Windows 10 | Windows Insider

Microsoft ukázal velké novinky, které přijdou do Windows 10 příští rok

Příští velká aktualizace Windows 10 se blíží a po několika testovacích sestavení, které řešily spíše drobnosti a zapracování průhlednosti do systému jsme se dočkali menšího vánočního dárku. Nejnovější verze Insider buildu totiž obsahuje dlouho očekávané funkce jako je Windows Timeline, Sets a další vychytávky.

Díky většině novinek posílí prohlížeč Edge své postavení v rámci Windows, dočká se totiž mnohem hlubší integrace a nových funkcí. Přibude tak více důvodů, proč jej používat a osobně bych se nedivil, když by nejednoho uživatele Microsoft přesvědčil vyměnit hlavní prohlížeč.

Níže popsané novinky si můžete sami otestovat přihlášením se k odběru testovacích sestavení skrze Nastavení - Aktualizace a zabezpečení - Program Windows Insider. Po úspěšném přihlášení skrze Microsoft účet stačí zvolit rychlý okruh. Do testování se ale rozhodně nepouštějte na počítači, který používáte dennodenně k práci. Sestavení totiž mohou být velmi nestabilní a způsobit nemalé problémy se softwarem.

Windows Timeline

O funkci Timeline jsme toho napsali již více, ve zkratce se ale jedná o vylepšené Zobrazení úloh, které naleznete ve Windows 10 nyní. Nově krom zobrazení otevřených oken vypíše i dříve otevřené záložky, soubory a to nejen z aktuálního počítače, ale i všech ostatních, kde jste přihlášeni, a z telefonů s Androidem či iOS. Windows dokonce zvládnou shromáždit data z více účtů, jejich seznam pak můžete spravovat v nastavení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Timeline ukáže aktuálně spuštěné programy a další data z dříve otevřených aplikací. V těch lze i vyhledávat.

Aktivity se v Timeline nebudou ukazovat automaticky, ale pouze v případě, že vývojáři své aplikace upraví tak, aby byly s funkcí kompatibilní. Pro ně Microsoft připravil v samostatném příspěvku na blogu. Z toho vyplývá, že aktuálně je podporovaných aplikací pomálu, na ukázku funkčnosti ale postačí. V rámci seznamu tak najdete prohlížeč Edge, otevřené soubory z Fotek či dokumenty z Office.

Windows Sets

O funkci Sady (anglicky Sets) jsme psali nedávno, když je Microsoft veřejně představil. V aktuálním sestavení probíhá A/B testování, ne každý je tedy má okamžitě aktivované. V základu se jedná o možnost přidání nové záložky do téměř jakéhokoliv okna s aplikací (prozatím je to možné pouze u moderních UWP aplikací) podobně, jako je tomu u internetových prohlížečů. Novou záložkou pak může být právě webová stránka nebo jiná z podporovaných aplikací.

Pokud používáte OneDrive a soubory ukládáte právě zde, synchronizují se vám i celé Sady, snadno tak můžete pokračovat v práci ta, kde jste skončili. Funkce je ale prozatím ve velmi rané betaverzi a zřejmě se do jarního updatu nestihne vyladit.

Edge všude

Jak jsem již psal výše, Edge se dočká značných vylepšení a více proroste do systému. Přibude sdílení odkazů na blízké počítače skrze službu Near Share (tedy něco podobného, jako má Apple mezi svými zařízeními), ztišení záložek, podpora notifikací z webových stránek a další drobnosti týkající se práce s elektronickými knihami.

Klepněte pro větší obrázek
Sdílení odkazů a souborů mezi více počítači s Windows, které jsou poblíž, bude mnohem jednodušší.

Více Fluent Designu a drobných vylepšení

Nástup Fluent Designu bude na jaře výraznější, než v aktuálním Fall Creators Update. Nových efektů se totiž dočká nabídka Start, jednotlivé aplikace i nastavení systému. To navíc projde celkovou změnou designu – nově se na základní obrazovce zmenší ikony a přiblíží se tak více původnímu vzhledu Ovládacích panelů a v detailech přidá průhlednou lištu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení prošlo změnou designu a přidává i průhlednost. Novinkou je ale třeba i lepší počítání přenesených dat.

Novinek se dočká i Cortana, ty si ale stále v Česku neužijeme. Zvládne lépe třídit procházené weby z Edge do kolekcí, získá nový design a poradí si s ovládáním hudby na Spotify.

Diskuze (68) Další článek: Přihlašování obličejem do Windows 10 se dalo jednoduše obelstít fotkou

Témata článku: Microsoft, Windows, Apple, Windows 10, Android, Edge, Aktualizace, Windows Insider, Cortana, Spotify, Fall Creators Update, April 2018 Update, Betaverze, Fluent Design, OneDrive, Hluboká integrace, Přenesené data, Česká republika, Samostatný příspěvek, Sada, Webová stránka, Novinka, Vylepšené zobrazení, Nastavení systému, Spuštěný program


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 118

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu