Microsoft utratí půl miliardy za start XBoxu

Ballmer tvrdí, že firma bude tento hardware dotovat!
Ještě nikdy neutratil softwarový gigant tolik peněz za kampaň při startu nového produktu – včetně jakékoli verze Windows nebo Office – jako se chystá vrhnout do marketingu XBoxu, firemní herní konzole. Částka 500 milionů dolarů je skutečně nebývalá a jak uvádí poměrně bezelstně šéf divize her „musíme vytvořit poptávku“ – čímž přiznává, že po tomto typu produktu zatím žádná poptávka není.

Steve Ballmer pak potvrdil, že firma bude tento hardware dotovat, tj. prodávat jej pod nákladovou cenu. Zde ale není Microsoftu co vyčítat, protože úplně stejně se chovají i ostatní výrobci her, což je ostatně jediný důvod, proč jsou konzole tak levné ve srovnání s podobně výkonnými pécéčky. Konzole je totiž, stejně jako třeba inkoustová tiskárna, pevně svázána se svým „spotřebním materiálem“ – hrami, které monopolně produkuje stejný dodavatel jako základního hardware a na kterých má naopak podstatný zisk.

Ballmer dále uvádí, že pokud má mít XBox úspěch, bude to jen díky jedinečným, skvělým hrám; firma na to nasadila armády programátorů, kteří mají v krátké době připravit třicet her, dalších několik set programátorů pracuje na hrách v nezávislých softwarových firmách. Ve hrách sice pomůže spíše výborný nápad a provedení, tedy spíše „dotek génia“ než armáda programátorů, ale Microsoft musí vymazat ztrátu, kterou má za konkurenty (Sony, Sega, Nintendo), které ke svým konzolím mohou dodat rozsáhlý katalog herních produktů – Microsoftí XBox bez her by samozřejmě nikdo nechtěl. Jestli se ale firmě skutečně podaří hned ze startu vytvořit kvantum špičkových her, je na pováženou – některé tituly mohou a budou přeportovány, ale obecně chce tvorba her spíše trpělivost a soustředěnou, nápaditou tvorbu než hrubou sílu.

Na XBoxu a jeho obrovských marketingových výdajích je zajímavé ještě jedno – Microsoft jde už zcela naplno, bez skrupulí do velkých hardwarových projektů. Nikdy nebyla koncentrace jednoho výrobce u pécéčka (neboť XBox je stále jen modifikovaným PC) tak velká jako bude nyní: operační systém, aplikace i hardware samotný a dokonce i základní periférie, vše od jednoho výrobce. Co to znamená pro budoucnost, nikdo z Microsoftu neřekne: je to „jenom takový pokus“ o herní konzoli, nebo to znamená, že za rok se setkáme i s obyčejným PC z dílny Microsoftu, vržení partnerů jako je Compaq, Dell, HP & spol. přes palubu? Kupodivu by to totiž dávalo smysl právě nyní. Microsoft se totiž nachází v „softwarovém ohrožení“ ze strany free software, a to jak na straně operačních systémů, tak u aplikací. Situaci ale může čelit právě tím, že vyrobí vlastní PC, na který své produkty předinstaluje („zadarmo“) a bude své zisky hledat právě v prodeji hardware; ostatní výrobci hardware by se mohli vzepřít a přestat od Microsoftu odebírat jeho programy, ale tím by právě Microsoftu mohli v jeho úspěšném vstupu na trh PC nejlépe pomoci.

Diskuze (19) Další článek: Antiviroví hlídací psi v boudě

Témata článku: Hardware, Microsoft, Xbox, Skvělá budoucnost, Obrovský smysl, Ostatní výrobci, Hero, Půl, Sega, Nezávislý titul, Herní konzole xbox 360, Velký smysl, Obrovská poptávka


Určitě si přečtěte

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 214

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 67

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

Moral machine: Už víme, zdali je lepší zabít psy, sebe nebo matky na přechodu

** Jak byste se sami vypořádali s tramavajovým dilematem? ** Vědci před lety spustili globální dotazník ** Nyní se pochlubili s výsledky

Jakub Čížek | 153

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí