SSD | Xbox Series X | Xbox Series S

Microsoft uklidňuje situaci. Výběr externích SSD pro nové Xboxy bude pestrý

Téma týkající se rozšíření úložiště na nových Xboxech Series S|X pokračuje. Na Microsoft se svalila kritika poté, co oznámil, že 1TB externí jednotka bude stát skoro tolik, co menší z nových konzolí. Za 220 dolarů (či u nás 5319 Kč) lze totiž sehnat dvě klasické NVMe SSD se stejnou kapacitou a podobnou rychlostí.

Programový šéf Xboxu Jason Ronald ale v podcastu Larryho Hryba (na videu v čase od 41:52) prozradil další podrobnosti. Volba proprietární jednotky se zvláštním konektorem prý byla pragmatická. Microsoft tak mohl zaručit, že může nové SSD prodávat hned ve stejný den, kdy přijdou na trh nové konzole.

Hot swap

A oproti rozhraní M.2 NVMe, které používá Sony, podporuje funkci hot swap. SSD je tedy možné připojit či odpojit za běhu konzole. Je otázkou, nakolik je odpojitelnost skutečně užitečná, resp. jak často budou lidé SSD měnit. Microsoft ale v minulosti naznačil, že bude možné na SSD nainstalovat hry, pak jej přenést na konzoli ke kamarádovi a rovnou hrát. Za takového scénáře má hot swap smysl.

U konkurence bude třeba PlayStation 5 vypnout, sejmout bočnici a odšroubovat SSD. Navíc hrozí, že ne všechny SSD budou s konzolí fungovat, i když je fyzicky půjde zapojit. Sony stále mluví o tom, že bude jednotlivé modely schvalovat. Jak přesně bude tento proces vypadat, ale zatím nevíme.

Microsoft tedy vsadil na komfortnější řešení, které ale z počátku nejspíš bude dražší. Ronald nicméně podotýká, že později bude výběr bohatší. Přijdou další možnosti, různé kapacity i form factory. Neřekl však, jestli těmi možnostmi myslí jiné výrobce než Seagate. Konkurenční prostředí by časem přirozeně srazilo cenu dolů, takže nezbývá než doufat v podporu dalších firem.

Zvláštní také je, že mluví o form factorech, neboli fyzických typech jednotek. Externí karta od Seagatu vypadá trochu jako tradiční USB flashdisk. Ona trčící část tak zřejmě dostane jiné tvary, případně bude větší u vyšších kapacit (více čipů je třeba někam uložit).

Lepší kompatibilita

Ronald mimochodem také potvrdil, že na Series S|X budou bez jakýchkoliv úprav fungovat externí USB disky z Xboxu One. Dříve uložené hry tak rovnou poběží na nové generaci. Je to prý další krok, jak lidem zpříjemnit zpětnou kompatibilitu.

Diskuze (6) Další článek: MSI přistiženo, jak prodává předražené kusy GeForce RTX 3080/3090 na aukčním webu eBay

Témata článku: Hardware, Microsoft, Herní konzole, SSD, Xbox, Sony, Seagate, Xbox Series X, Xbox One, Xbox Series S, Kapacita, Kompatibilita, Nová konzole, Swap, Konzole


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk