Windows 10 | Windows Insider

Microsoft ukázal velké novinky, které přijdou do Windows 10 příští rok

Příští velká aktualizace Windows 10 se blíží a po několika testovacích sestavení, které řešily spíše drobnosti a zapracování průhlednosti do systému jsme se dočkali menšího vánočního dárku. Nejnovější verze Insider buildu totiž obsahuje dlouho očekávané funkce jako je Windows Timeline, Sets a další vychytávky.

Díky většině novinek posílí prohlížeč Edge své postavení v rámci Windows, dočká se totiž mnohem hlubší integrace a nových funkcí. Přibude tak více důvodů, proč jej používat a osobně bych se nedivil, když by nejednoho uživatele Microsoft přesvědčil vyměnit hlavní prohlížeč.

Níže popsané novinky si můžete sami otestovat přihlášením se k odběru testovacích sestavení skrze Nastavení - Aktualizace a zabezpečení - Program Windows Insider. Po úspěšném přihlášení skrze Microsoft účet stačí zvolit rychlý okruh. Do testování se ale rozhodně nepouštějte na počítači, který používáte dennodenně k práci. Sestavení totiž mohou být velmi nestabilní a způsobit nemalé problémy se softwarem.

Windows Timeline

O funkci Timeline jsme toho napsali již více, ve zkratce se ale jedná o vylepšené Zobrazení úloh, které naleznete ve Windows 10 nyní. Nově krom zobrazení otevřených oken vypíše i dříve otevřené záložky, soubory a to nejen z aktuálního počítače, ale i všech ostatních, kde jste přihlášeni, a z telefonů s Androidem či iOS. Windows dokonce zvládnou shromáždit data z více účtů, jejich seznam pak můžete spravovat v nastavení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Timeline ukáže aktuálně spuštěné programy a další data z dříve otevřených aplikací. V těch lze i vyhledávat.

Aktivity se v Timeline nebudou ukazovat automaticky, ale pouze v případě, že vývojáři své aplikace upraví tak, aby byly s funkcí kompatibilní. Pro ně Microsoft připravil v samostatném příspěvku na blogu. Z toho vyplývá, že aktuálně je podporovaných aplikací pomálu, na ukázku funkčnosti ale postačí. V rámci seznamu tak najdete prohlížeč Edge, otevřené soubory z Fotek či dokumenty z Office.

Windows Sets

O funkci Sady (anglicky Sets) jsme psali nedávno, když je Microsoft veřejně představil. V aktuálním sestavení probíhá A/B testování, ne každý je tedy má okamžitě aktivované. V základu se jedná o možnost přidání nové záložky do téměř jakéhokoliv okna s aplikací (prozatím je to možné pouze u moderních UWP aplikací) podobně, jako je tomu u internetových prohlížečů. Novou záložkou pak může být právě webová stránka nebo jiná z podporovaných aplikací.

Pokud používáte OneDrive a soubory ukládáte právě zde, synchronizují se vám i celé Sady, snadno tak můžete pokračovat v práci ta, kde jste skončili. Funkce je ale prozatím ve velmi rané betaverzi a zřejmě se do jarního updatu nestihne vyladit.

Edge všude

Jak jsem již psal výše, Edge se dočká značných vylepšení a více proroste do systému. Přibude sdílení odkazů na blízké počítače skrze službu Near Share (tedy něco podobného, jako má Apple mezi svými zařízeními), ztišení záložek, podpora notifikací z webových stránek a další drobnosti týkající se práce s elektronickými knihami.

Klepněte pro větší obrázek
Sdílení odkazů a souborů mezi více počítači s Windows, které jsou poblíž, bude mnohem jednodušší.

Více Fluent Designu a drobných vylepšení

Nástup Fluent Designu bude na jaře výraznější, než v aktuálním Fall Creators Update. Nových efektů se totiž dočká nabídka Start, jednotlivé aplikace i nastavení systému. To navíc projde celkovou změnou designu – nově se na základní obrazovce zmenší ikony a přiblíží se tak více původnímu vzhledu Ovládacích panelů a v detailech přidá průhlednou lištu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení prošlo změnou designu a přidává i průhlednost. Novinkou je ale třeba i lepší počítání přenesených dat.

Novinek se dočká i Cortana, ty si ale stále v Česku neužijeme. Zvládne lépe třídit procházené weby z Edge do kolekcí, získá nový design a poradí si s ovládáním hudby na Spotify.

Diskuze (68) Další článek: Přihlašování obličejem do Windows 10 se dalo jednoduše obelstít fotkou

Témata článku: Microsoft, Apple, Windows, Betaverze, Windows 10, Android, Spotify, Edge, Aktualizace, Windows Insider, Cortana, OneDrive, April 2018 Update, Fall Creators Update, Fluent Design, Úspěšné přihlášení, Spuštěný program, Hlavní prohlížeč, Program Windows Insider, Insider build, Základní obrazovka, Velká novinka, Hluboká integrace, Novi, InsiderRatchet & Clank: Rift Apart - ten pravý nextgen nás teprve čeká

Ratchet & Clank: Rift Apart - ten pravý nextgen nás teprve čeká

Už za měsíc tady máme nového Ratcheta a Clanka. Podle nových dojmů to vypadá, že je opravdu na co se těšit.

Martin Nahodil
Ratchet & Clank: Rift ApartPreviewNext-gen
Ohromující růst Realme o 4104 procent. Značka už je v TOP 4 v Česku, Řecku i ve Slovinsku

Ohromující růst Realme o 4104 procent. Značka už je v TOP 4 v Česku, Řecku i ve Slovinsku

Producent chytrých mobilních telefonů realme pokračuje v úspěšném tažení. Za 12 měsíců od vstupu na český trh se vypracoval do TOP 4 nejdodávanějších značek u nás a dle dat výzkumné společnosti Canalys vykázal ohromující meziroční nárůst o 4104 procent. Značce realme se daří i v Řecku a ve Slovinsku.

tisková zpráva
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět