Microsoft v nejlepších letech stále jednička

Společnost Microsoft slaví 28 let od svého založení. Během nich dokázala společnost Billa Gatese a Paula Allena nejen vydělat miliardy dolarů, ale hlavně prosadit ideu počítače na každý stůl. A to i za cenu monopolizace trhu a problémů z toho plynoucích.
Historie společnosti Microsoft začala sice spoluprácí Billa Gatese a Paula Allena na vytvoření programovacího jazyka BASIC pro první osobní počítač Altair 8800 počátkem roku 1975, ale jako společnost opravdu vystoupila až v červenci téhož roku, kdy oba dva spoluzakladatelé Microsoftu vydali Basic 2.0 a začali jej licencovat. Jméno Microsoft získala společnost ještě později, v listopadu 1975 použil pro označení společného podnikání s Billem Gatesem Paul Allen označení „Micro-soft“. Jméno bylo jako obchodní značka zaregistrováno přesně o rok později. Do roku 1981 Microsoft vyvíjel programovací jazyky pro osobní počítače, ale zlom nastal, až když IBM uvedla na trh první generaci počítačů IBM PC, které bylo dodáváno s operačním systémem MS DOS 1.0 a programovacími jazyky COBOL, BASIC a PASCAL z dílny Microsoftu.

Od té doby dokázal největší výrobce software na světě nahromadit hotovost ve výši 53,5 miliardy. Tato ohromující částka jednoznačně vypovídá o úspěšném běhu společnosti Microsoft historií osobních počítačů. Největší podíl na úspěchu Microsoftu měl operační systém Windows a kancelářský balík Microsoft Office.

V druhé polovině 90. let ohromoval Microsoft neustálým růstem zisků a obratu díky nasazování nových produktů a zejména dobývání nových trhů v celosvětovém měřítku. Windows 95 a Microsoft Office znamenaly obrovský boom, který byl podporován novými verzemi obou klíčových produktů a následně také vstupem na trh serverových operačních systémů a aplikací. Poslední výsledky hospodaření firmy ukazují, že v dospělém věku se situace mění a místo raketového růstu čeká Microsoft období stability, ve kterém je nutné hledat i jiné oblasti potenciálních zisků.

Finanční výsledky za poslední fiskální rok ukazují, že Windows a Office stále představují 60 % obratu celé společnosti, toto číslo už nadále bude spíše stagnovat. Slibně vypadá serverová divize, která se za deset let své existence dostala do černých čísel s dvoumiliardovým provozním ziskem. Radost finančního oddělení Microsoftu ale kalí boom, který zažívá operační systém Linux díky podpoře velkých společností jako je IBM, HP nebo SUN. Další oblasti, do kterých Microsoft investoval, mají stále do výnosnosti daleko. Jak MSN, tak divize zábavy s konzolou Xbox jsou pro Microsoft ztrátové. Alespoň prozatím.

Xbox je pro Microsoft zklamáním, i když to těžko někdo z představitelů společnosti přizná. Konzol od Microsoftu se prodalo pětkrát méně než konkurenčního zařízení Sony, které staví na dobré pověsti první Sony PlayStation. Odborníci předpokládají, že ztráta Microsoftu na projektu Xbox dosáhne do roku 2005 pět miliard USD. Microsoft tuto informaci přechází s tím, že Xbox má i přes vysoké náklady vybudovat základnu pro příští generaci herních zařízení, se kterou by Microsoft mohl zlomit nadvládu Sony v obývacích pokojích západního světa.

Jinou otázkou je, jak se Microsoft vypořádá s legálními problémy vztahujícími se k dravému marketingu společnosti a zneužívání dominantního postavení společnosti. Bouři soudních sporů ve Spojených státech redmondský obr celkem elegantně ustál, alespoň prozatím, ale nové potíže hrozí v Evropě díky vyšetřování Evropské Unie. Evropská komise obvinila Microsoft, že stále zneužívá svého dominantního postavení na poli software pro osobní počítače i servery a prosazuje svoje řešení i v jiných oblastech jako jsou multimediální programy. Trnem v oku EK je Windows Media Player, který je standardní součástí OS Windows. Evropská komise dala Microsoftu měsíční ultimátum na nápravu chování. Microsoft se k tomu vyjádřil prostřednictvím mluvčí své evropské centrály. Podle ní Microsoft obvinění pečlivě studuje a lituje, že proces stále ještě pokračuje, i když se společnosti podařilo urovnat většinu sporů v USA.

Diskuze (95) Další článek: Gyroskopický ovladač pro Windows XP Media Center

Témata článku: Microsoft, Windows, Soudní obvinění, COBOL, Basic, Allen, Obývací pokoj, Jed, Největší potíž, Paul, Nový Xbox, Let, Boom


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co se dá najít na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 67

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

** E-mail většina z nás za svůj život příliš nemění. ** Služby se ale vyvíjí a některé mají zajímavé funkce. ** Velkým lákadlem může být integrace do ekosystému dalších služeb.

Vladislav Kluska | 64

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

** Tesla Model S nabourala na dálnici do stojícího auta ** V tu chvíli jela v režimu autopilota, zatímco řidič odpočíval ** Hudson nyní žaluje Teslu, že slibuje něco, co neplní

Karel Kilián | 96

Tucet nejrychlejší vlaků světa aneb o čem se Českým drahám může jen zdát

Tucet nejrychlejší vlaků světa aneb o čem se Českým drahám může jen zdát

** Na českých kolejích se smí jezdit maximálně 160 km/h ** Jinde ve světě se jezdí dvojnásobnou rychlostí ** Podívejte se, jaké vlaky v běžném provozu jsou nejrychlejší na světě

Karel Kilián | 36Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů