Microsoft | Windows 10 | Windows 10X | Fluent Design

Microsoft ukázal nové ikony a logo pro Windows 10. Vše je barevné a s přechody

To, že Microsoft chystá nové ikony pro Windows, víme již delší dobu a první kousky jsou již v systému. Povětšinou se týkají buď moderních aplikací či Office. Nyní ale Microsoft ukázal, jak bude vypadat celá sada a dokonce i pozměněné logo Windows.

První viditelnou změnou je proměna loga Windows. To od dob Windows 8 má tvar čtyř zkosených čtverců, které vyplňuje jednolitá barva. V reklamách jsme se často setkávali s různým podsvícením, oficiálně se ale vždy zobrazovalo v modré barvě. To zůstává i nadále, nově ale bude doplněná přechody od světle modré až po tmavší.

Klepněte pro větší obrázek 
První ukázka nového loga proběhla s představením Windows 10X.

V podobném duchu se ponese redesign i zbývajících ikon, hlavně u moderních aplikací. Nejedná se tak o nic drastického a Microsoft se velmi snaží, aby byly na první pohled snadno spojitelné se svými staršími verzemi. Vždy ale přidává aktuálně módní přechody a plastičnost včetně stínů. To je velký odklon od toho, s čím přišly Windows 8 a zprvu i Fluent Design, který ale nyní doznává značných změn.

Klepněte pro větší obrázek 
U většiny ikon se nejedná o drastické změny, ale spíše o drobné úpravy.

Veškeré ikony budou sdílené napříč všemi službami Microsoftu, setkáme (a částečně již i setkáváme) se s nimi i na jiných platformách. Ukázkou je třeba i nová aplikace Office, která již nese nové logo s barevným žluto-oranžovým přechodem.

Ploché a jednobarevné ikony netáhnou

Microsoft se o jednotlivých designových rozhodnutích rozpovídal na blogu. Zde Jon Friedman, vedoucí designu v rámci Office, uvádí, že se poučili ze zpětné vazby uživatelů, kterým se příliš nelíbil plochý a jednobarevný vzhled s potlačenými barvami, se kterým přišly Desítky v době svého uvedení.

Úspěch naopak slavily právě přechody, plastičnost a stíny, výrazné barvy a nejrůznější animace. Je tak pravděpodobné, že tímto směrem se nyní bude ubírat celý systém. Doufejme, že se v Microsoftu zaměří i na starší ikony – některé jsou zde již několik generací systému a vypadají notně zastarale. Částečným řešením by měly být Windows 10X, které budou mít nové rozhraní.

Takto vypadají nové ikony v rámci Office:

Zdroj: The Verge

Diskuze (22) Další článek: Nechť vás provází síla! Messenger má speciální témata i nálepky ze Star Wars

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Windows 10X, Operační systémy, Design, Fluent Design, Přechod, Aplikace, Office, The Verge, Logo, Barva


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu