Microsoft upřesňuje licenční politiku Windows XP

Aktivace bude opravdu jednodušší, často nebude ani vyžadována, budou slevy i pro domácnosti.
Microsoft upřesňuje licenční politiku Windows XP
Již po dodělání Windows XP se objevily na serveru WinInformant nějaké informace o skutečném fungování aktivace Windows XP a současně i o způsobech jeho licencování.

Nejvýznamnější informací se týká aktivace produktů na nových pořízených počítačích. Ta totiž nebude vůbec potřeba a ani nebude vázána na výměnu určitého počtu komponent. Instalace Windows XP bude totiž zamknuta jen na BIOS dané základní desky od OEM dodavatele. Pokud si tedy koupíte hotovou sestavu počítače, Windows XP nebudete aktivovat a v případě dalšího upgradu počítače k ní ani nikdy nedojde. Základní desku budete moci vyměnit také, ale jen od výrobce vašeho počítače. Prakticky to bude stejná situace, jako s dnešními OEM verzemi Windows, které jsou také zamknuté na daný hardware a jinde nejedou. V této věci tedy ke změnám prakticky nedochází. Aktivace tak bude jen u samostatně jednotlivě pořizovaných Windows XP. Multilicence aktivaci mít nebudou, takže se to opravdu bude týkat jen nových jednotlivých instalací.

Samotná aktivace pak bude citlivá na změnu 6 komponent, měníte-li méně, nic se nestane. To znamená, že také aktivovaná Windows budou vyžadovat aktivaci jen zřídka kdy.

Protože na počítačích s předinstalovaným operačním systémem bude často jen verze Home Edition, bude nabízen i upgrade z Home verze na Professional. Ten bude ale dražší než čistý cenový rozdíl Profi (299 dolarů) mínus Home (199 dolarů), bude stát 125 dolarů. Stejně tak budou nabízeny i zvýhodněné doplňkové licence pro domácí použití. Family License bude o 8 – 12 dolarů levnější než plná verze Windows XP a bude nabízena při vlastnictví plné nebo OEM verze systému.

Je také známo, že MP3 komprese a podpora přehrávání DVD nebude ve standardní instalaci Windows XP. Protože tyto komponenty vyžadují licenční poplatky, budou prodávány zvlášť. Podpora převodu do MP3 bude stát okolo 10 dolarů, přehrávání DVD mezi 10 a 15 dolary. Pochopitelně se jendá o doplňky pouze pro Media Player, nikdo vám nebrání si nainstalovat cokoli jiného i za jiné částky.

Od chvíle, kdy byly dokončeny Windows XP, už bylo aktualizováno několik produktů a ty půjdou stáhnout z WindowsUpdate nebo rovnou při instalaci systému. Aktualizován byl takto Windows Movie Maker pro podporu Windows Media 8, změny potkají i Messengera, který dostane kompatibilitu s Exchange Serverem 2000.

Windows XP se již nyní začínají objevovat předinstalované na některých počítačích, stejně tak se ale pracuje na druhé straně barikády na likvidaci aktivace produktu a přípravě cracku pro zkušební časově omezenou verzi. Obě by již mělo být hotové.

Diskuze (39) Další článek: Intel Celeron přelezl přes 1 GHz

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows XP, Politika, Licence, Aktivace, Crack, Window, DVD Player, Movie Maker, Windows Movie Maker, Politik, Plná verze, Hotový produkt


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu