Důležité není nejen ono „snadno a rychle“, ale také opouštění Windows-centrického modelu.
Microsoft oznámil, že vyvine novou verzi svého vývojového prostředí Visual Basic s přívlastkem „for the Web“. Znamená to opět jeden z důkazů, že Microsoft se svým způsobem vrací ke kořenům: stavět platformu, vytvářet software, a také, že už nevidí pouze osobní počítač a Windows jako jakési hradby, do kterých se snaží vše uzavřít a cokoli mimo ně ignorovat či dokonce potírat. Visual Basic for the Web umožní psát aplikace, kde platformou nejsou „Windows“, ale „web“, neboť tyto aplikace bude možné používat z internetového prohlížeče. Microsoft si tím pochopitelně stále udržuje velmi slušně půdu pod vlastníma nohama, neboť Windows jsou pochopitelně platformou, na které se provádí vývoj, a rovněž, alespoň na platformě PC, kontroluje větší část trhu díky svému prohlížeči.
Visual Basic je dnes nejpopulárnějším vývojovým nástrojem na světě s odhadovaným počtem 3,2 miliónu vývojářů. Profesionálové často ohrnují nos nad tím, že aplikace vytvořené ve VB jsou „quick and dirty“, tj. narychlo spíchnuté, neobratné, z pohledu výstavby kódu neelegantní a nafouklé: požadavky dnešní doby (celosvětově je deficit ve výši asi 150 000 programátorů!) jsou – hlavně ať to je, rychlost je králem.
Nová verze Visual Basicu (bude součást nového Visual Studia 7, kde bude též inovované C/C++) bude obsahovat také HTML editor ve stylu, na jaký jsou uživatelé VB zvyklí (tj. „drag-and-drop“), objektově orientované funkce pro web a samozřejmě XML. Zřejmě ještě důležitější ale bude vylepšení technologie ASP (Active Server Pages) s názvem ASP+: jednoduše řečeno, zatímco dnes je ASP interpreter, ASP+ bude kompiler. Pomalost vykonávání ASP rutin je problém, kvůli kterému řada zatěžovaných serverů používá místo toho jiné jazyky či i celou jinou platformu (Linux).
Úspěch či neúspěch VB for Web bude záviset nepochybně na kvalitě provedení – programátoři nejsou lidé, kteří se dají „oblbnout marketingem“ (spíše naopak – pokud je něco bombasticky vychvalováno, jsou nedůvěřiví). Jestli budou houfně přecházet dnešní internetoví vývojáři, kteří pracují v Javě nebo céčku, na VB for Web, jasné není – docela jistě se ale „mase“ dnešních vývojářů ve Visual Basicu otevřou dveře k internetovému programování v prostředí, které už dobře znají, čehož jistě využijí.