná změna, Source, Ekonomické hledisko, Potenciální zdroj, Rostoucí vliv, Hrozící problém


Určitě si přečtěte

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji