Microsoft upřesňuje licenční politiku Windows XP

Aktivace bude opravdu jednodušší, často nebude ani vyžadována, budou slevy i pro domácnosti.
Microsoft upřesňuje licenční politiku Windows XP
Již po dodělání Windows XP se objevily na serveru WinInformant nějaké informace o skutečném fungování aktivace Windows XP a současně i o způsobech jeho licencování.

Nejvýznamnější informací se týká aktivace produktů na nových pořízených počítačích. Ta totiž nebude vůbec potřeba a ani nebude vázána na výměnu určitého počtu komponent. Instalace Windows XP bude totiž zamknuta jen na BIOS dané základní desky od OEM dodavatele. Pokud si tedy koupíte hotovou sestavu počítače, Windows XP nebudete aktivovat a v případě dalšího upgradu počítače k ní ani nikdy nedojde. Základní desku budete moci vyměnit také, ale jen od výrobce vašeho počítače. Prakticky to bude stejná situace, jako s dnešními OEM verzemi Windows, které jsou také zamknuté na daný hardware a jinde nejedou. V této věci tedy ke změnám prakticky nedochází. Aktivace tak bude jen u samostatně jednotlivě pořizovaných Windows XP. Multilicence aktivaci mít nebudou, takže se to opravdu bude týkat jen nových jednotlivých instalací.

Samotná aktivace pak bude citlivá na změnu 6 komponent, měníte-li méně, nic se nestane. To znamená, že také aktivovaná Windows budou vyžadovat aktivaci jen zřídka kdy.

Protože na počítačích s předinstalovaným operačním systémem bude často jen verze Home Edition, bude nabízen i upgrade z Home verze na Professional. Ten bude ale dražší než čistý cenový rozdíl Profi (299 dolarů) mínus Home (199 dolarů), bude stát 125 dolarů. Stejně tak budou nabízeny i zvýhodněné doplňkové licence pro domácí použití. Family License bude o 8 – 12 dolarů levnější než plná verze Windows XP a bude nabízena při vlastnictví plné nebo OEM verze systému.

Je také známo, že MP3 komprese a podpora přehrávání DVD nebude ve standardní instalaci Windows XP. Protože tyto komponenty vyžadují licenční poplatky, budou prodávány zvlášť. Podpora převodu do MP3 bude stát okolo 10 dolarů, přehrávání DVD mezi 10 a 15 dolary. Pochopitelně se jendá o doplňky pouze pro Media Player, nikdo vám nebrání si nainstalovat cokoli jiného i za jiné částky.

Od chvíle, kdy byly dokončeny Windows XP, už bylo aktualizováno několik produktů a ty půjdou stáhnout z WindowsUpdate nebo rovnou při instalaci systému. Aktualizován byl takto Windows Movie Maker pro podporu Windows Media 8, změny potkají i Messengera, který dostane kompatibilitu s Exchange Serverem 2000.

Windows XP se již nyní začínají objevovat předinstalované na některých počítačích, stejně tak se ale pracuje na druhé straně barikády na likvidaci aktivace produktu a přípravě cracku pro zkušební časově omezenou verzi. Obě by již mělo být hotové.

Diskuze (39) Další článek: Intel Celeron přelezl přes 1 GHz

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows XP, Politika, Licence, Aktivace, Plná verze, Politik, Windows Movie Maker, DVD Player, Movie Maker, Crack, Hotový produkt


Určitě si přečtěte

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?