Microsoft ukázal velké novinky, které přijdou do Windows 10 příští rok

Příští velká aktualizace Windows 10 se blíží a po několika testovacích sestavení, které řešily spíše drobnosti a zapracování průhlednosti do systému jsme se dočkali menšího vánočního dárku. Nejnovější verze Insider buildu totiž obsahuje dlouho očekávané funkce jako je Windows Timeline, Sets a další vychytávky.

Díky většině novinek posílí prohlížeč Edge své postavení v rámci Windows, dočká se totiž mnohem hlubší integrace a nových funkcí. Přibude tak více důvodů, proč jej používat a osobně bych se nedivil, když by nejednoho uživatele Microsoft přesvědčil vyměnit hlavní prohlížeč.

Níže popsané novinky si můžete sami otestovat přihlášením se k odběru testovacích sestavení skrze Nastavení - Aktualizace a zabezpečení - Program Windows Insider. Po úspěšném přihlášení skrze Microsoft účet stačí zvolit rychlý okruh. Do testování se ale rozhodně nepouštějte na počítači, který používáte dennodenně k práci. Sestavení totiž mohou být velmi nestabilní a způsobit nemalé problémy se softwarem.

Windows Timeline

O funkci Timeline jsme toho napsali již více, ve zkratce se ale jedná o vylepšené Zobrazení úloh, které naleznete ve Windows 10 nyní. Nově krom zobrazení otevřených oken vypíše i dříve otevřené záložky, soubory a to nejen z aktuálního počítače, ale i všech ostatních, kde jste přihlášeni, a z telefonů s Androidem či iOS. Windows dokonce zvládnou shromáždit data z více účtů, jejich seznam pak můžete spravovat v nastavení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Timeline ukáže aktuálně spuštěné programy a další data z dříve otevřených aplikací. V těch lze i vyhledávat.

Aktivity se v Timeline nebudou ukazovat automaticky, ale pouze v případě, že vývojáři své aplikace upraví tak, aby byly s funkcí kompatibilní. Pro ně Microsoft připravil v samostatném příspěvku na blogu. Z toho vyplývá, že aktuálně je podporovaných aplikací pomálu, na ukázku funkčnosti ale postačí. V rámci seznamu tak najdete prohlížeč Edge, otevřené soubory z Fotek či dokumenty z Office.

Windows Sets

O funkci Sady (anglicky Sets) jsme psali nedávno, když je Microsoft veřejně představil. V aktuálním sestavení probíhá A/B testování, ne každý je tedy má okamžitě aktivované. V základu se jedná o možnost přidání nové záložky do téměř jakéhokoliv okna s aplikací (prozatím je to možné pouze u moderních UWP aplikací) podobně, jako je tomu u internetových prohlížečů. Novou záložkou pak může být právě webová stránka nebo jiná z podporovaných aplikací.

Pokud používáte OneDrive a soubory ukládáte právě zde, synchronizují se vám i celé Sady, snadno tak můžete pokračovat v práci ta, kde jste skončili. Funkce je ale prozatím ve velmi rané betaverzi a zřejmě se do jarního updatu nestihne vyladit.

Edge všude

Jak jsem již psal výše, Edge se dočká značných vylepšení a více proroste do systému. Přibude sdílení odkazů na blízké počítače skrze službu Near Share (tedy něco podobného, jako má Apple mezi svými zařízeními), ztišení záložek, podpora notifikací z webových stránek a další drobnosti týkající se práce s elektronickými knihami.

Klepněte pro větší obrázek
Sdílení odkazů a souborů mezi více počítači s Windows, které jsou poblíž, bude mnohem jednodušší.

Více Fluent Designu a drobných vylepšení

Nástup Fluent Designu bude na jaře výraznější, než v aktuálním Fall Creators Update. Nových efektů se totiž dočká nabídka Start, jednotlivé aplikace i nastavení systému. To navíc projde celkovou změnou designu – nově se na základní obrazovce zmenší ikony a přiblíží se tak více původnímu vzhledu Ovládacích panelů a v detailech přidá průhlednou lištu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení prošlo změnou designu a přidává i průhlednost. Novinkou je ale třeba i lepší počítání přenesených dat.

Novinek se dočká i Cortana, ty si ale stále v Česku neužijeme. Zvládne lépe třídit procházené weby z Edge do kolekcí, získá nový design a poradí si s ovládáním hudby na Spotify.

Diskuze (68) Další článek: Přihlašování obličejem do Windows 10 se dalo jednoduše obelstít fotkou

Témata článku: Microsoft, Apple, Windows, Spotify, Windows 10, Android, Edge, April 2018 Update, Cortana, Aktualizace, Windows Insider, Fall Creators Update, OneDrive, Fluent Design, Betaverze, Otevřený soubor, Sada, Značné vylepšení, Prohlížeč, Webová stránka, Celý sad, Blízký počítač, Otevřené okno, Hluboká integrace, Drobné vylepšení


Určitě si přečtěte

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Pojďme programovat elektroniku: Blikající potvory i legendární displeje starých Nokií

Pojďme programovat elektroniku: Blikající potvory i legendární displeje starých Nokií

** Skoro každý kutil si koupí maličký levný OLED ** A také segmentový a znakový displej ** Pojďme se na některé z nich podívat

Jakub Čížek | 9

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 94

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Nvidia představila nové grafické karty GeForce RTX. Nastavila šílené ceny a chce přesvědčit ray tracingem

Nvidia představila nové grafické karty GeForce RTX. Nastavila šílené ceny a chce přesvědčit ray tracingem

** Nvidia představila nové desktopové herní grafické karty GeForce RTX ** Tři modely se pyšní masivním výkonem pouze ve spojení s ray tracingem ** Ceny jsou mnohem vyšší než u předchozích generací

Karel Javůrek | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání