Microsoft v roce 2010: Windows 7, tablety a Xbox

Steve Ballmer promluvil na zahajovací keynote veletrhu CES v Las Vegas. Byli jsme u toho. Přečtěte si, jak se Microsoftu daří a co chystá do budoucna.

íJednou z nejočekávanějších událostí veletrhu CES je tradiční keynote šéfa Microsoftu, kde zhodnotí dosavadní vývoj nejen své firmy, ale celého počítačového trhu a nastíní svůj pohled na budoucnost zpravidla doprovázený přehlídkou nějakých nových produktů.

Letos se na keynote neočekávalo nic zvláštního, na druhou stranu o to více mohla překvapit. Windows 7 jsou na trhu, Office představeny, Windows Mobile je v nové verzi pár měsíců, Market Place začal fungovat, Zune HD se prodává, Bing se vylepšuje tak nějak postupně a na novou verzi xBoxu je ještě brzy. Ale šuškalo se o konceptu revolučního tabletu Courier a očekává se dlouho odkládané uvedení Windows Mobile 7. Tak že by?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ke koloritu této akce patří nekonečná fronta novinářů a ostatních návštěvníků, která se začne tvořit už několik hodin před zahájením akce.

Windows Mobile 7 pravděpodobně za měsíc

Ballmer začal tradiční rekapitulací úspěchů Microsoftu. Připomněl, že i přes krizi pokračuje vývoj jak z hlediska hardwaru, tak u softwaru, služeb a uživatelského prostředí. Podle analytiků Gartneru se i v roce 2009 udržel růst prodejů počítačů, a to o tři procenta. V tomto roce se očekává obnovení tempa a to na růst až o deset procent.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrovská přednášková hala se za chvíli zaplnila do posledního místa

Pro Microsoft je to pochopitelně příležitost, navíc dobře načasovaná. Má nový operační systém, přinese nový balík Office a své příznivce si získává i nový vyhledávač Bing. Microsoftu se navíc daří navazovat užší spolupráci s výrobci počítačů a například HP bude nabízet své počítače s Windows napěchovanými odkazy na další produkty Microsoftu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Já jsem PC a můžu si vybrat • S HP jsme kamarádi...

O Windows 7 se Ballmerovi mluvilo příjemně, což sám přiznal. Systém má velmi dobré ohlasy a Microsoft konkrétně eviduje 94% spokojenost zákazníků. Padlo také číslo čtyři miliony, které podle průzkumů přibližně vyjadřuje počet programů a aplikací dostupných pro Windows. Právě na rozmanitost a možnost výběru upozornila malá přehlídka počítačů, kde vedle sebe stály malé netbooky, stolí All-in-one počítače, herní notebooky, nebo třeba nejtenčí notebook na svět Dell Adamo XPS. No dobrá, ale stále nic nového pod sluncem...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Windows 7 se povedly, a tak o nich rád mluvím • Steve, tomuto se říká počítač...

Když Steve Ballmer vytáhl ze své kapsy HTC HD2 a hrdě tím připomněl platformu Windows Phones, už jsem se začal těšit na informace o novém systému Windows Mobile 7. Ovšem uběhla snad minuta a HD2 putovalo zpět do kapsy s tím, že mnohem více se o budoucnosti Windows Phones dozvíme za měsíc na World Mobile kongresu v Barceloně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
STAR mezera 12 na číslo... • O HTC HD2 byla řeč jen krátce, bylo by to ostatně do značné míry chlubení cizím peřím

Přichází éra dotyků

Následovala přehlídka nových aplikací. V praxi jsme viděli vzdálenou online spolupráci dvou uživatelů na jednom dokumentu v Office 2010, nebo inovace v mapách Bingu, ve kterých před měsícem Microsoft spustil službu podobnou Google Street View (více informací zde).

Microsoft se chce také zabydlet na obrazovkách televizorů. Z běžných počítačů prostřednictvím Windows Media Centra, propojením s xBoxem, anebo přímo na protokolu IPTV díky programu Mediaroom, nyní ve verzi 2.0. Ten zatím funguje pouze u amerických kabelových operátorů, ale skýtá zajímavé možnosti. Kupříkladu možnost sledovat zakoupený film nejen v televizi, ale také v počítači nebo mobilním telefonu.

Když došlo na prezentaci programu pro čtení interaktivních elektronických knih, už bylo jen krůček od představení očekávaného tabletu. Ovšem přišlo lehké zklamání, když se neobjevilo očekávané zařízení Courier, které mělo být křížencem multidotekového tabletu a čtečky elektronických knih s logem Microsoftu. Představeny byly tři podobná zařízení s přibližně desetipalcovým dotykovým displejem, tenkým tělem a chybějící klávesnicí (více informací v samostatném článku).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malé dotykové tablety a Windows 7 jsou kombinace, které Microsoft věří

Poukazuje to ale na jedno – Windows 7 jsou systémem velmi dobře použitelným pro dotykové ovládání a malé tablety jsou přístroje, které na trhu chybí, i když je tu bezesporu silná skupina možných zájemců. Letmý pohled na novinky uvedené na CESu ukazují, že právě tablety či netbooky s dotykovým displejem obohatily nabídky většiny výrobců počítačů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Taková softwarová aplikace dovolí nákup knížek z Amazonu • Ale narozdíl od obyčejné čtečky knih, jako je Kindle, poslouží tablet třeba jako přehrávač videí

O multidotekovém tabletu se několik let mluví ve spojitosti s Applem. Takový produkt ba celkem logicky zapadl do nabízeného portfolia značky, ovšem Steve Jobs se zatím k představení takového produktu neodhodlal. Jmenovec Ballmer ho nyní předběhl a bude zajímavé sledovat, jak Apple zareaguje.

Tablety s Windows 7 se pravděpodobně stanou prodejním šlágrem roku 2010 a zaznamenají podobný hype jako netbooky.

Čerstvá šťáva pro Xbox 360

Velký prostor dostal na keynote Xbox 360, ale to už Steva Ballmera vystřídal Robbie Bach, prezident divize zábavy. V současné době se prodalo na celém světě přes 39 miliónů Xboxů 360 a během jednoho roku utratili uživatelé za hry 20 miliard dolarů. A utrácet budou moci dál, protože v roce 2010 přijdou další herní pecky: Tom Clancy Splinter Cell, Crackdown 2, Mass Effect 2, Fable 3, Alan Wake a betatestování očekávaného Halo Reach.

Na jaře se hráči navíc dočkají nové služby Xbox Live Gameroom, která zdarma nabídne více než 1000 klasických arkádových her, včetně Pac-Mana. Hlavním kouzlem pochopitelně bude možnost online hraní, do kterého se ale budou moci zapojit vedle majitelů Xboxů i uživatelé PC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Majitelé Xboxu by aleměli začít střádat nejen na hry, ale také na nové a bezesporu revoluční ovládání. Slavný Project Natal, který umožňuje ovládání her pohybem těla, se totiž dostane na předvánoční trh (více informací zde).

Opatrně do slibné budoucnosti

Nic extra jsme od keynote neočekávali a také se nic zvláštního nestalo. Steve Ballmer se věnoval především hodnocení stávajících úspěchů Microsoftu z loňského roku, na které bude navazovat další strategie. Ta je jednoduchá – novými produkty zaujmout trh oživující se po krizi. S Windows 7, Office 2010 a Xboxem může dosáhnout úspěchu. A co čekat nového? V nadcházejícím roce jsme nejvíce zvědavi na uvedení Windows Mobile 7 a Internet Exploreru 9.

Klepněte pro větší obrázek

Keynote na CESu bývají zpestřeny nějakým zábavným videem, které nechybělo ani letos, ovšem se slavným posledním dnem v práci Billa Gatese se nemohlo měřit. Zábavná chvilka ale přišla ještě před zahájením samotné keynote, kdy vypadl jeden z napájecích okruhů a centrální projekce zhasla, včetně napájení vystavených počítačů. Při jejich restartu se objevila bootovací obrazovka Windows a v sále to začalo šumět škodolibým štěbetáním, zda se objeví i bluescreen. Nestalo se tak a po obnovení napájení počítače Microsoftu neudělaly ostudu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Část projekční plochy zhasla a zanedlouho oživlé počítače zahlásily, že byly nestandardně vypnut. A tak se šlo napravovat...
 
Diskuze (12) Další článek: Sony Dash: Fotorámeček, budík a internet v jednom (video)

Témata článku: Microsoft, Windows 7, Herní konzole, Xbox, CES 2010, Crackdown, HTC One, Windows Tablet, Nový Xbox, Win +, Online hraní, Nejočekávanější událost, Pac Man, Obyčejný all-in-one, Malá hra, Dosavadní vývoj, HTC Hd2, Chvilka, IPTV, Windows +, Tab, Pac-Man, Reach, Televizory v akci, Online hra, Lehký notebook na Mall.czCo se zaplněným diskem? Poradíme, jak problém řešit s osvědčeným nástrojem Xinorbis

Co se zaplněným diskem? Poradíme, jak problém řešit s osvědčeným nástrojem Xinorbis

Když začne docházet místo, nastává dilema s kandidáty na smazání. Aby bylo tohle rozhodování snadnější, stačí podrobně zanalyzovat využití disku, k čemuž skvěle poslouží starší, ale podrobný nástroj Xinorbis.

Stanislav Janů
Miniaturní robot velikosti hmyzu leze jako pavouk a běhá jako gepard

Miniaturní robot velikosti hmyzu leze jako pavouk a běhá jako gepard

** Američtí vědci okopírovali přísavný mechanismus nohy pavouka a vybavili jím miniaturního robota ** Nový robot tak získal na hbitosti a vědci ho mohou dokonale ovládat ** Robot již prokázal schopnost transportovat členitým terénem senzor použitelný k detekci plynu

Jaroslav Petr
HmyzRoboti
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály