SSD | Xbox Series X | Xbox Series S

Microsoft uklidňuje situaci. Výběr externích SSD pro nové Xboxy bude pestrý

Téma týkající se rozšíření úložiště na nových Xboxech Series S|X pokračuje. Na Microsoft se svalila kritika poté, co oznámil, že 1TB externí jednotka bude stát skoro tolik, co menší z nových konzolí. Za 220 dolarů (či u nás 5319 Kč) lze totiž sehnat dvě klasické NVMe SSD se stejnou kapacitou a podobnou rychlostí.

Programový šéf Xboxu Jason Ronald ale v podcastu Larryho Hryba (na videu v čase od 41:52) prozradil další podrobnosti. Volba proprietární jednotky se zvláštním konektorem prý byla pragmatická. Microsoft tak mohl zaručit, že může nové SSD prodávat hned ve stejný den, kdy přijdou na trh nové konzole.

Hot swap

A oproti rozhraní M.2 NVMe, které používá Sony, podporuje funkci hot swap. SSD je tedy možné připojit či odpojit za běhu konzole. Je otázkou, nakolik je odpojitelnost skutečně užitečná, resp. jak často budou lidé SSD měnit. Microsoft ale v minulosti naznačil, že bude možné na SSD nainstalovat hry, pak jej přenést na konzoli ke kamarádovi a rovnou hrát. Za takového scénáře má hot swap smysl.

U konkurence bude třeba PlayStation 5 vypnout, sejmout bočnici a odšroubovat SSD. Navíc hrozí, že ne všechny SSD budou s konzolí fungovat, i když je fyzicky půjde zapojit. Sony stále mluví o tom, že bude jednotlivé modely schvalovat. Jak přesně bude tento proces vypadat, ale zatím nevíme.

Microsoft tedy vsadil na komfortnější řešení, které ale z počátku nejspíš bude dražší. Ronald nicméně podotýká, že později bude výběr bohatší. Přijdou další možnosti, různé kapacity i form factory. Neřekl však, jestli těmi možnostmi myslí jiné výrobce než Seagate. Konkurenční prostředí by časem přirozeně srazilo cenu dolů, takže nezbývá než doufat v podporu dalších firem.

Zvláštní také je, že mluví o form factorech, neboli fyzických typech jednotek. Externí karta od Seagatu vypadá trochu jako tradiční USB flashdisk. Ona trčící část tak zřejmě dostane jiné tvary, případně bude větší u vyšších kapacit (více čipů je třeba někam uložit).

Lepší kompatibilita

Ronald mimochodem také potvrdil, že na Series S|X budou bez jakýchkoliv úprav fungovat externí USB disky z Xboxu One. Dříve uložené hry tak rovnou poběží na nové generaci. Je to prý další krok, jak lidem zpříjemnit zpětnou kompatibilitu.

Diskuze (6) Další článek: MSI přistiženo, jak prodává předražené kusy GeForce RTX 3080/3090 na aukčním webu eBay

Témata článku: Microsoft, Hardware, SSD, Sony, Xbox, Herní konzole, Xbox One, Seagate, Xbox Series X, Xbox Series S, Nová konzole, Xboxech Series, Bude, Kapacita, Konzole, Swap, Kompatibilita, Herní konzole na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze PC verze Marvel

Recenze PC verze Marvel's Spider-Man Remastered. Konečně můžeme metat pavučiny i mimo PS

Jeden z nejúspěšnějších superhrdinů se drží exkluzivně konzolí Playstation. Sony naštěstí postupně vydává své velké AAA hry i na PC a Spider-Man není výjimkou. Povedla se PC verze?

Vojtěch Matušinský
Spider-ManRecenze
Sonda InSight detekovala rekordní marsotřesení. Přijde ale o ruku a bez zázraku skončí úplně

Sonda InSight detekovala rekordní marsotřesení. Přijde ale o ruku a bez zázraku skončí úplně

** Mise sondy InSight se blíží ke konci ** Kvůli marsovskému prachu dodávají sluneční panely stále méně energie ** Sonda zaznamenala přes 1300 otřesů planety.

Petr Kubala
InSightMars
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Na Mezinárodní vesmírné stanici bude pracovat chirurgický robot. Je překvapivě malý
Jiří Černý
ChirurgieMezinárodní vesmírná staniceRoboti
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Recenze Apple Mac Studia. Ohromný výkon, který vůbec neuslyšíte

Recenze Apple Mac Studia. Ohromný výkon, který vůbec neuslyšíte

** Čip Apple M1 Max potěší hlavně profiíky přes video ** Mac Studio přitom zůstává velmi tichý a s nízkou spotřebou ** Vytknout lze jen málo, například pouze HDMI 2.0

Karel Javůrek
Mac StudioTestyApple