Microsoft uvolňuje Shared Source

Microsoft zavádí nové licenční programy pro operační systémy Windows CE .NET, které umožní výrobcům PDA zařízení modifikovat operační systém WinCE podle potřeb svých zákazníků. Dřívější podmínky programu Shared Source zásahy do kódu nedovolovaly.
Shared Source Premium Licensing Program pro Windows CE .NET je novým pokusem Microsoftu o lepší využití svého operačního systému pro embeded zařízení. Výrobci PDA a dalších zařízení, která mohou Windows CE využívat, tak budou mít možnost upravovat fungování OS na míru svým výrobkům. Doposud měli vybraní zákazníci možnost pouze prohlížet zdrojový kód, ale opravy nalezených chyb a jiné úpravy provádět nemohli.

OS šitý na míru

Na operační systémy pro kapesní zařízení a použití v „chytré“ elektronice jsou kladeny jiné nároky než na systémy pro osobní počítače nebo servery. Oblast možného nasazení je totiž široká a zahrnuje nejen kapesní počítače, ale i nejrůznější elektrické spotřebiče s inteligentními funkcemi, jako je třeba futuristický šicí stroj nebo přístroje pro IP telefonii. Microsoft na tomto poli čelí silné konkurenci, kterou představuje Symbian, Palm OS a v případě chytré elektroniky také velice silný Embedix – Linux pro malá zařízení.

Hlavní výhodou Linuxu je přitom možnost snadné optimalizace kódu přímo na míru danému zařízení. Nový licenční program tuto výraznou výhodu Linuxu na trhu embeded zařízení maže. Výsledkem Shared Source Premium Licensing Programu ale nebude jen možnost potkat WinCE třeba v ledničce, ale také rychlejší chod většiny zařízení, jejichž výrobci si dají tu práci s optimalizací OS podle požadavků a možností svého výrobku.

První výsledky

Součástí oznámení nového licenčního programu byla i informace o výrobcích, kteří k němu již přistoupili. Najdeme mezi nimi Hitachi, Samsung nebo Mitsubishi Electronic. Zároveň bylo představeno první zařízení s modifikovaným operačním systémem podle požadavků zařízení. Jedná se o Net-PDA, které používá speciální displej a výrobce využil nových licenčních podmínek k úpravě aplikací tak, aby dokázaly této výhody využít.

Jen WinCE, na zbytek zapomeňte

Přehnané nadšení z uvolňování licenčních podmínek Microsoftu je předčasné. Premium Licensing Program se týká pouze a výhradně Windows CE, ale nezahrnuje už Pocket PC a Pocket PC Phone Edition, ačkoliv z Windows CE vycházejí. Microsoft v dohledné době neplánuje tento stav měnit. Důvodem je podle zástupců softwarového giganta snaha zajistit kompatibilitu aplikaci psaných pro smartphony a Pocket PC PDA.

Diskuze (1) Další článek: Další kamera vysílající živě z Bagdádu

Témata článku: Microsoft, Silná konkurence, Mitsubishi, Pocket, Šicí stroj, Nový pokus, Vybraný výrobce, Electronic, Premium, Inteligentní funkce, Zařízení, První pokus

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost