Microsoft uvádí Photosynth: virtuální 3D svět

Microsoft po několika letech spolupráce s University of Washington spustil ostrý provoz revoluční služby Photosynth, která z několika fotografií vytvoří trojrozměrnou scenérii.

V Microsoftu se letos skutečně roztrhl pytel s nápady a běžní uživatelé se po relativně dlouhé době dočkali poměrně velkého počtu zbrusu nových aplikací. Na jaře vývojáři z Redmondu představili virtuální planetárium WorldWide Telescope, záhy na to se objevila první veřejná betaverze Internet Exploreru 8 a nakonec i 5GB lokalizované webové úložiště Windows Live SkyDrive. Výčet novinek pro tento rok ale ještě ani zdaleka nekončí. Už za pár dní si bude moci každý vyzkoušet druhou testovací verzi Internet Exploreru 8 a úderem šesté hodiny ranní SELČ Microsoft spustil pro veřejnost vskutku revoluční technologii Photosynth.

Photosynth dokáže vytvořit 3D obraz z běžných fotografií

A co tak revolučního vlastně Photosynth umí? Představte si, že vyrazíte s digitálním fotoaparátem třeba na Pražský hrad a nafotíte zdejší katedrálu ze všech možných úhlů. Photosynth pak rozpozná překryvy takových snímků a vytvoří z nich trojrozměrný model celé scenérie. Pakliže si nainstalujete speciální doplněk pro Internet Explorer a Firefox, můžete modelem složeným z nafocených fotografií různě otáčet a přibližovat fotografie až na úroveň pavučiny na okenní římse. Majitelé Mac OS X a ostatních prohlížečů si budou muset na Photosynth ještě chvíli počkat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
3D model je znázorněn jemnými tečkami, za pár okamžiků jej ale zakryje fotografie pořízená z tohoto úhlu
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Budova z horního obrázku ze dvou různých úhlů při natočení celého modelu a zoom v praxi

Samozřejmě můžete namítnout, že podobnou funkci s názvem „Look around“ před několika měsíci nabídl i Google v rámci webové zeměpisné galerie Panoramio, tu však Photosynth svým trojrozměrným pojetím a kvalitou zpracování dalekosáhle přesahuje. Ostatně poznáte to zejména v dobře nafoceném interiéru, což potvrzuje i oficiálni upoutávka Microsoftu.

Oficiální česká upoutávka technologie Microsoft Photosynth

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti využití Photosynthu jsou skutečně obrovské. Pakliže je vzájemně souvisejícími fotografiemi pokryto dostatečně velké území, třeba interiér celé budovy, můžete takovou budovou doslova procházet jako ve skutečném 3D modelu. Při prezentaci technologie v sídle české pobočky Microsoftu pak dokonce scéna pokračovala i při pohledu z okna, kde Photosynth rozpoznal další snímky na ulici.

 Představte si třeba, že takový „synth“ najdete na webových stránkách restaurace, vyberete si konkrétní stůl a provedete rezervaci, nebo se projdete po pláži poblíž hotelu, který chcete navštívit během dovolené. Stejně dobře může posloužit technologie třeba kriminalistům, stovky zdánlivě nesouvisejících fotografií z místa činu by totiž Photosynth transformoval do podoby srozumitelné 3D scény.

Díky podpoře fotografií s vysokým rozlišením a velmi kvalitnímu přibližování lze Photosynth použít i pro virtuální procházku galerií či výstavou, případně pro prezentaci interiéru bytů i celých budov a jako dokumentaci pro pojišťovnu.

Založte si Photosynth účet s 20GB úložištěm

Trojrozměrný pohled se sestaví pouze z nahraných fotografií, které spolu vzájemně souvisí, k tvorbě „synthu“ tedy nepotřebujete žádný specializovaný modelační software vyjma nainstalovaného doplňku. Vzhledem k tomu, že se mohou složité scenérie skládat z obrovského množství fotografií, budete mít k dispozici speciální úložiště o kapacitě 20 GB. Nemusíte se tedy v žádném případě omezovat na fotografie s menším rozlišením, které by byly naopak spíše na škodu.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
3D model se už schoval pod aktulním pohledem, stačí však celou scénu otočit a zobrazí se pohled z opačné strany

Do budoucna plánuje Microsoft integraci Photosynthu se svým mapovým portálem a globální propojení fotografií pomocí klíčových slov. Pakliže tedy desítky a stovky návštěvníků Prahy nafotí zdejší památky a fotografie s popiskem pošlou do Photosynthu, technologie tisíce fotografií od různých fotografů podle popisu rozřadí a vzájemně propojí a snadno tak může vzniknout celá virtuální trojrozměrná Praha složená z obrovského množství dílčích snímků.

Hlavní překážkou Photosynthu je samozřejmě skutečnost, že jsou data uložená na webovém serveru, neobejdete se tedy bez slušného připojeni k internetu. Jak nám ale potvrdil Petr Tichý z Microsoftu, „synthy“ lze bez problému prohlížet i s běžným CDMA připojením.

Nekrásnější české scenérie s National Geographic

Ačkoliv na webu Photosynth už nyní najdete několik zajímavých scenérií z celého světa včetně Partheonu v Aténách, Stonehenge ve Velké Británii, Times Square v Londýně, nebo Eiffelovy věže v Paříži, česká redakce National Geographic připravuje i zajímavou sadu „synthů“ z České republiky.

„Česká nej místa“ přinesou trojrozměrné scenérie z nejrůznějších koutů České republiky včetně nejvýše a nejníže položeného místa a projekt „Rozhlédněte se“ pro změnu zase představí Prahu z deseti věží na nejzajímavějších místech ve městě. Český National Geographic plánuje s technologií Photosynth připravit také atraktivní záběry z dalších míst planety. První „synthy“ budou na internetových stránkách časopisu umístěny již během několika měsíců.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nástroj pro tvorbu nových scenérií a katalog prvních českých „synthů“

Česko má nakonec i svůj blog o Photosynthu, který najdete na webové adrese photosynthcz.spaces.live.com. Jeho autoři vás zvou dnes v 18:00 na diskuzi ve virtuálním světě Second Live.

Několik tipů pro práci s technologií Photosynth

Jelikož jsou webové stránky Photosynthu k dispozici zatím pouze v angličtině, přinášíme několik tipů, jak scénu pro „synth“ nafotit a zpracovat.

  • Připravte si několik desítek fotografií, které se částečně překrývají a zabírají fotografovanou oblast z různých úhlů. Podle velikosti fotografovaného objektu nebo místa by mělo stačit 20 až 300 fotografií.
  • Z http://www.photosynth.com si stáhněte malou bezplatnou aplikaci, která vám umožní si trojrozměrné scenérie jak prohlížet, tak je také vytvářet.
  • Vytvořte vlastní trojrozměrný obraz ve dvou jednoduchých krocích: nejprve na Photosynth Webu klepněte myší na tlačítko „create" a vyberte připravené fotografie a pak už jen svůj budoucí výtvor pojmenujte a klepněte na tlačítko „Synth". Photosynth následně automaticky vytvoří trojrozměrný obraz zachycené scény a nahraje ho na internet. Zpracování fotografií by mělo trvat v závislosti na počtu snímků několik minut.
  • Trojrozměrný model si můžete následně prohlížet z jakéhokoliv počítače vybaveného operačním systémem Windows XP nebo Windows Vista s vysokorychlostním přístupem k internetu. K vytvoření vlastního Photosynth projektu nebo pro přidávání komentářů ktrojrozměrným obrázkům ostatních uživatelů budete potřebovat také bezplatný účet pro přístup ke službám Windows Live.
  • Hotové 3D projekty můžete začlenit do svých webových stránek, blogů nebo na jakýkoliv web, včetně komunitních serverů Windows Live Spaces nebo MySpace.

Photosynth je zcela nová technologie, která posouvá možnosti masové digitální fotografie na zcela novou úroveň. Při pohledu na rostoucí trh s digitálními fotoaparáty, rostoucí penetraci vysokorychlostního připojení k internetu a obrovskou popularitu komunit a sdílení prakticky všeho lze bez nadsázky očekávat, že za pár let si budete moci virtuálně projít prakticky každou metropoli. Microsoft poskytne technologii a tisíce uživatelů terabajty bezplatného fotografického materiálu.

Podaří se technologii Photosynth prosadit? Podělte se se svými názory v diskusi pod článkem. Máte už s Photosynthem první zkušenosti a vytvořili jste zajímavou trojrozměrnou scenérii? Pošlete nám její webovou adresu a my ty nejlepší zveřejníme v podobě článku.

Diskuze (42) Další článek: Zdarma a česky: přehled nejlepšího freewaru v češtině

Témata článku: Software, Microsoft, 3D, Web, Pořízený obrázek, Stonehenge, Veřejná galerie, Zajímavé místo, Zajímavý pár, Virtuální, Celý internet, Panoramio, Virtual, Svět, Webové úložiště, Photos, Různá místa, Velké území, National Geographic, Trojrozměrný model, Virtuální svět, Trojrozměrný snímek, Pražský hrad, Times Square, Testovací záběr, Fotoaparáty zrcadlovky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 25

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF