Microsoft ukázal velké novinky, které přijdou do Windows 10 příští rok

Příští velká aktualizace Windows 10 se blíží a po několika testovacích sestavení, které řešily spíše drobnosti a zapracování průhlednosti do systému jsme se dočkali menšího vánočního dárku. Nejnovější verze Insider buildu totiž obsahuje dlouho očekávané funkce jako je Windows Timeline, Sets a další vychytávky.

Díky většině novinek posílí prohlížeč Edge své postavení v rámci Windows, dočká se totiž mnohem hlubší integrace a nových funkcí. Přibude tak více důvodů, proč jej používat a osobně bych se nedivil, když by nejednoho uživatele Microsoft přesvědčil vyměnit hlavní prohlížeč.

Níže popsané novinky si můžete sami otestovat přihlášením se k odběru testovacích sestavení skrze Nastavení - Aktualizace a zabezpečení - Program Windows Insider. Po úspěšném přihlášení skrze Microsoft účet stačí zvolit rychlý okruh. Do testování se ale rozhodně nepouštějte na počítači, který používáte dennodenně k práci. Sestavení totiž mohou být velmi nestabilní a způsobit nemalé problémy se softwarem.

Windows Timeline

O funkci Timeline jsme toho napsali již více, ve zkratce se ale jedná o vylepšené Zobrazení úloh, které naleznete ve Windows 10 nyní. Nově krom zobrazení otevřených oken vypíše i dříve otevřené záložky, soubory a to nejen z aktuálního počítače, ale i všech ostatních, kde jste přihlášeni, a z telefonů s Androidem či iOS. Windows dokonce zvládnou shromáždit data z více účtů, jejich seznam pak můžete spravovat v nastavení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Timeline ukáže aktuálně spuštěné programy a další data z dříve otevřených aplikací. V těch lze i vyhledávat.

Aktivity se v Timeline nebudou ukazovat automaticky, ale pouze v případě, že vývojáři své aplikace upraví tak, aby byly s funkcí kompatibilní. Pro ně Microsoft připravil v samostatném příspěvku na blogu. Z toho vyplývá, že aktuálně je podporovaných aplikací pomálu, na ukázku funkčnosti ale postačí. V rámci seznamu tak najdete prohlížeč Edge, otevřené soubory z Fotek či dokumenty z Office.

Windows Sets

O funkci Sady (anglicky Sets) jsme psali nedávno, když je Microsoft veřejně představil. V aktuálním sestavení probíhá A/B testování, ne každý je tedy má okamžitě aktivované. V základu se jedná o možnost přidání nové záložky do téměř jakéhokoliv okna s aplikací (prozatím je to možné pouze u moderních UWP aplikací) podobně, jako je tomu u internetových prohlížečů. Novou záložkou pak může být právě webová stránka nebo jiná z podporovaných aplikací.

Pokud používáte OneDrive a soubory ukládáte právě zde, synchronizují se vám i celé Sady, snadno tak můžete pokračovat v práci ta, kde jste skončili. Funkce je ale prozatím ve velmi rané betaverzi a zřejmě se do jarního updatu nestihne vyladit.

Edge všude

Jak jsem již psal výše, Edge se dočká značných vylepšení a více proroste do systému. Přibude sdílení odkazů na blízké počítače skrze službu Near Share (tedy něco podobného, jako má Apple mezi svými zařízeními), ztišení záložek, podpora notifikací z webových stránek a další drobnosti týkající se práce s elektronickými knihami.

Klepněte pro větší obrázek
Sdílení odkazů a souborů mezi více počítači s Windows, které jsou poblíž, bude mnohem jednodušší.

Více Fluent Designu a drobných vylepšení

Nástup Fluent Designu bude na jaře výraznější, než v aktuálním Fall Creators Update. Nových efektů se totiž dočká nabídka Start, jednotlivé aplikace i nastavení systému. To navíc projde celkovou změnou designu – nově se na základní obrazovce zmenší ikony a přiblíží se tak více původnímu vzhledu Ovládacích panelů a v detailech přidá průhlednou lištu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení prošlo změnou designu a přidává i průhlednost. Novinkou je ale třeba i lepší počítání přenesených dat.

Novinek se dočká i Cortana, ty si ale stále v Česku neužijeme. Zvládne lépe třídit procházené weby z Edge do kolekcí, získá nový design a poradí si s ovládáním hudby na Spotify.

Diskuze (68) Další článek: Přihlašování obličejem do Windows 10 se dalo jednoduše obelstít fotkou

Témata článku: Microsoft , Apple , Windows , Windows 10 , Android , Spotify , Edge , Windows Insider , Cortana , Aktualizace , OneDrive , April 2018 Update , Fall Creators Update , Betaverze , Fluent Design , Internetový prohlížeč , Prohlížeč , Podporovaná aplikace , Přenesené data , Otevřená záložka , Nastavení systému , Úspěšné přihlášení , Start , Raná betaverze , Vylepšené zobrazení


Určitě si přečtěte

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu