Windows | Windows 10 | Windows Update

Microsoft upozorňuje: aktualizace Windows 10 může rozbít systém. Uživatelé hlásí i mazání souborů

Microsoft nemá v poslední době příliš štěstí při vydávání měsíčních aktualizací. Mnoho z nich s sebou totiž nesou problémy pro některé uživatele. To platí i o té nejnovější, kterou pro jistotu stáhl z distribuce. Uživatelé si stěžují ale i na další aktualizaci, která údajně způsobuje smazání souborů.

Nejnovější aktualizace s označením KB4524244 je samostatnou záplatou, která by měla řešit problémy s UEFI. Bohužel ale na některých zařízeních způsobuje problémy se startem počítače, a známou modrou obrazovku smrti (BSOD), kdy je systém neočekávaně ukončen. Chyby se objevují pouze malému zlomku uživatelů, Microsoft ale pro jistotu distribuci aktualizace zcela ukončil a skrze Windows Update ji již nezískáte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Dotčenou aktualizaci můžete odinstalovat přímo z nastavení Windows.

Pokud ji máte nainstalovanou, firma doporučuje její odstranění i v případě, že se žádné problémy neprojevily. Stačí vyhledat ve Windows historie aktualizací a následně v nastavení zvolit položku Odinstalovat aktualizace. Pokud zde máte nainstalovanou dotčenou aktualizaci KB4524244, zvolte ji a vyberte odinstalovat, Nyní již stačí počítač restartovat.

Uživatelé hlásí chybějící soubory

Na internetu se ale objevují i uživatelé, kteří hlásí problémy s aktualizací s označením KB4532693. Ta podle všeho může způsobit, že některé nastavení Windows se vrátí do původních hodnot. To by samo o sobě nemusel být velký problém, byť neoznámená změna nastavení není nic příjemného. Někteří si ale stěžují, že došlo i ke smazání uživatelských souborů, což je již mnohem vážnější.

Často se, naštěstí, pouze stalo, že systém přesunul veškerá uživatelská data z profilu do dočasné složky s koncovkou .000 či .bak, díky čemuž bylo možné data obnovit. Bohužel to ale neplatí o všech případech a někdy došlo k trvalé ztrátě dat. Tuto chybu ale Microsoft prozatím oficiálně nepotvrdil a je možné, že s aktualizací systému nesouvisí.

V poslední době se objevují zprávy o vadných aktualizacích pro Windows 10 (a i Windows 7) poměrně často. Většinou se ale, stejně jako v tomto případě, problém projeví pouze u zlomku uživatelů, byť reálná čísla, s ohledem na více jak 800 milionů uživatelů Desítek, mohou být poměrně vysoká. Microsoft má také nelehkou úlohu optimalizovat systém na nespočet různých hardwarových konfigurací, do kterých ještě vstupuje i nainstalovaný software, takže jednotlivé počítače se mohou chovat značně odlišně.

K odchytávání problémů má sloužit jak interní testování, tak program Windows Insider pro testování nadcházejících verzí systému. Aktuálně to ale vypadá, že ani tyto kroky nejsou dostatečné.

Microsoft na podzim chystá Windows 10X. Co přinesou? Povídali jsme si v aktuálním Týdnu Živě:

Zdroj: Windows Latest

Diskuze (74) Další článek: Příspěvky na Instagramu by se mohly vrátit ke chronologickému řazení. Aplikace už je na to připravená

Témata článku: Microsoft, Windows, Internet, Windows 10, Bezpečnost, Aktualizace, Windows Insider, Windows Update, UEFI, Soubor, Systém, Uživatelé, Aktualizace Windows, Mazání, Windows Latest, Nastavení


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor